Úterý 26. září 2023, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 26. září 2023 Andrea

Pardubický Červeňák lidé vzali za svůj, politiky přesvědčili k jeho oživení

  6:59
Radní v Pardubicích usilovně plánovali výstavbu silniční spojky přes bývalý vojenský prostor Červeňák. Nakonec je veřejnost přesvědčila, že bude lepší nechat tam na městské poměry divokou přírodu.

Kdo prochází Červeňákem, setkal se s omezeními. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Využít starý vojenský most a postavit silnici z Višňovky do Pardubiček. Z dopravního hlediska rozumná stavba, která by jistě ulevila ulici S. K. Neumanna a věčně ucpanému Anenskému podjezdu. Na stranu druhou však zásah do unikátní přírodní lokality Červeňák, který před většinou civilizace desetiletí chránili vojáci. Právě ti tam totiž měli svá cvičiště.

Armáda je však více než dvacet let pryč a lidé tak zákoutí kolem Chrudimky už relativně dlouho objevují. V posledních letech to navíc dělají legálně, když vojsko rozsáhlé území předalo městu. A politici se snaží najít za spolupráce s veřejností rozumné a zároveň citlivé využití Červeňáku. 

„Prostor byl zanedbán, ale právě to pomohlo k jeho současné podobě. Právě proto získáváme velké možnosti realizovat náš záměr přírodního parku. Toto území je pro nás velmi cenné – jedná se o zelený ostrov zasahující ke středu města,“ řekl náměstek primátora Jan Nadrchal z hnutí ANO.

Toho těší, že radní jsou ve shodě třeba i s lidmi z Iniciativy přírodní park Červeňák, kteří se o okolí Chrudimky na jižním konci Pardubic zajímají. 

„Prostor musí být volně a bezplatně přístupný veřejnosti jako ‚volná příroda‘. Chceme přírodě blízký park, který má sloužit k procházkám, relaxaci, odpočinku a rekreačnímu sportování,“ stojí v úvodu teze o budoucnosti místa, pod kterou je podepsán i známý pardubický ekolog Miroslav Seiner.

To vše se vlastně už povedlo naplnit. Idylku možná trochu narušují tu a tam bezdomovci, kteří rádi využívají bývalé vojenské stavby včetně bunkrů vykopaných v terénu. Jejich přítomnost by možná sama o sobě problém nebyla, horší už je nepořádek, který kolem svých stanovišť vytvářejí. 

„Chodím do Červeňáku často se psem. Jednu dobu jsem nosil s sebou igelitový pytel a sbíral jsem do něj odpadky. Nebyl problém ho naplnit za jedno venčení. Ovšem jsou místa, kde by to chtělo kontejner,“ uvedl Robert Přinesdomů, který bydlí na dohled bývalého vojenského prostoru a v 90. letech v něm sám sloužil jako voják základní služby.

O úklid Červeňáku se však starají i třeba lidé z organizace Pestré Polabí a probíhají v něm i nárazové úklidové akce. Dá se říct, že široká veřejnost vzala prostor za svůj, což potvrzují i veřejné debaty s politiky. 

Spolupráce místních i ekologů

„O participativní setkání s občany k územní studii Červeňák byl zájem. Zúčastnila se jej i paní architektka, která územní studii připravuje. Ukázala nám a popsala všechny nutné náležitosti. Věřím, že jsme uskutečnili důležitý první krok k tomu, abychom toto cenné území proměnili v příjemnou zónu,“ uvedl po poslední schůzce náměstek Nadrchal, který si pochvaluje i to, že ekologové nejen radí, ale hlavně se do správy území aktivně zapojili. 

„Už druhým rokem probíhá management údržby, který pro nás zpracovává Český svaz ochránců přírody. Za toto jim děkuji, bez nich bychom horko těžko s tímto územím něco dělali. Tito lidé jsou zapálení a vědí, co dělají. Došlo k prořezům cestní sítě k odstranění souší, které by mohly být nebezpečné pro lidi. Už je patrné, že ustupují invazní druhy, naopak se prosazují původní byliny a zvyšuje se pestrá biodiverzita,“ doplnil Nadrchal.

Na české poměry se tak odehrál vlastně nezvyklý příběh. Politici většinou se zelenými aktivisty spíše bojují a spory zbytečně jitří emoce. V případě Červeňáku se však zdá, že se společná cesta našla z čehož budou profitovat lidé z Pardubic. Ti totiž získali další místo pro sport či odpočinek v přírodě. To by navíc už relativně brzy mohlo být i příjemnější než dosud. 

„Jsme ve fázi, kdy máme zpracovanou územní studii, kterou musíme zaregistrovat. To je důležitý krok, neboť tvoří základní regulativ pro celé území. Studie nám poskytuje podklady pro představu, kde a jak povede cestní síť s jakou strukturou,“ uvedl Nadrchal.

