Ošklivou rozpraskanou betonovou lávku nad průtahem nechalo město loni nahradit elegantní konstrukcí, která teď ve vysoké kadenci sbírá jednu cenu za druhou.
V říjnu lávka obdržela cenu Stavba roku Pardubického kraje, poté cenu Grand Prix architektů 2023 a nakonec vyhrála i 8. ročník České ceny za architekturu, o níž se ucházelo 241 realizací z celé země. Hlavní cenu získali Lukáš Ehl, Tomáš Koumar z ateliéru Ehl & Koumar Architekti s Ladislavem Dvořákem a Ladislavem Šaškem.
„Především chceme poděkovat městu Litomyšl a dalším malým městům, která dávají spoustu energie do toho, aby se u nás architektura posouvala dál,“ uvedl Lukáš Ehl při předání ceny na slavnostním galavečeru České ceny za architekturu.
Porotce zaujalo, jak se lávka okamžitě po svém otevření v prosinci minulého roku stala součástí města. „Nechali jsme si spočítat, kolikrát už výtah vyjel nahoru. V září to už bylo sto tisíc,“ řekl místostarosta Litomyšle Radomil Kašpar.
„Když tady byla porota České ceny za architekturu, všichni žasli, kolik lidí tu lávku za těch pět minut, co zde byli, použilo,“ uvedl starosta Litomyšle Daniel Brýdl.
Subtilní ocelová konstrukce lávky je nesena masivními pilíři z pohledového železobetonu. Převýšený pylon výtahu je umístěn v ose původního schodiště a nese vlastní konstrukci lávky. Nahoře je vyhlídka na město, stavbu oživuje i grafika Ivany Šrámkové.
Lávka je zastřešená a její součástí je schodiště směřující nejen na původní historické schodiště do centra, ale i ke Smetanovu domu. Objekt je doplněn zelení podle návrhu architekta Mikuláše Vavřína.
Novodobá verze Karlova mostu, řekli porotci
„Dobrý most je jako dobrý skutek v nevlídném světě, altruistická investice do veřejného prostoru, způsob, jak propojit lidi a místa, navržený tak, aby byl příjemný na pohled i jako zážitek,“ uvedli porotci při hodnocení vítězného díla.
„Nová litomyšlská lávka je přesně taková: zcela přesvědčivá syntéza architektury, inženýrství a urbanismu, která spojuje dvě části města, něco jako novodobá verze Karlova mostu v Praze,“ dodali.
Desetitisícovou Litomyšl odborníci dlouhodobě oceňují za obrovskou podporu moderní architektury. Tu nastartoval první porevoluční starosta Miroslav Brýdl a pokračovali v ní všichni jeho nástupci ve funkci včetně toho posledního, kterým je jeho syn Daniel. Mít zde svou realizaci se pro architekty stalo věcí prestiže a svým způsobem i uznání jejich schopností.
Na městském webu je seznam více než třiceti povedených soudobých architektonických děl. Je mezi nimi například krytý bazén architekta Antonína Nováka připomínající přílivovou vlnu, který získal titul Stavba roku 2011. Nebo zámecký pivovar rekonstruovaný podle návrhu architekta Josefa Pleskota, či odpočívadlo u Hlubokého rybníka od architektonické kanceláře OVA architekti nazvané Oko nad rybníkem.
Ale jsou mezi nimi dokonce i dva supermarkety, které ostatním městům názorně dokazují, že v žádném případě nemusí jít jen o nevzhledné krabice.