V Chrudimi je hlad po bydlení, politici touží po nové čtvrti pro tisíc lidí

  8:29aktualizováno  8:29
V Chrudimi, kde už řadu let panuje velký hlad po pozemcích na stavu rodinných domů, leží na jihozápadě města šestnáct hektarů, kde se může stavět. Stovky budoucích obyvatel nové čtvrti ale čekají, zda se město se soukromými majiteli dohodne. Teď startuje další pokus.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Jana Nedělková, MF DNES

Chrudimští radní se pokusí oživit plán na vznik nového sídliště rodinných a bytových domů na Skřivánku za nádražím Českých drah, kde by podle dřívějších odhadů mohlo žít až tisíc obyvatel. Potřebné pozemky patří městu i soukromníkům. V minulosti se ale obě strany nedokázaly dohodnout, za jakých podmínek novou čtvrť stavět.

„Táhne se to tak dlouho, rádi bychom přispěli k tomu, aby se to rozuzlilo. Mělo by se tam stavět, je to blízko nádraží i škol,“ řekl místostarosta Chrudimi Aleš Nunvář (Piráti).

„Zkuste si dnes koupit parcelu na stavbu rodinného domu. Nekoupíte. Záměrem města je dát šanci občanům, aby si tu mohli postavit rodinný dům, aby nám neodcházeli do Rabštejnské Lhoty a do Sobětuch, kde se výstavba šíří raketovým tempem,“ řekl starosta František Pilný (ANO). 

Město také doufá, že by prodejem pozemků získalo do rozpočtu peníze, které mu chybí na investice. V neposlední řadě by pak mohlo novou čtvrtí podpořit příchod profesionálních vojáků, protože chrudimský 43. výsadkový prapor se podstatně zvětší a povýší na pluk.

Jenže zatím všechny snahy zaplnit na mapě zub na jihozápadě Chrudimi skončily neslavně.

Vydělají (skoro) všichni, ale stále něco vadí

První pokus se odehrál už v roce 2004 za chrudimského starosty Ladislava Libého. Zdánlivě na tom musejí všichni vydělat - město, majitelé pozemků i budoucí obyvatelé. 

Všechny plány ale ztroskotaly na tom, že město se s dalšími soukromými majiteli pozemků nedokázalo dohodnout na ceně, řešení kanalizace či na dopravním napojení. Jakékoliv rozhodnutí pak komplikují připomínky obyvatel ze sousední čtvrti Skřivánek. Ti se celkem oprávněně bojí dalších aut, neboť už dnes je dopravní napojení čtvrti po úzké silnici vedoucí přes stavebniny mizerné.

O výstavbu na Skřivánku naposledy v roce 2015 usilovala společnost Volaris, kterou vlastní chrudimský developer Milan Kušta a majitel části dalších pozemků Na Skřivánku Jiří Wiesner. Firma však nakonec svoji nabídku stáhla. Radnice žádala za své pozemky 570 korun za metr čtvereční, což bylo podle Kušty zcela nereálné a investici to znemožnilo.

I tentokrát věc rozpohyboval Milan Kušta, který v Chrudimi staví byty skoro všude. Radnici povzbudila k aktivitě jeho nejnovější snaha koupit od jednoho z vlastníků část podílu ke klíčovému bezmála sedmihektarovému pozemku.

Ten patří městu jen ze dvou třetin, zbylou část drží tři soukromí vlastníci. K nim by nyní měl přibýt Kušta, což na radnici rozhodně nevzbudilo nadšení. Nejenže je to tvrdý vyjednavač, ale s novým vedením radnice je dlouhodobě na kordy například kvůli stavbě bytového komplexu v Koželužské ulici.

Vedení města chce nyní vyzvat spolumajitele klíčového pozemku, aby se dohodli na tom, jakým způsobem jej využijí a zastaví. Pokud se do února příštího roku nedohodnou, hrozí, že se pokusí rozdělit klíčový pozemek mezi jeho jednotlivé majitele soudní cestou. Plán však musí ještě v pondělí schválit zastupitelstvo.

„Do února 2020 můžeme vyjednat smlouvu o zrušení a vypořádání spoluvlastnictví k tomuto pozemku. Pokud ne, tak následně by město mělo podat žalobu na zrušení a vypořádání spoluvlastnictví k příslušnému soudu,“ řekl Pilný.

  • Nejčtenější

Majitel musel s elektromobilem na emise. Nikdo nic neměřil, usmíval se

S rostoucím počtem elektromobilů v běžném provozu přibývá také netradičních zážitků jejich majitelů, a to nejen ze...

Že to nedává smysl? Pardubický manažer o záhadách Rolinkova konce

Hlavně, aby Dynamo neničily aféry podobné těm v minulé sezoně. S takovým cílem nastupoval na pozici generálního...

Velkou pardubickou vyhrál Theophilos s Bartošem. Obhájce spadl na Taxisu

Do cílové rovinky vbíhal na prvním místě, těsně za ním ale spěchali Stretton a Chicname de Cotte. Theophilos však...

Ředitelku pardubické nemocnice odvolali kvůli případu postiženého novorozence

Představenstvo společnosti Nemocnice Pardubického kraje jednomyslně odvolalo ředitelku Pardubické a Chrudimské...

V Japonsku by za tu dobu měli dálnici, vítali v Brandýse vysněný bankomat

Jen málokteré město v zemi nemá na náměstí nebo jinde v centru bankomat. Tento přístroj ale dosud chyběl v Brandýse nad...

Premium

Ekologický experiment, který nevyšel. Billa ruší papírové tašky

V posledních letech velké obchodní řetězce jeden po druhém zpoplatňovaly, později i rušily igelitové tašky, které...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

K jídlu suchý chleba, místo chráničů molitan. Zpověď Pastrňákovy mámy

Příběh jak z hollywoodského filmu. Marcela Ziembová je máma hokejové hvězdy světového formátu Davida Pastrňáka, kterému...

  • Další z rubriky

Vedení nemocnice věříme, říká po dvou možných pochybeních hejtman Netolický

Krajští politici v těchto dnech výrazně zasahují do dění v pardubické nemocnici, která kvůli dvěma případům možného...

V Japonsku by za tu dobu měli dálnici, vítali v Brandýse vysněný bankomat

Jen málokteré město v zemi nemá na náměstí nebo jinde v centru bankomat. Tento přístroj ale dosud chyběl v Brandýse nad...

Při srážce na Pardubicku začala hořet felicie, její řidič zemřel

Na silnici č. 35 z Vysoké na Ostřetín na Pardubicku se v úterý v podvečer srazila u obce Vysoká u Holic felicie se...

Na pětatřicítce v Pardubickém kraji zahynulo za deset let sedmdesát lidí

Jen od začátku září zahynulo na hlavním tahu I/35 z Čech na Moravu v Pardubickém kraji pět lidí. Chronicky ucpaná a...

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.

Najdete na iDNES.cz