V parku by rád viděl třeba stolky, drobný mobiliář, opičí dráhu pro děti s připomínkou vojenského cvičiště. „Zároveň klademe důraz na ochranu přírody, mělo by vzniknout i ještěrkoviště,“ dodal Nadrchal.

Malebný kout Pardubic změnili hlavně vojáci

Na zchátralý most přes Chrudimku v lokalitě Červeňák je sice vstup zakázán,...

Je to zhruba 100 let, co se lokalita dnešního Červeňáku začala výrazně měnit. Mohlo za to železniční vojsko, jehož branci se zde učili stavět mosty. Z této doby jsou dochovány dva celistvé železné mosty, z nichž jižnější, lidově nazývaný Červeňák, se dostal do názvu celé oblasti.

„Cvičné pilíře jsou v prostoru stále přítomné a jsou v nečekaně dobrém stavu. Jejich monumentální vzhled dotváří charakteristickou atmosféru zdejšího prostředí. Na začátku díky činnosti vojska vznikla vojenská plovárna, která byla za dob první republiky hojně navštěvovaná vyšší společenskou vrstvou pardubických občanů,“ uvedl pardubický historik Jan Řeháček z Klubu přátel Pardubicka.

Zmíněný most je složen ze tří částí. Střední část je původní Červeňák, ale krajní části jsou jiné. „Podle dostupných informací byly vyrobeny v roce 1885 v Sobotíně. Výrobcem krajních částí mostu je pravděpodobně firma Sobotínsko – Štěpánovské železárny a strojírny, která již ale neexistuje,“ uvedl Řeháček s tím, že mosty vojáci využívali také k výstavbě úzkorozchodných železničních tratí.

  • Nejčtenější

Sparta v poslední minutě vyrovnala, pak Pardubice zdolala na nájezdy

Hokejisté Sparty v atraktivní předehrávce extraligového 3. kola přetlačili Pardubice 4:3 na nájezdy a zůstávají...

Turistů je příliš. Rozhledna na Králickém Sněžníku škodí přírodě, míní ekologové

Stav vrcholu Králického Sněžníku je dle ekologů horší kvůli v loňském roce otevřené rozhledně na polské straně....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Plzeň - Pardubice 6:2, dvanáctá výhra v řadě a třetí místo, hosté vedli jen chvíli

Pardubičtí fotbalisté žili na hřišti favorizované Plzně v naději jen pár minut. Rozjetí domácí odpověděli v duelu...

Hořící ultralight se zřítil na letiště, zraněného pilota vytáhl kolemjedoucí řidič

Na sportovním letišti ve Vysokém Mýtě spadlo v pondělí odpoledne ultralehké letadlo. Stroj při pádu hořel, pilot tak...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na přivaděči k D35 bouraly čtyři náklaďáky, jeden člověk zahynul

Těžká dopravní nehoda čtyř nákladních aut, při níž zemřel jeden člověk, se stala dnes dopoledne na silnici I/17 u...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Muž měl v těle osmnáct bodných ran. Za útok v opilosti dostala žena 9 let

Devíti lety vězení potrestala pardubická pobočka Krajského soudu v Hradci Králové čtyřicetiletou Ivetu Rosenberg. Podle...

Výtahem až do středu Země. V Hlinsku otevřeli zábavně-vzdělávací centrum

Zábavným a vzdělávacím parkům přibyla konkurence. V budově někdejšího vývoje elektrospotřebičů ETA se v Hlinsku...

Dálkový autobus měl brzdy na odpis, cestující si museli sehnat vlastní odvoz

Tři cestující v dálkovém autobusu si museli minulý týden shánět vlastní odvoz z Jaroslavi na Orlickoústecku. Právě tam...

V tuto chvíli na ně nemáme, kritizuje stínová vláda zvažovaný nákup stíhaček

Odložte nákup stíhaček F-35. Nemáme na ně, zaznělo dnes v Pardubicích, kde měla své výjezdní zasedání stínová vláda...

Jak ušetřit při nákupu Pampers plenek? Povíme vám, jak dostat zpět část svých peněz
Jak ušetřit při nákupu Pampers plenek? Povíme vám, jak dostat zpět část svých peněz

Řekněme si to na rovinu – za plenky pro ty naše miláčky vydáme za rok z peněženky víc než dříve za kabelky. Zvlášť, když pro ně chceme ty nejlepší...

Já vím své, říká modelka Taťána Kuchařová k třetí svatbě Brzobohatého

Taťána Kuchařová (35) zavzpomínala na své dětství i dospívání v Opočně a popsala své aktuální plány do budoucna....

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...