Čtvrtek 30. března 2023, svátek má Arnošt
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 30. března 2023 Arnošt

Satelit zdvojnásobil počet obyvatel vesnice, školku ani obchod stále nemá

  8:26
V žádné obci v kraji neroste počet obyvatel tak rychle jako v Černé u Bohdanče na Pardubicku. Před deseti lety neměla ani 350 obyvatel. Teď už jich je dvojnásobek. Na papíře příliv nových obyvatel vypadá impozantně, avšak starosta Černé Luděk Pilný to popisuje skoro jako pohromu. Obec na stavební boom nebyla připravena. A teď to musí dohánět.
Pohled na písník Malou Černou se nabízí desítkám rodin vtisknutých do řadových...

Pohled na písník Malou Černou se nabízí desítkám rodin vtisknutých do řadových domků. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Jan Olejník stojí před svým domem v Černé u Bohdanče a detailně popisuje, jak vlastníma rukama postavil svůj dům ještě v éře komunismu. Padly na to jeho úspory, na léta se zadlužil. Tehdy se přes silnici díval do polí a březového háje s rybníky, kde nebyla nouze o bažanty, koroptve a houby. Teď zde místo toho stojí domy jeho nových sousedů.

„Nemůžu říct proti nim nic. Snad jen, že nám tu teď pod okny ti mladí často jezdí sedmdesátkou, i když je tu padesátka, a není to příjemné. To já, když jedu kolem nich, tak jezdím opravdu pomalu,“ řekl čtyřiasedmdesátiletý muž.

Ani z druhé strany nejsou slyšet stížnosti. „Když jsme se před osmi lety přistěhovali, museli jsme si zvyknout na všelicos – zvuky cirkulárek, vůni hnoje, migrující slepice, což k životu na vesnici patří. Ale vždycky jsme si přišli vítaní, nikdo na nás nekoukal přes prsty,“ řekla tamní zastupitelka Kateřina Podeszwová.

Na konci Černé vznikla nová satelitní čtvrť v sousedství rybníků, lesů a Labe s luxusním spojením do Pardubic, kam jezdí osmnáct spojů MHD denně. Za humny je sice semtínská chemička, ale jak místní zdůrazňují, Černá je na návětrné straně, a tak o ní ani nevědí.

V Pardubickém kraji je řada obcí v blízkosti měst, které zažily velký stavební boom. Lidé se tam stěhují za levnějšími pozemky a přírodou, ať jsou to vesnice v okolí Pardubic, Chrudimi nebo třeba Moravské Třebové. Černá je výjimečná. Nárůst počtu obyvatel za posledních deset let je tu vůbec nejvyšší v Pardubickém kraji. Obec navíc připustila výstavbu bez nějakého rozumného plánu, což se jí vymstilo.

„Není to rozhodně nic úchvatného, pokud se v obci spustí megalomanská výstavba, kterou nedoplní občanská vybavenost. Pokud chce někdo takto ve velkém stavět, ptal bych se ho, do jaké míry se bude podílet na stavbě chodníků nebo třeba na výstavbě mateřské školy. Tady bohužel žádná taková brzda nebyla,“ říká starosta Černé Luděk Pilný.

Obce, které se za 10 let nejvíce rozrostly

Počet obyvatel 2012 / 2022

Černá u Bohdanče z 342 na 669

Barchov ze 175 na 284

Újezd u Sezemic ze 137 na 220

Dříteč z 397 na 591

Němčice z 526 na 778

Labské Chrčice ze 175 na 256

Vápenný Podol z 218 na 330

Žlebské Chvalovice z 92 na 137

Kunětice z 276 na 357

Pramen: ČSÚ

Tak, jako se dělí vesnice na starou a novou část, tak i samotný satelit má dvě zcela odlišné tváře. Na pravé straně silnice ve směru na Lázně Bohdaneč stojí velké domy se zahradami, na nichž nechybějí velké bazény či vířivky. Přes ulici jsou naopak natěsno srovnané nové řadové domy s velmi skromnými zahrádkami. Developer se zde ani nesnažil zakrýt svůj jednoduchý plán – vměstnat mezi rybník a silnici co nejvíce domů a lidí. To se mu povedlo.

Jenže tu chyběly chodníky, v obci není obchod, schází hasičská zbrojnice, problémy jsou dokonce i s parkováním. A hlavně: není tu školka.

Starosta soudí, že když už bývalé vedení obce chtělo v územním plánu umožnit výstavbu ve velkém, měl zasáhnout odbor hlavního architekta pardubického magistrátu, který na tvorbu územních plánů dohlíží. „Měl být záchrannou brzdou,“ uvedl.

Dříve se v Černé narodily dvě či tři děti za rok, teď tam podle starosty žije padesát dětí, které okolní mateřské školy vezmou, jen pokud nezaplní své kapacity. Jenže ony je většinou zaplní. Místním tak moc možností nezbývá. Mohou poslat děti do dětské skupiny, ale je to dražší.

„Do naší obce se stěhuje spousta mladých párů či rodin s malými dětmi. Boj o místa ve školkách se tak stává běžnou průpravou rodičů, což jako maminka dvou výrostků mohu potvrdit. Na druhou stranu život na vesnici byl dříve považován za drsný, tak třeba nás to zocelí a budeme se o to více těšit na výstavbu a hlavně dokončení školky,“ uvedla Podeszwová.

