Oba muzikanti se k městu a jeho okolí, kde vyrůstali, dodnes hlásí. Složili pro Svitavy znělku města, František Černý poměrně často ve městě hraje buď jako host místních kapel, nebo se svými dcerami či s volně fungující skupinou My.
Karel Holas už několikrát při rozhovorech vzpomínal na dětství v blízkém okolí Svitav, které strávil na několika různých místech.
„Můj táta byl lesník, a tak jsme dokonce nějakou dobu bydleli na zámku v Moravské Třebové. Táta dělal u lesního závodu, který na zámku sídlil a měl tam i byty pro své zaměstnance. Takže jsme bydleli v jednom křídle zámku a já ho měl zmapovaný od sklepů až po půdu. Prožil jsem tam zhruba pět až šest let života,“ uvedl nedávno, když představoval výpravné hudební album Čechomoru o českých hradech a zámcích.
Hosté stejní jako v Národním
Kapela se ve Fabrice zastaví v úterý sedmého prosince, o den později se představí ve Zlíně a pak bude mít drobnou pauzu, aby se připravila na vrchol svého letošního turné. Tím budou dva koncerty v pražském Národním divadle.
Návštěvníci Fabriky tak uslyší Čechomor ve špičkové formě a s hosty, které muzikanti pak přivedou i do Národního divadla.
Písně doprovodí smyčcové kvarteto Gadrew Way v aranžích Jana Kučery a svůj prostor dostane host Ewa Farna. Ta je tak po Lence Dusilové či slovenské zpěvačce Zuzaně Smatanové další interpretkou, která si vyzkouší, jaké to je zpívat s Čechomorem za zády.
Kapela by měla předvést nejnovější písně, ale vrátí se i ke svým začátkům. Čechomor vznikl na jaře roku 1988, kdy se v pražském Parku kultury a oddechu Julia Fučíka, co je dnes Výstaviště, každý víkend konalo „Staré tržiště“.
K předvádění starých českých řemesel zde hrála nejrůznější seskupení a jedním z prvních byl i Čechomor. První název kapely, kterou spolu založili Franta Černý a Jiří Břenek, byl I. Českomoravská nezávislá hudební společnost.
Ke kapele se pak postupně přidal houslista Karel Holas, hráč na harmoniku Radek Pobořil a violoncellista Michal Pavlík.
Skupina později ještě rozšířila své nástrojové obsazení o bubny, kde se vystřídalo několik hudebníků, a v současné době za nimi sedí Martin Vajgl.
Za stálého člena nyní kapela považuje i Tarase Voloshchuka, kyjevského rodáka, který absolvoval vysokou hudební akademii Čajkovského v Kyjevě a natočil více než 50 alb komorní hudby.