Z místa lídra se starosta České Třebové stáhl, ambici vést město má ale dál

  15:42aktualizováno  15:42
Bylo to překvapení, když se na začátku srpna starosta České Třebové Jaroslav Zedník neobjevil na postu lídra kandidátky Nestraníci. Zatímco někteří jeho konkurenti už v duchu sestavovali jeho politický nekrolog, ukázalo se to přinejmenším jako předčasné.

Město se obává modernizace železničního uzlu. Politici nechtějí rozdělit Třebovou protihlukovými stěnami na dvě části. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Muž, který se od roku 2002 zasloužil o vybudování oceňovaného dopravního terminálu a pomohl vzniku velkého překladiště, se sice vzdal první příčky na kandidátce, ale nikoliv ambice vést město.

„Jsem na druhém místě kandidátky i s ohledem na to, co se poslední rok před volbami děje. Nechtěl jsem nechat dehonestovat lidi, kteří kandidují za nás, tak jsem řekl, že půjdu na druhé místo. O tom, co bude po volbách, nerozhodnu já, ale voliči,“ uvedl Jaroslav Zedník.

Zedník a jeho radniční koalice byli v poslední době pod palbou kritiky za řadu „přešlapů“, jak tomu říká hejtman Martin Netolický kandidující ve městě za ČSSD.

Kdo kandiduje ve vašem okrsku?

Tím posledním byla skutečnost, že městská organizace Teza začala velmi necitlivě upravovat městskou bytovku zvanou Červeňák architekta Vojtěcha Vanického. Vedení města rekonstrukci zastavilo s tím, že kritika je na místě a městská firma vážně chybovala.

Zedník poslouchal i výtky za vzhled tenisové haly, za to, že stavební úřad povolil přestavbu budovy v sousedství rotundy svaté Kateřiny, za překladiště, jehož provoz ničí silnice, za údajné přešlapování ve věci koupaliště. Přes jeho odpor koupili zastupitelé bývalý kryt.

Nejslyšitelnější kritikem Zedníka je hejtman, který si na své facebookové stránce udělal ze starosty svého oblíbeného fackovacího panáka.

„Další fatální zářez v architektuře města. Selhává opakovaně úřad!“ napsal verzálkami ke kauze Červeňák na své facebookové stránce. ČSSD je přitom společně s ODS se Zedníkovými Nestraníky na radnici v koalici.

Jak dostat do města víc lidí

Podle volebních programů by se mohlo zdát, že strany potáhnou za jeden provaz. Jejich plány jsou velmi podobné. Většina z nich považuje za prioritu číslo jedna bydlení. Z České Třebové totiž utíkají lidé. Za posledních sedm let tu ubylo pět set obyvatel.

Přestože vedení města v roce 2010 snilo v souvislosti s rozvojem překladiště firmy Metrans o dvacetitisícové České Třebové, realita roku 2018 se zastavila na čísle 15 512.

„Budeme se snažit především o to, abychom mohli mladým lidem nabídnout různé možnosti bydlení, tzn. startovací byty nebo pozemky pro rodinnou výstavbu,“ uvedla Magdalena Peterková, která je na čele kandidátky dosud opoziční Koalice pro Českou Třebovou, jež po celé volební období byla hodně slyšet.

Co chtějí strany v České Třebové změnit

Shodují se na větší podpoře výstavby bytů a zajištění více parkovacích míst. Většina chce také zabránit stavbě vysokých protihlukových stěn kolem koridoru.

Přou se o to, zda má město vybudovat muzeum trampingu, zda funguje úřad dobře nebo co je lepší: postavit biokoupaliště, nebo klasickou plovárnu.

Toto seskupení podporované lidovci by mohlo bojovat o vítězství. Před čtyřmi lety totiž získalo čtvrtinu hlasů, Zedníkovi Nestraníci třetinu, ČSSD pětinu.

Velkým tématem dalšího čtyřletého období bude venkovní koupaliště. Česká Třebová jej na rozdíl od sousedního Ústí nad Orlicí nemá a místní by to chtěli změnit.

Odcházející vedení chystá stavbu biokoupaliště na místě trosek bývalé plovárny, tedy vodní plochu, která na přírodní bázi čistí svou vodu. Projekt inspirovaný švýcarskou Basilejí ale ne všechny naplňuje nadšením

„Jde nám o realizaci městského koupaliště. Více jak bio ale chceme standardní koupaliště s možnostmi ploch pro pohybové aktivity nejenom návštěvníků koupaliště,“ uvedl Lubomír Vašina, lídr Třebováci pro zdraví a sport.

Nejčtenější

Asi mi na půl minuty hráblo, vysvětlil muž soudu líbání dceřiny kamarádky

Ilustrační snímek

S tříletou podmínkou odešel od Krajského soudu v Pardubicích třiačtyřicetiletý muž. Když vezl v autě kamarádku své...

Řidič dostal při předjíždění smyk, vůz obmotal kolem stromu a zemřel

Následky hrozivě vypadající nehody v Pardubicích-Svítkově.

Předjíždění ve vysoké rychlosti stálo podle všeho za noční nehodou v pardubické čtvrti Svítkov. V úseku, kde platí...

V autě v České Třebové ležel pobodaný senior, pachatele vypátrali psovodi

Ilustrační snímek

Policie v České Třebové zadržela muže, který ve čtvrtek odpoledne před jedním z tamních domů pobodal...

Cyklista utrhl předjíždějícímu autu zrcátko, řidič mu za to prošlápl kolo

Dvaatřicetiletý řidič auta cyklistovi za utržené zrcátko šlápl do kola.

Roztržkou mezi řidičem osobního auta a cyklistou se zabývá policie na Litomyšlsku. Původně byli tamní policisté ve...

Česká Třebová otočila, chce dosud odmítaný nájezd na dálnici D35

Ilustrační snímek

Zastupitelé České Třebové před pěti lety odmítli přímé napojení města na chystanou dálnici D35 u Litomyšle. Nyní jej...

Další z rubriky

Vandal během pár hodin posprejoval osmnáct objektů, kromě domů i auto

Třiadvacetiletý mladík v Moravské Třebové posprejoval osmnáct objektů během...

Na začátku února policisté v Moravské Třebové chytili sprejera, který ve městě počmáral několik objektů. Hrozí mu až...

Cyklista utrhl předjíždějícímu autu zrcátko, řidič mu za to prošlápl kolo

Dvaatřicetiletý řidič auta cyklistovi za utržené zrcátko šlápl do kola.

Roztržkou mezi řidičem osobního auta a cyklistou se zabývá policie na Litomyšlsku. Původně byli tamní policisté ve...

Pardubice v prosinci přijdou o autobusové nádraží, náhradní není

Pardubické autobusové nádraží skončí. Pozemky pod ním koupil Jaroslav Strnad....

Pardubice čekají další dopravní problémy. A to poměrně značné. Na konci roku totiž soukromý investor zavře autobusové...

Najdete na iDNES.cz