Realitní trh se po rychlém zvyšování úrokových sazeb uklidnil. Lidé už zase byty a domy kupují. Ale situace se třeba oproti roku 2021 výrazně proměnila. Zatímco tehdy byli v lepší pozici prodávající, nyní jsou to kupující.
„Těsně předtím, než se prudce začaly zvedat úroky, jsem byl schopen prodat byt v řádech dnů. Dnes jsou to klidně tři měsíce. Lidé si více vybírají, často chtějí slevu oproti původní ceně,“ uvedl realitní makléř Petr Ivanko z firmy Home City.
Nabídka bytů |
Hned ale jedním dechem dodává, že trh se oživuje. Lidé se smířili s tím, že úroky jsou nahoře, a začali zase nakupovat. S tím souhlasí i další makléř specializující se na Pardubice a okolí Martin Slavík.
„Ze situace, kdy se o byty ucházelo několik desítek zájemců, jsme se posunuli k tomu, že nabídka výrazně převyšuje poptávku. V posledních týdnech se ale situace opět mění, trh se uklidňuje a mění se také nálada ve společnosti. Zájem o koupi nemovitostí významně narůstá,“ uvedl na svém webu Martin Slavík.
Nicméně to, že průměrné sazby u hypoték se poměrně rychle posunuly od hranice dvou procent až někam k šesti, nemohlo zůstat bez následků. „Nejlépe se prodávají malé byty. Poměrně se daří rychle změnit majitele u bytů do čtyř milionů a u domů tak do šesti. Co je dražší, to už se prodává o mnoho hůře a pomaleji. Nedávno jsem prodal dům, který byl původně za 13 milionů, ale podařilo se ho prodat jen za devět,“ uvedl Petr Ivanko a dodal, že malé byty se prodávají lépe i kvůli tomu, že se následně lépe pronajímají. „Právě proto investoři chtějí byty do velikosti 2+kk. O ty je největší zájem,“ vysvětlil Ivanko.
Podle Martina Slavíka však růst úrokových sazeb částečně vyvažuje pád cen. Podle jeho propočtů byt 2+kk v Pardubicích, který loni na jaře stál téměř čtyři miliony, se letos ve stejnou dobu prodal za 3,1 milionu.
„Letos se očekává pokračující pokles cen maximálně o jednotky procent, pouze však u bytů, které už prošly korekcí ceny. U bytů, které stále nereagovaly na aktuální situaci na trhu, lze čekat korekce ceny až o 20 procent. Pro kupujícího je ekonomičtější koupit nyní levnou nemovitost s vyšší úrokovou sazbou než drahou nemovitost za levnou hypotéku, jako tomu bylo v předchozích letech,“ řekl Slavík.
9. ledna 2018 |