Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 18. ledna 2022 Vladislav

Pardubický Červeňák lidé vzali za svůj, politiky přesvědčili k jeho oživení

  6:59
Radní v Pardubicích usilovně plánovali výstavbu silniční spojky přes bývalý vojenský prostor Červeňák. Nakonec je veřejnost přesvědčila, že bude lepší nechat tam na městské poměry divokou přírodu.

Kdo prochází Červeňákem, setkal se s omezeními. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Využít starý vojenský most a postavit silnici z Višňovky do Pardubiček. Z dopravního hlediska rozumná stavba, která by jistě ulevila ulici S. K. Neumanna a věčně ucpanému Anenskému podjezdu. Na stranu druhou však zásah do unikátní přírodní lokality Červeňák, který před většinou civilizace desetiletí chránili vojáci. Právě ti tam totiž měli svá cvičiště.

Armáda je však více než dvacet let pryč a lidé tak zákoutí kolem Chrudimky už relativně dlouho objevují. V posledních letech to navíc dělají legálně, když vojsko rozsáhlé území předalo městu. A politici se snaží najít za spolupráce s veřejností rozumné a zároveň citlivé využití Červeňáku. 

„Prostor byl zanedbán, ale právě to pomohlo k jeho současné podobě. Právě proto získáváme velké možnosti realizovat náš záměr přírodního parku. Toto území je pro nás velmi cenné – jedná se o zelený ostrov zasahující ke středu města,“ řekl náměstek primátora Jan Nadrchal z hnutí ANO.

Toho těší, že radní jsou ve shodě třeba i s lidmi z Iniciativy přírodní park Červeňák, kteří se o okolí Chrudimky na jižním konci Pardubic zajímají. 

„Prostor musí být volně a bezplatně přístupný veřejnosti jako ‚volná příroda‘. Chceme přírodě blízký park, který má sloužit k procházkám, relaxaci, odpočinku a rekreačnímu sportování,“ stojí v úvodu teze o budoucnosti místa, pod kterou je podepsán i známý pardubický ekolog Miroslav Seiner.

To vše se vlastně už povedlo naplnit. Idylku možná trochu narušují tu a tam bezdomovci, kteří rádi využívají bývalé vojenské stavby včetně bunkrů vykopaných v terénu. Jejich přítomnost by možná sama o sobě problém nebyla, horší už je nepořádek, který kolem svých stanovišť vytvářejí. 

„Chodím do Červeňáku často se psem. Jednu dobu jsem nosil s sebou igelitový pytel a sbíral jsem do něj odpadky. Nebyl problém ho naplnit za jedno venčení. Ovšem jsou místa, kde by to chtělo kontejner,“ uvedl Robert Přinesdomů, který bydlí na dohled bývalého vojenského prostoru a v 90. letech v něm sám sloužil jako voják základní služby.

O úklid Červeňáku se však starají i třeba lidé z organizace Pestré Polabí a probíhají v něm i nárazové úklidové akce. Dá se říct, že široká veřejnost vzala prostor za svůj, což potvrzují i veřejné debaty s politiky. 

Spolupráce místních i ekologů

„O participativní setkání s občany k územní studii Červeňák byl zájem. Zúčastnila se jej i paní architektka, která územní studii připravuje. Ukázala nám a popsala všechny nutné náležitosti. Věřím, že jsme uskutečnili důležitý první krok k tomu, abychom toto cenné území proměnili v příjemnou zónu,“ uvedl po poslední schůzce náměstek Nadrchal, který si pochvaluje i to, že ekologové nejen radí, ale hlavně se do správy území aktivně zapojili. 

„Už druhým rokem probíhá management údržby, který pro nás zpracovává Český svaz ochránců přírody. Za toto jim děkuji, bez nich bychom horko těžko s tímto územím něco dělali. Tito lidé jsou zapálení a vědí, co dělají. Došlo k prořezům cestní sítě k odstranění souší, které by mohly být nebezpečné pro lidi. Už je patrné, že ustupují invazní druhy, naopak se prosazují původní byliny a zvyšuje se pestrá biodiverzita,“ doplnil Nadrchal.

Na české poměry se tak odehrál vlastně nezvyklý příběh. Politici většinou se zelenými aktivisty spíše bojují a spory zbytečně jitří emoce. V případě Červeňáku se však zdá, že se společná cesta našla z čehož budou profitovat lidé z Pardubic. Ti totiž získali další místo pro sport či odpočinek v přírodě. To by navíc už relativně brzy mohlo být i příjemnější než dosud. 

„Jsme ve fázi, kdy máme zpracovanou územní studii, kterou musíme zaregistrovat. To je důležitý krok, neboť tvoří základní regulativ pro celé území. Studie nám poskytuje podklady pro představu, kde a jak povede cestní síť s jakou strukturou,“ uvedl Nadrchal.

V parku by rád viděl třeba stolky, drobný mobiliář, opičí dráhu pro děti s připomínkou vojenského cvičiště. „Zároveň klademe důraz na ochranu přírody, mělo by vzniknout i ještěrkoviště,“ dodal Nadrchal.

