„Státní zástupkyně dnes podala návrhy na vzetí do vazby u tří obviněných, kteří jsou trestně stíháni pro zločin zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě, pro přečin porušení povinnosti při správě cizího majetku a pro zločin zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě,“ uvedlo ráno v tiskové zprávě okresní státní zastupitelství.
„Vyhověl jsem všem třem návrhům státní zástupkyně. Všichni tři obvinění byli odvezeni do vazební věznice. Důvody byly u všech stejné - aby neovlivňovali svědky, což jsou například v případě Heleny Dvořáčkové dva lidé,“ řekl soudce Karel Gobernac. U Dvořáčkové s ohledem na uváděné částečně nepříznivé zdravotní okolnosti zvažoval i jiné řešení, podle něj ale nebyly zásadní zdravotní důvody dostatečně prokázané.
„Podle názoru státní zástupkyně, ke kterému se přiklonil i soud, by mohl můj klient ovlivňovat několik svědků. Vazba je v tomto případě časově omezená maximálně na tři měsíce. Zřejmě bude kratší, nyní budeme tlačit na to, aby byli vyslechnuti čtyři lidé, kteří jsou pro vyšetřování důležití. Kvůli nim je vazba uvalena,“ uvedl Charvátův právní zástupce Pavel Jelínek.
Ostatních 16 obviněných bylo policejním orgánem propuštěno ze zadržení na svobodu, neboť vazební důvody odpadly.
Celá kauza „pardubické chobotnice“ má podle všeho více větví. Jedna z nich navazuje na zadržení bývalého šéfa odboru dopravy Vladimíra Bakajsy z ledna 2022. Tomu policie klade za vinu, že pomocí tzv. podlimitních zakázek do 200 tisíc korun získával veřejné peníze. U zakázek, u kterých není nutné pořádat výběrové řízení, dokola oslovoval stále stejné firmy a ty zcela pravidelně mířily svou nabídkou těsně pod limit.
A úplně stejný model podle všeho praktikovali dva bývalí šéfové odboru majetku a investic Jaroslav Hruška a Petr Škoda, kteří skončili mezi obviněnými. Úzce spolupracovali třeba s firmou SBF, která dostala tímto způsobem od roku 2016 přesně 144 zakázek za 59 milionů s DPH. Z toho 127 smluv bylo pod hranicí 200 tisíc. Společnost se zabývá opravou bytových jader.
Další společnost KTS Integra, která také opravovala městské byty, dostala 41 zakázek za 23 milionů. Kromě čtyř kontraktů byly všechny pod 200 tisíc. Za oběma společnostmi pak stojí Tomáš Frydrych, který je také obviněn. Zásah se týkal i společnosti Instal Hanousek, která od roku 2018 získala od města 87 zakázek za 64 milionů a také často v režimu podlimitních. Policie zadržela oba šéfy firmy Dominika a Jiřího Hanouskovy.
ANO kvůli kauze pardubického magistrátu vyloučilo z hnutí Charváta a Drenka |
Další větev se pak týká větších zakázek. Policisté totiž vyrazili do kanceláří stavební firmy Porr, jež pro město opravovala Letní stadion a nedávno začala vedle enteria areny stavět parkovací dům. Pokaždé šlo o zhruba 400 milionů a v obou případech hrál roli Rozvojový fond.
Podle ČT si právě kvůli těmto dvěma akcím policie přišla i pro bývalého primátora Pardubic, nynějšího radního, člena představenstva a bývalého ředitele Rozvojového fondu Pardubice Martina Charváta. Mezi zadrženými je i bývalá náměstkyně primátora a členka dozorčí rady Rozvojového fondu Helena Dvořáčková, nynější zastupitelka za SPD, dříve za ANO, šéf Rozvojového fondu Pardubice a zastupitel první městské části Michal Drenko (ANO) či předseda představenstva fondu Pavel Nevečeřal.
„Na celé věci mne nejvíce děsí to, že podle policistů šlo o dlouhodobou a systematickou činnost skupiny lidí, kterou můžeme označit jako chobotnici. Nešlo zjevně o selhání jednoho loupežníka, který se zbláznil a začal krást. Selhaly všechny kontrolní mechanismy města,“ uvedl zastupitel a poslanec za ODS Karel Haas.
21. listopadu 2023 |