Šok pro Českou Třebovou, bývalý starosta Zedník je v exekuci

  8:00aktualizováno  8:00
Jaroslav Zedník, který jako starosta vedl šestnáct let Českou Třebovou a kandidoval i na hejtmana, nezvládá splácet své dluhy. Jeho byt ve čtvrtek navštívil v doprovodu policistů exekutor. Podle centrální evidence exekucí dluží více než půldruhého milionu korun.

Bývalý starosta České Třebové Jaroslav Zedník

Někdejší respektovaný starosta České Třebové Jaroslav Zedník (Nestraníci), který po prohraných komunálních volbách loni na podzim řídí tamní Vodárenskou společnost, měl už ve své funkci potíže vyjít s penězi. 

V době svého starostování si vypůjčil vysokou částku od společnosti Zelený sport, zabývající se prodejem zbraní a střeliva. Tato firma shodou okolností chtěla loni koupit kryt v České Třebové, což se jí však nepovedlo.

„Je to velké překvapení, chceme více informací, ještě dnes (v pátek) svolávám koaliční radu,“ uvedla starostka České Třebové Magdaléna Peterková (Koalice pro Českou Třebovou).

Zedník se k exekuci nevyjádřil, nebere telefony, nereagoval na SMS zprávu. Informaci o exekuci jako první zveřejnil zastupitel České Třebové a novinář Milan Mikolecký (Koalice pro Českou Třebovou) na svém webu Českotřebovský deník.

Podle výpisu z Centrální evidence exekucí měl Jaroslav Zedník splatit v červenci loňského roku 1,4 milionu korun, od té doby mu částka narůstala každý den o úrok z prodlení.

Zedník měl půjčené peníze od firmy, která chtěla ve městě kryt

„Nabídl pro nás zajímavý úrok, firma měla na účtu volné prostředky, neměli jsme pochybnosti, že by to nesplatil. Jenže nezaplatil, tak ho dala advokátní kancelář k exekuci, to je standardní postup, takto jednáme se všemi našimi dlužníky,“ uvedl Martin Rudolf ze společnosti Zelený sport. Potvrdil, že půjčka není stará ani rok.

Místní politiky překvapil fakt, že tehdejšímu starostovi půjčil právě Zelený sport a právě loni. Zbrojařská firma totiž měla v České Třebové zájem koupit někdejší kryt civilní obrany a udělat z něj střelnici. 

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových jej už hodlal prodat, ale předkupní právo mělo město. A tehdy se odehrál velký politický boj mezi Zedníkem a opozicí. Zastupitelé nakonec proti jeho vůli prosadili, že město raději kryt za dva miliony koupí, než aby sloužil zbrojařské firmě. 

„To, jak se v té věci angažoval, bylo mimořádné,“ uvedl zastupitel Milan Mikolecký. Zedník si poté stěžoval, že město nesmyslně utrácí za kryt, který nepotřebuje. 

„Ani jeden z těch, kdo hlasoval pro tento návrh, neřekl, co s tímto krytem budeme dělat a myslím si, že ani jeden z nich, kdyby se mělo rozhodovat a platit to z vlastních prostředků, by za tento kryt nedal ani zlámanou grešli, ale vyhodit dva miliony z veřejných prostředků asi nikoho netrápí,“ uvedl loni v červnu Zedník na facebookovém profilu Nestraníků.

Martin Rudolf považuje spojování půjčky starostovi a jednání o krytu za absurdní. „Že bychom mu půjčili peníze, aby nám nechal ten bunkr? To nemůže nikdo spojovat. Tak jsme si prostě koupili bunkr jiný. Stát ty bunkry vcelku neúspěšně prodává,“ uvedl Rudolf.

Starostka České Třebové Magdaléna Peterková uvedla, že co nejdříve svolá valnou hromadu Vodárenské společnosti Česká Třebová, jejímž je Zedník jednatelem. Jedině ta jej může odvolat.

Politik, který se od roku 2002 zasloužil o vybudování oceňovaného dopravního terminálu a pomohl vzniku velkého překladiště, byl úspěšný především v prvních volebních obdobích. 

Poslední čtyři roky natolik přibylo kritiky, že ve volbách kandidoval za Nestraníky až jako druhý na kandidátce. Nestraníci o jeho finančních potížích patrně nevěděli. 

