Bývalé průmyslové či vojenské areály hyzdí Pardubice. Smysluplná přestavba brownfieldů je těžká disciplína, do které se investoři pouštějí neradi. Daleko lepší je pro ně stavba na „zelené louce“.
Ovšem ceny pozemků v krajském městě jsou tak vysoko, že došlo i na roky nevyužívané parcely. Dokazuje to rychle pokračující přestavba areálu někdejší továrny Tesla u nemocnice nebo zástavba území bývalé tiskárny ve Smilově ulici.
Zatím nejdále je firma VCES, která areál bývalého gigantu ve výrobě elektrospotřebičů přemění k nepoznání.
„Z nevzhledného brownfieldu se stává bytová čtvrť. První objekt je po kolaudaci. Předávky bytů stále pokračují. Dál stavíme také 11 řadových domů, demoliční materiál byl použit na zpětné zásypy. Používají se tady betony s nízkou uhlíkovou stopou,“ popsal mluvčí skupiny VCES Vladimír Ujec.
Územní rozhodnutí firma získala v roce 2020, první etapu výstavby bytů zahájila v únoru 2021. První dům stojící podél železniční trati je hotový, je v něm 126 bytů a majitelé si je postupně přebírají. „Teď si lidé zařizují třeba kuchyňské linky a další vybavení, které tam chtějí,“ uvedl Ujec.
Stavební práce komplikovaly rostoucí ceny a nedostatek materiálu. Část dělníků z Ukrajiny odjela kvůli válce s Ruskem domů. Podle projektového manažera Martina Kryštofa šlo o řešitelné problémy. „Pro nás jako pro stavaře je zajímavější stavět těžší projekty, dělat brownfieldy, a tak trochu přispět k oživení lokality než zastavovat zelené pole,“ řekl Martin Kryštof.
Přibude parkovací dům i supermarket
V areálu bude přes 200 bytů. Stavební práce jsou rozdělené na tři etapy, developer je v půlce druhé stavební fáze. V prvním čtvrtletí bude hotov parkovací dům a supermarket a dělníci také dokončují sjezdovou rampu k nemocnici. Kolaudace bude ve druhém čtvrtletí.
„Ještě nás čeká dokončení bytových domů D1, D2 a D3, jsou ve fázi hrubé stavby. Budou tam probíhat práce v interiérech. Stejné to je s objekty řadových domů,“ uvedl Ujec.
Podle zástupců developera mají lidé o bydlení v nové lokalitě zájem. Byty v druhé etapě se prodávají zhruba za 95 až 100 tisíc korun za metr čtvereční. Celý areál má být hotov v roce 2025, kdy bude postavena dřevostavba s 11 byty. „Naše společnost se zavázala, že sníží uhlíkovou stopu o 30 procent. Dřevostavby jsou cestou, jak toho dosáhnout,“ doplnil Ujec.
Jako poslední přijdou na řadu sadové úpravy. „Zeleně tady bude dost, na řadových domech budou zelené střechy, ta bude i na obchodním domě. Mezi bytovými domy bude zeleň, stromy, mobiliář a další doplňky,“ dodal Kryštof.
Z původního areálu Tesly zůstala budova Telegrafie. Vlastní ji od prosince 2021 Univerzita Pardubice. Chce tam přemístit fakultu zdravotnických studií, která sídlí ve stísněných prostorách. Její přestavbu škola plánuje patrně na rok 2024, na projekt chce získat dotace.
Tesla v Pardubicích v 90. letech zkrachovala. Na přelomu tisíciletí koupila 2,5 hektaru společnost Foxconn a chtěla tam stavět továrnu, z toho sešlo a postavila ji jinde. Za korunu pak převedla areál kraji. Nakonec brownfield převzalo v roce 2012 město a to ho za 35 milionů korun prodalo v roce 2018 firmě LinCity, dceřiné firmě VCES.