Ještě v lednu 2012 podle statistiků žilo v Černé 327 lidí, o deset let později 669. Jenže ve skutečnosti jich je podle starosty Luďka Pilného víc. „Ty počty jsou zkreslené, protože tu žijí rodiny, které si tady sice postavily rodinný dům, ale nepřihlásí se tu k trvalému pobytu. Řada z nich má děti a ví, že se školkou by měly velký problém,“ řekl Pilný.

Obec se chystá stavět novou mateřskou školku, ale z desetimilionového rozpočtu na ni našetřit nejde. Nyní má velkou naději, že získá dotaci 42 milionů, avšak mezitím náklady na stavbu podle starosty stouply tak, že bude stát 65 milionů. Zároveň plánuje stavbu požární zbrojnice i rekonstrukci obecního úřadu.

Starousedlíci ztratili kontrolu nad zastupitelstvem

V Černé už noví občané svým počtem převýšili původní obyvatelstvo a od starousedlíků převzali i řízení obce. Předcházející vedení totiž v roce 2016 odstoupilo a uvolnilo místo novým zastupitelům v čele s Pilným, když se ukázalo, že v řízení a hospodaření panoval kulantně řečeno velký chaos.

Tím však jisté napětí mezi novými obyvateli a starousedlíky neskončilo, byť se o tom ve vesnici nikomu nechce moc mluvit. V Černé funguje například původní spolek dobrovolných hasičů, obec zase zřídila jednotku, která má trochu jiné představy o tom, jak mají dobrovolní hasiči v 21. století fungovat.

Nejnovější epizodou tahanic byl únorový spor o taneční zábavu, na niž „staří hasiči“ pozvali obyvatele, obec vzápětí oznámila, že neměli sjednaný pronájem obecního sálu a tancovačka tam nebude. Na obecním webu velitel nové jednotky Michal Horák vysvětloval, že mezi hasiči „přívalem nových obyvatel došlo k rozkolu“.

Lidé, kteří se sem přistěhovali, si bydlení v Černé pochvalují. Plní si zde sen skoro každého městského obyvatele. Bydlet uprostřed přírody, ale mít na dosah všechny výhody velkého města. Na hlavní pardubické nádraží dojedou osmnáctkou za 24 minut.

„Líbí se nám tu, jsou tady hezké procházky kolem rybníků a zahrádek. Chybí chodníky a mateřská škola, ale řeší se to,“ říká Nicola Gregorová, která ve všední den dopoledne tlačí kočárek směrem do staré části Černé. Po blátivé cestě, která na chodník teprve čeká.

  • Nejčtenější

Pardubice slaví postup do semifinále, Kometa ubránila těsný náskok a srovnává

Extraliga zná svého prvního semifinalistu. Po výhře 3:2 v Olomouci se jím staly Pardubice, které mezi nejlepší čtyřku...

U roubenky v Hlinsku spadla žena do jímky, praskly pod ní desky

O velikém štěstí může hovořit žena z Hlinska na Chrudimsku, kterou ve středu ze septiku vytahovali hasiči. Vyvázla jen...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Záhada děr, které drolí play off. Vězí za nimi úspory, teplo, či šlendrián?

Premium U nevelké díry v ledu se koná velká debata. Rozhodčí, ledaři, kapitáni obou týmů debatují, občas zavtipkují, ale nejvíc...

Matka hodila pětitýdenním kojencem po manželovi, dostala podmínku

Krajský soud v Pardubicích zprostil obžaloby oba rodiče obviněné z týrání kojence. Matce chlapečka však uložil trest...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

ŘSD chce zrychlit výstavbu D35, úsek s tunelem by mohl stát už v roce 2026

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) změnilo termíny výstavby dvou úseků dálnice D35 v Pardubickém kraji u Vysokého Mýta a...

Starý dům už neprodáte. Unijní směrnice ale může být protiústavní, tvrdí právníci

Premium Zateplování, výměna kotle i oken, solární panely na střechu… Nechcete starý dům opravovat „po evropsku“? Rychle se jej...

Přežila Terezín i Osvětim. Bůh není, takové utrpení by nedopustil, říká

Premium Měla si užívat bezstarostné mládí, namísto toho si musela na kabát přišpendlit židovskou hvězdu. V 15 letech ji...

Hokej se změnil v jatka. Píše o nich i Wikipedie, extraliga se styděla

Premium Jen co se ve zlínském kamrlíku pro rozhodčí potkal Roman Polák s kolegy, hned měli jasno: „Pánové, dnes to může být...

Opilec řídil bez dokladů a během pěti hodin dvakrát nadýchal skoro dvě promile

Dvakrát během pěti hodin zastavovali policisté řidiče, který neměl platné doklady. Navíc mu pokaždé naměřili takřka...

Arnošt se na Labe letos nevrátí. Výletní loď je v horším stavu, než se čekalo

Výletní loď Arnošt z Pardubic, která jako jediná v Pardubicích zajišťuje plavby po Labi, by se mohla vrátit na vodu na...

Z Labe vytáhli mrtvého člověka, pravděpodobně je to pohřešovaný mladík

V Labi u Chvaletic na Pardubicku bylo ve středu nalezeno lidské tělo. K určení totožnosti byla nařízena pitva. Mohlo by...

Na tahu z Pardubic do Hradce se stalo několik nehod, u Janova se srazily kamiony

Počasí v úterý ráno zkomplikovalo dopravu na hlavním tahu z Pardubic do Hradce Králové. Kvůli sněhu a náledí zde...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...

Rozjívené fracky tu nechceme. Kde končí svoboda dětí ve veřejných prostorách?

Vlnu vášní vyvolalo vyjádření pražského bistra, které na sociálních sítích publikovalo pravidla, jak se mají chovat...