Asi nejvíce budou lidem vadit účty za vodu. Vodárny v kraji zvýšily ceny zhruba o inflaci. Za metr krychlový vody domácnosti od ledna vydají bezmála 153 korun. „Čtyřčlenná rodina si ročně připlatí asi 500 korun,“ řekl ředitel společnosti Vodovody a kanalizace Pardubice František Masař.
Podle ředitele cena za vodu stoupne pod inflaci, která je 3,9 procenta. Vodu od vodáren odebírá v regionu okolo 164 tisíc lidí, což je 37 tisíc odběrných míst. Jeden odběratel spotřebuje v průměru 88 litrů denně. Navýšení cen je podle Masaře nezbytné, protože vodárny musí investovat do vodárenské infrastruktury.
„Potřebujeme mít určitý objem finančních prostředků na nové investice, máme plán obnovy, spravujeme 1200 kilometrů vodovodní sítě a 800 kilometrů kanalizací. Každoročně musíme opravit stovky až tisíce metrů infrastruktury,“ řekl Masař.
Cena vody půjde nahoru i na Chrudimsku. Pro rok 2025 se cena za metr krychlový kvalitní a bezpečné pitné vody ale změní pouze v řádu jednotek korun.
„Se zástupci provozovatele se nám podařilo vyjednat celkový růst ceny vodného a stočného pro rok 2025 o cca 3,2 % v jednosložkovém (celkovém) vyjádření, což je pod inflací roku 2024,“ uvedl předseda představenstva společnosti Vodovody a kanalizace Chrudim a starosta města František Pilný.
Ceny za vodné a stočné se zvýšily také v Moravské Třebové. Za metr krychlový lidé zaplatí 129,43 koruny včetně DPH, do konce loňského roku to bylo 125,72 koruny. Cenu vodného schválila členská schůze dobrovolného svazku obcí Skupinový vodovod Moravskotřebovska, cena stočného vychází ze schválené koncesní smlouvy.
Vodné se ve srovnání s loňským rokem zvýšilo o 1,61 koruny bez DPH v souvislosti s mírou inflace. Stočné vzrostlo o 1,70 koruny bez DPH, ceny nepřekračují maximální cenu podle koncesní smlouvy a její metodiky. Vodárenskou a kanalizační síť v Moravské Třebové provozuje společnost VHOS. Koncesní smlouva končí 31. prosince 2025, město vyhlásilo nové koncesní řízení na provozovatele kanalizace.
Nejvíce za vodné a stočné zaplatí obyvatelé Pardubic, za metr krychlový celkem 152,78 koruny včetně DPH. Nejnižší ceny mají ve Svitavách, kde metr krychlový vyjde na 108,73 koruny. Domácnostem v Pardubicích a Chrudimi, které jsou připojeny na horkovod z opatovické elektrárny, se letos cena tepla zvýšila z nejvyšší úrovně 820,62 koruny za gigajoule (GJ) na 868,45 koruny za GJ. Čtyřčlenné domácnosti tak měsíčně zaplatí přibližně o 100 korun více. Ve Svitavách a Ústí nad Orlicí se ceny postupně snižují. Podle mluvčí ústecké radnice Dany Pokorné je příčinou pokles vstupních nákladů na výrobu tepelné energie, zejména snížení ceny zemního plynu.
Ostatní poplatky se povětšinou nemění
U ostatních poplatků většinou lidé žádnou změnu nezaznamenají. Výše nájemného v městských bytech od ledna nevzrostla, ve Svitavách se již zvýšilo od 1. července o 10,7 procenta. V Pardubicích se platí o pět korun více za vstup do bazénu. Poplatek za komunální odpad bude je 24 korun vyšší ve Svitavách, dosáhl 1 056 na osobu a rok.
Daň z nemovitosti, která se před rokem zvýšila po zásahu vlády Petra Fialy, letos většinou zůstává na stejné výši. Existují však výjimky. Dva roky po sobě tato daň stoupne zhruba šesti tisícům lidí z okrajových částí Pardubic. Zastupitelé města totiž loni v červnu odhlasovali sjednocení místního koeficientu daně pro celé město. A do roku 2024 byl na periférii krajského města nižší. Daň půjde nahoru za byty, domy, i místa k podnikání. Právě snaha zvednout daň z nemovitosti podnikatelů stále na počátku celé akce.
„Po jednání s Krajskou hospodářskou komorou Pardubického kraje jsme přistoupili ke kompromisnímu řešení a zastupitelé schválili zvýšení místního koeficientu daně z nemovitosti ze 3 a na 4 na stavby sloužící podnikání plošně pro všechny stejně, toto opatření radnici přinese navíc téměř čtyřicet milionů korun,“ uvedl náměstek pardubického primátora Jakub Rychtecký ze Žijeme Pardubice.
Vedení města tím prý muselo reagovat na snížení podílů na rozpočtovém určení daní. Vláda totiž minulý rok prosadila snížení podílu městům a obcím na některých daních příjmů fyzických, právnických osob, DPH a dani z hazardu.
„V roce 2025 nám vláda bere ještě větší podíly. Oproti roku 2023 přijdeme podle predikcí odborníků kvůli vládě v příštím roce o 85 milionů korun na příjmech,“ doplnil náměstek zodpovědný za rozpočet Jakub Rychtecký s tím, že takto alespoň část daní zůstane na investice v Pardubicích a nepůjdou do státního rozpočtu.