Přeměna Nového náměstí ve České Třebové je na cestě. Je také již nejvyšší čas, ozdobou města zrovna není. „Oči klouzají z jednoho odstínu šedi do druhého. Není to místo k zastavení, jen něco mezi domy. Vykažme šeď do minulosti! Vraťme náměstí lidem!“ charakterizuje jeho dosavadní stav jedna dvojice architektů usilujících o jeho změnu.
Radnici ke změně zavazují již výsledky soutěže i zájem lidí o veřejnou prezentaci návrhů na jeho novou tvář.
„Chceme, aby se obyvatelům nejen dobře bydlelo, ale příjemně žilo. Uskutečnění vybraného projektu nejen zvýší úroveň života obyvatel města, ale i atraktivnost pro jeho návštěvníky,“ uvedl českotřebovský starosta Jaroslav Zedník, který byl prý mile překvapen počtem 14 účastníků anonymní urbanisticko-architektonické soutěže.
„Výběr probíhal velmi zodpovědně a dost dlouho. Komise vybrala tři vítězné návrhy, každý má svoji kvalitu. Uvědomujeme si, že se vytvoří prostor pro dalších padesát a více let, proto musí být v souladu jeho architektonická krása i užitná hodnota,“ dodal Jaroslav Zedník.
Spokojen se soutěží byl i předseda poroty architekt Milan Košař. „Přes vysokou ideovou a výtvarnou úroveň všech oceněných návrhů se nakonec porota rozhodla udělit první cenu návrhu autorů Josefa Hlavatého a Lenky Hlavaté a doporučuje ho vyhlašovateli k realizaci,“ uvedl Milan Košař.
Vítězové vsadili na symetrii
Vítězný návrh rozděluje náměstí symetricky. Uprostřed je velká dlážděná plocha po kulturní a společenské akce i trhy, po obou stranách mají být umístěny mlatové plochy se vzrostlými listnatými stromy, dvěma fontánami, herními prvky v podobě soch i s lavičkami. Na náměstí se vejde podle tohoto návrhu 59 parkovacích míst, z toho pět pro invalidy.
„Nově navržené náměstí bude nabízet vyžití pro všechny generace během všech ročních období. Stane se tak živým ohniskem nové části města vytvářející moderní protiváhu historickému jádru,“ uvedl Josef Hlavatý.
Nové náměstí v České TřebovéNové náměstí potřebuje podle politiků i odborníků změnu. Město hodlá dát jeho architektuře novou kvalitu a rozšířit funkce, aby náměstí nefungovalo jen jako průchod do jiných částí města či ke službám v tomto místě. Urbanisticko-architektonickou soutěž na řešení Nového náměstí vyhlásilo město jako veřejnou, anonymní a jednokolovou. Celkem bylo odevzdáno 14 soutěžních návrhů, z nich odborná porota doporučila tři nejlepší. První cenu obdržel návrh Josefa Hlavatého a Lenky Hlavaté. S výsledky soutěže a obrazovou dokumentací se mohli zájemci seznámit na výstavě v českotřebovském Kulturním centru, která končí v neděli. |
Velmi nekonvenčně působí druhý oceněný návrh architektů Víta Rýpara a Vladimíra Sitty, kteří chtějí zdůraznit nezaměnitelnost místa a rozbít symetrii a šeď - právě od nich pochází citace z úvodu tohoto textu. Ve své studii architekti na náměstí nepravidelně rozmisťují zelené ostrůvky se shluky stromů se zvednutými korunami. K pestrosti prostoru by měly přispět pergoly, drobná barevná mozaika, netradiční sezení v plastických obrubnících kolem ostrůvků, vodní mlha i nové podloubí. Krátkodobá parkovací stání jsou před obchody.
„Vytvořme něco unikátního, nebojme se změny,“ zdůrazňují tito architekti.
Na třetím místě skončil návrh architekta Vojtěška a jeho dvou kolegů, kteří chtějí celý prostor výškově srovnat, zrušit veškerou zeleň na severní polovině náměstí a zaplnit jí jen jižní stranu. Ve volném místě má být kašna a mělká vodní plocha, kolem pak místo pro trhy, oslavy a kulturní i sportovní akce.
Přeměna Nového náměstí by měla stát podle autorů kolem 40 milionů korun. Radnice chce v komisi architekta města doladit vítězný návrh, předložit ho k projednání v radě a v zastupitelstvu a do konce roku připravit projektovou dokumentaci pro územní řízení. „Potom chceme případně žádat o peníze z národních nebo evropských fondů na úpravy veřejných prostranství,“ dodal Zedník.
.