„Nehodlám se k tomu vyjadřovat, nemám žádné informace,“ uvedl zastupitel a lídr Nestraníků v loňských volbách Bohumír Nejedlý.

Pokud někdo má pochybnosti o tom, jak velké bylo Zedníkovo slovo při řízení České Třebové, stačí jeden, ale velmi výmluvný příklad. Před pěti lety se na jeho návrh všichni zastupitelé s výjimkou Milana Mikoleckého shodli, že nechtějí, aby Česká Třebová měla v budoucnu přímé napojení na dálnici D35 prostřednictvím křižovatky Litomyšl sever. 

Proč, to bylo a je nepochopitelné. Řidiči si kvůli tomu možná zajedou desítky kilometrů. Teď tamní politici, kteří ovšem Zedníkův návrh tehdy podpořili, naopak dálniční napojení požadují.

Zedník byl od roku 2004 do roku 2016 zastupitelem Pardubického kraje, kde seděl dvě období za Koalici pro Pardubický kraj a jedno za TOP 09 a STAN. Třikrát za TOP 09 neúspěšně kandidoval do Poslanecké sněmovny a jednou do Senátu.

Nejčtenější

Osmdesátiletý řidič přejel do protisměru, felicie jsou po srážce na odpis

Obě felicie jsou na odpis.

Na tři hodiny museli ráno policisté zavřít silnici v Nemošicích u Pardubic. Osmdesátiletý řidič Škody Felicie tam z...

Dlouhé roky příprav skončily, u Opatovic začala stavba D35 do Časů

Ve čtvrtek začala v Opatovicích nad Labem stavba dálnice D35.

V Opatovicích nad Labem slavnostně zahájili stavbu úseku dálnice D35 do Časů. Po dokončení plánovaném na rok 2022 se...

Náraz vytrhl motor z auta opilé řidičky, ona ještě nadávala záchranářům

Mladá řidička ve čtvrtek v noci zdemolovala auto o strom.

Neměřitelné štěstí měla opilá řidička, která v noci zdemolovala auto o strom na okraji Pardubic. Rychlost, jakou jela,...

Pardubická třetina hrůzy. Byla mi hanba tam stát, utrousil trenér Lubina

Pardubický trenér Ladislav Lubina udílí svěřencům pokyny během utkání s Hradcem...

Hráli tak špatně, že diváci po druhé třetině začali hromadně odcházet. Hokejisté Pardubic po čtyřiceti minutách zápasu...

Ředitelka stavební školy volala na žáky policii, rodiče si stěžují

Dětská bitka

Kvůli rvačce zavolala ředitelka pardubické stavební průmyslovky na agresivní žáky loni v prosinci hned dvakrát policii....

Další z rubriky

Silničáři vykupují pozemky na obchvat deset let. Děláme, co můžeme, tvrdí

Budoucí nový úsek silnice I/43 odlehčí městu Svitavy dosavadní nadměrné...

Řadu let čekají obyvatelé Svitav na obchvat, který by svedl veškerou dopravu mezi Svitavami a Brnem mimo centrum. Teď...

Točit o třicátnících bylo jako nové lego, říká o novém filmu režisér Janák

Z natáčení filmu LOVEní

Týden před oficiální premiérou se v Pardubicích konala mimořádná projekce nové české komedie LOVEní. Režisér Karel...

Vrhací nože a obušek mám kvůli bezpečnosti, vysvětlil zadržený dealer

Zadržený dealer měl u sebe nevídanou sbírku zbraní.

Nezákonným způsobem živil rodinu dealer pervitinu z Chrudimi. V těchto dnech je však bez práce. Policisté u něj našli...

ROZHODNUTO: Vyšší rodičovská se bude týkat jen dětí narozených od roku 2020
ROZHODNUTO: Vyšší rodičovská se bude týkat jen dětí narozených od roku 2020

Výše rodičovského příspěvku od příštího roku vzroste. Na více peněz si přijdou nejen rodiče, ale také důchodci a změní se podmínky pro zálohování výživného a postihy pro neplatiče. Oproti původnímu návrhu se však navýšení rodičovského příspěvku nebude týkat i těch, kteří ho již pobírají.

Najdete na iDNES.cz