Senior pomoc odmítal, dvanáctiletý chlapec mu v lese zachránil život

  6:06aktualizováno  6:06
Bylo po škole a dvanáctiletému Honzovi Vrábelovi z kralické místní části Dolní Hedeč se ten den nechtělo vracet se domů ze školy v Králíkách autobusem. A tak šel pěšky. Přes les. Čekalo ho tam dobrodružství s dobrým koncem.

Jan Vrábel přebírá od policistů ocenění a dárek za svůj příkladný čin. | foto: Petr Broulík, 5plus2.cz

O něco dříve se do lesa v Králíkách vydal autobusem třiaosmdesátiletý Eduard, klient domova seniorů v Červené Vodě. Rád se toulá a toho dne, 19. března, si šel načepovat do studánky „léčivou“ vodu. Nesl těžkou tašku.

Potkal se s Honzou a ten se ho zeptal, jestli nechce pomoct. Muž odpověděl, že ne, že si jde pro vodu ke studánce. Chvilku šli spolu. Ale pak starý muž na cestě v lese upadl a nemohl vstát.

Fotogalerie

„Udělalo se mu špatně. Snažil jsem se mu pomoci na nohy, ale nedařilo se to,“ vzpomíná školák. Chlapec se starce ptal, jak mu má pomoci, ten ale pomoci nechtěl. Ale to už jeho mladý průvodce sáhl pro mobil a vytočil číslo 158. Znal ho ze školy.

Na druhé straně to zvedl policista Pavel Janza. „Honza mi popsal, jak je muž na tom zdravotně a kde se místo nachází. Vyslali jsme tam hlídku,“ říká policista a popisuje, jak se ptal chlapce na potřebné údaje.

„Jestli má dost nabitý mobil, jestli je muž při vědomí. Když byla hlídka na cestě, tak už jsme se chvíli bavili, že Honza rád fotí, že má ve škole kamarádku Justýnku. Pak Honza navedl hlídku k nemohoucímu muži,“ řekl policista.

Policisté odvezli muže do domova seniorů a chlapce domů. „A tam se stala nemilá věc. Když Honza vystupoval, vypadl mu z kapsy mobil, kterým si volal policisty. A naši policisté mu ho autem přejeli,“ říká Markéta Janovská.

Otec Honzy nad tím mávl rukou. „Mobil už byl starý a Honza dostal hned náhradní,“ říká otec dvanáctiletého zachránce.

Senior mu upřímně poděkoval mezi čtyřma očima

Ve středu 1. dubna byl Honza Vrábel nesvůj. Na kralické radnici mu totiž uspořádali policisté veřejné poděkování. A dostal od nich nový mobil. I dort. Od starostky Králík Jany Ponocné také nový fotoaparát, a další dárky. Byl u toho i šéf domova seniorů sv. Zdislavy v Červené Vodě.

„Pan Eduard je u nás asi tři roky a je to takový velký cestovatel. Ale my jsme za to u lidí rádi. Má motivaci a snaží se hýbat. Někdy je možná až moc aktivní, ale je takový a my to ctíme. Vždy nahlásí personálu, že odchází, byl pryč třeba i na dva dny, ale to jsme věděli. Každou neděli chodí na mši do kostela, i když máme kapli v domově,“ říká ředitel domova seniorů Josef Kuběnka.

Pan Eduard sice na středeční oficiální oslavě kvůli momentálnímu zdravotnímu stavu chyběl, ale s Honzou už se jednou po lesní příhodě setkali a senior prý chlapci mezi čtyřma očima upřímně poděkoval.

„Takhle by se měl zachovat každý,“ řekl chlapec, který kromě občasného toulání se v lese hraje doma rád počítačové hry. Teď zrovna League of Legends. Sám takto někomu pomáhal prvně. 

Oslavy se zúčastnili i jeho spolužáci. A když se policistka Markéta Janovská zeptala, jestli by všichni v podobném případě zavolali mobilem číslo 158, pobavila všechny jedna z Honzových spolužaček. „Kdybych ho měla, tak bych určitě zavolala,“ ozval se dívčí hlas z chumlu dětí.

„Honza byl strašně statečný a dá se říci, že vlastně zachránil život pánovi, kterému je třiaosmdesát let. Ten člověk pomoci nechtěl, ale bůhví, co by se stalo, kdyby třeba ležel do večera bezmocný v lese. Já doufám, že až budu jednou stará nemohoucí babka a někde mimo civilizaci upadnu, že půjde kolem někdo takový jako ty,“ dodala na adresu chlapce Janovská.

Přestože tentokrát vše dopadlo dobře a muž už opět chodí pro vodu ke studánce, policisté chtějí, aby se o případu vědělo. Ne všichni kolemjdoucí totiž podle jejich zkušeností umějí pomoci člověku v nouzi.

Autor:

Nejčtenější

Šachista si chtěl na památku vyfotit soupeře, partii okamžitě prohrál

Na letošním šachovém festivalu Czech Open se odehraje na osm tisíc šachových

Kuriózní situaci řešil rozhodčí během šachového turnaje na festivalu Czech Open, který se v těchto dnech hraje v...

Hasič odjel na dovolenou do Itálie, první den zachraňoval tonoucí dítě

Miloslav Vašák si užívá dovolenou v Itálii, na úvod zachraňoval topícího se...

Pardubický profesionální hasič Miloslav Vašák odjel na dovolenou do Itálie. Odpočinout si a relaxovat. Hned první den...

Piloti během loňské nehody Boeingu v Pardubicích nebyli pečliví

Boeing, který si cestovní kancelář Travel Service pronajala od americké letecké...

Ústav pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod uzavřel případ z loňského srpna, kdy na pardubickém letišti vyjel...

V rybníku Buňkov je opět herpes virus, desítky tun ryb míří do kafilerie

Rybáři na Buňkově opět likvidovali ryby zasažené herpes virem. (19. července...

V rybníku Buňkov ve Břehách na Pardubicku se opět objevil pro ryby smrtelný herpes virus. Navíc jej veterináři odhalili...

Rychlou silnici z Pardubic do Hradce zasypala hlína z nákladního auta

Hlína se vysypala do obou jízdních směrů.

Frekventovanou rychlostní silnici mezi Pardubicemi a Hradcem Králové částečně zablokovala u Opatovic nad Labem hlína z...

Další z rubriky

Dělníci už zakládají provizorní lávku ve Valech, odolá i velké vodě

Ve Valech vyroste provizorní lávka.

Dělníci budují u Valů na Pardubicku provizorní lávku přes Labe pro pěší a cyklisty. Po jejím dokončení zbourají starý...

V rybníku Buňkov je opět herpes virus, desítky tun ryb míří do kafilerie

Rybáři na Buňkově opět likvidovali ryby zasažené herpes virem. (19. července...

V rybníku Buňkov ve Břehách na Pardubicku se opět objevil pro ryby smrtelný herpes virus. Navíc jej veterináři odhalili...

Hasič odjel na dovolenou do Itálie, první den zachraňoval tonoucí dítě

Miloslav Vašák si užívá dovolenou v Itálii, na úvod zachraňoval topícího se...

Pardubický profesionální hasič Miloslav Vašák odjel na dovolenou do Itálie. Odpočinout si a relaxovat. Hned první den...

Najdete na iDNES.cz