Malebný kout Pardubic změnili hlavně vojáci

Na zchátralý most přes Chrudimku v lokalitě Červeňák je sice vstup zakázán,...

Je to zhruba 100 let, co se lokalita dnešního Červeňáku začala výrazně měnit. Mohlo za to železniční vojsko, jehož branci se zde učili stavět mosty. Z této doby jsou dochovány dva celistvé železné mosty, z nichž jižnější, lidově nazývaný Červeňák, se dostal do názvu celé oblasti.

„Cvičné pilíře jsou v prostoru stále přítomné a jsou v nečekaně dobrém stavu. Jejich monumentální vzhled dotváří charakteristickou atmosféru zdejšího prostředí. Na začátku díky činnosti vojska vznikla vojenská plovárna, která byla za dob první republiky hojně navštěvovaná vyšší společenskou vrstvou pardubických občanů,“ uvedl pardubický historik Jan Řeháček z Klubu přátel Pardubicka.

Zmíněný most je složen ze tří částí. Střední část je původní Červeňák, ale krajní části jsou jiné. „Podle dostupných informací byly vyrobeny v roce 1885 v Sobotíně. Výrobcem krajních částí mostu je pravděpodobně firma Sobotínsko – Štěpánovské železárny a strojírny, která již ale neexistuje,“ uvedl Řeháček s tím, že mosty vojáci využívali také k výstavbě úzkorozchodných železničních tratí.

  • Nejčtenější

Dítě z kontejneru je holčička. Chce ji získat otec, o těhotenství nevěděl

Policie obvinila 35letou ženu z Pardubic ze závažného zločinu pokusu o vraždu nezletilce. V sobotu brzy ráno hodila do...

Honorace dělníky zamlčela, klempíř dal do věže vlastní vzkaz v lahvičce

Když v úterý v rámci oprav velké věže Pražské brány sundávali ve Vysokém Mýtě korouhev, zároveň s ní dolů putovala z...

Zdravotníci měli krvácejícího Adama udržet na lůžku, řekl u soudu znalec

Okresní soud v Pardubicích se dnes vrátil k projednávání případu Adama Vyčítala, který je po operaci mandlí v bdělém...

Druhá část obchvatu se osvědčila, Chrudim i Slatiňany toho teď chtějí využít

Nový obchvat Chrudimi a Slatiňan otevřený loni 20. prosince pomohl snad ještě více, než obě města očekávala. Z věčně...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rolinek se vrací k hokeji! V Třebechovicích si zachytá krajskou ligu

Dlouhá léta brázdil extraligová kluziště, nad hlavu zvedl trofej pro mistry světa. To vše jako vynikající útočník. Nyní...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

  • Další z rubriky

Jasněji o volebním lídrovi už má v Pardubicích i ODS a místní sdružení

Politické strany v Pardubicích se už mohutně připravují na říjnové komunální volby. Rodí se případné koalice, strany...

Zkusíme znovu koupit spalovnu v Rybitví, říká primátor Pardubic

Primátor Pardubic Martin Charvát chce vyvolat jednání o odkupu odstavené spalovny nebezpečných odpadů v Rybitví....

Do Chvaletic se má vozit odpadní rtuť z celé země, bude se zde likvidovat

V těsné blízkosti uhelné elektrárny Chvaletice na Pardubicku možná už první půlce roku vznikne linka na likvidaci...

Porveš se, přijdeš o bydlení. Chrudim chce ze svých bytů vykázat násilníky

Premium Vedení Chrudimi uvažuje o změně podmínek pro přidělování městských bytů tak, aby v nich nemohli bydlet lidé odsouzení...

Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O
Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O

Maminky z eMimina testovaly prémiovou pokračovací výživu BEBA COMFORT 2 HM-O a BEBA COMFORT 3 HM-O. Pochvalovaly si především chuť, složení a...

Co bolí nejvíc? Ani porod, ani kopanec do varlat. Lékaři sestavili žebříček

Bolí nejvíc porod, nebo když muže nakopnete do varlat? Ani jedno. Podle průzkumu britské Národní zdravotnické služby...

Ženy před objektivem: Když činžák ukrývá milovnici BDSM

Je to jako nahlédnout do života neobyčejné obyvatelky obyčejného domu. Fotoset slovenské modelky Patrície naznačuje, že...

Chybné ceny Lega vyvolaly vlnu nákupů. E-shop objednávky stornoval

První lednový víkend byl plný slev napříč všemi kategoriemi. Ovšem pro milovníky Lega se stal infarktovým momentem. Na...

Zemřela Adalia Rose. Holčička, která předčasně stárla

Adalia Rose byla velkou bojovnicí. Podle lékařů měla zemřít kvůli progerii krátce po porodu. Dožila se ovšem patnácti...

Německá pošta startuje diesely. Elektrododávky v zimě nevyjedou kopec

Německá Deutsche Post DHL provozuje největší flotilu elektrických dodávek, které si navíc sama vyvinula. V horském...