Vzácný červený buk v zámeckém parku Slatiňany je nemocný a půjde k zemi

  7:57aktualizováno  7:57
Pila zřejmě zanedlouho ukončí život jednoho z nejkrásnějších stromů Chrudimska. Buk červenolistý v zámeckém parku ve Slatiňanech je totiž napadený dřevokaznou houbou. Jiné a mnohem starší památné stromy v Pardubickém kraji se udržují v dobré kondici. Výjimkou nejsou ani šestisetletá či šestikmenná lípa.

Třistaletý buk u zámku ve Slatiňanech má namále. Staroslavné lípy jsou odolnější, některé jsou i 600 let staré. | foto: ArchivMF DNES

Buk červenolistý, který je dominantou zámeckého parku ve Slatiňanech, je vážně nemocný, jeho život zkracuje u kořenů dřevokazná houba vějířovec obrovský.

"Návštěvníkům se líbí, ale nikdo tady není věčně a platí to i pro krásné stromy. Výzkumný ústav pro krajinu a okrasné zahradnictví tvrdí, že se s tím moc dělat nedá. Lépe řečeno ten buk má už odžito, protože se běžně dožijí asi tak 200 let a tenhle je starý tak tři sta let, takže polovinu života žije navíc," řekl kastelán Státního zámku Slatiňany Jaroslav Bušta.

Buk je prasklý, postupně prosychá, má řidší olistění a podle kastelána zatím okolí neohrožuje. Tento červenolistý buk rostoucí v anglickém parku poblíž sochy koně je údajně nejmohutnějším exemplářem svého druhu v České republice. Obvod kmene tohoto chráněného stromu je šest metrů a v roce 2007 vyhrál anketu o nejkrásnější strom Chrudimska.

Staleté lípy přežívají v dobré kondici

Když přibližně před měsícem prošlo obcí Telecí na Poličsku tornádo, hodně stromů to nepřežilo. "Dostaly pořádnou nakládačku a museli jsme přikročit k rozsáhlému kácení, protože byly rozlámané. Ale lípa, která přežila Bílou horu a dvě světové války, přežije i dál," řekl starosta obce Telecí Jaroslav Šimon.

Odolná, více než šestisetletá lípa s dvanáctimetrovým obvodem kmene je velmi slavná a pod pojmem "Lukasova zpívající lípa" se dostala do řady sbírek pověstí.

"Zájem o ni je abnormální, turisté k ní neustále přijíždějí, teď zrovna tady byly dva autobusy se zájezdy seniorů," pochvaluje si její kondici starosta. "Je ve velmi dobrém stavu a doufám, že když se o ni budeme patřičně starat, tak se dožije dalších 600 či 700 let," dodal.

"Zpívající lípa" je druhým největším památným stromem východních Čech. Obvodem vůbec nejmohutnějším památným stromem na území České republiky je Vejdova lípa v Pastvinách, jejíž původní kmen uzavírá rozměrnou dutinu shora krytou stříškou. Kmen přes 25 metrů vysoké lípy má obvod téměř třináctimetrový a přes svůj věk je tato lípa také v dobrém stavu.

"Řeknu vám, já už jsem taky ve svém životě viděl leccos, ale setkání s takovým stromem mi vyráží dech," řekl o této lípě průvodce televizního pořadu Paměť stromů Luděk Munzar.

Totéž se dá říci o dalších výjimečných stromech, jako jsou například Drašarova lípa v obci Březiny na Poličsku či pozoruhodná šestikmenná lípa v zámeckém parku v Zámrsku, kterou vyhlásila Nadace partnerství Stromem roku 2004.

V kraj je 308 památných stromů

Podle aktualizované koncepce ochrany přírody Pardubického kraje je na jeho území vyhlášeno 308 památných stromů, z toho 259 jednotlivých, 14 stromořadí a 35 skupin stromů.

"Kritéria pro vyhlášení památného stromu nejsou striktně vymezena. Důležitými předpoklady jsou věk, mohutnost, výška, krajinotvorný význam, historický význam či podtext, reprezentativnost nebo naopak unikátnost v rámci regionu," uvádějí autoři koncepce.

Ze zákona má každý strom základní ochranné pásmo ve tvaru kruhu o poloměru desetinásobku průměru kmene měřeného ve výši 130 cm nad zemí. V tomto prostoru není dovolená žádná pro strom škodlivá činnost - výstavba, terénní úpravy, odvodňování či chemizace.

Nejčtenější

Čelní střet dvou aut v Pardubicích nepřežil třiadvacetiletý spolujezdec

Dopravní nehoda na silnici I/37 u Pardubic skončila tragicky.

Tragicky skončila čtvrteční dopravní nehoda na silnici I/37 v Pardubicích. Čelní střet dvou osobních aut nepřežil...

Cyklista utrhl předjíždějícímu autu zrcátko, řidič mu za to prošlápl kolo

Dvaatřicetiletý řidič auta cyklistovi za utržené zrcátko šlápl do kola.

Roztržkou mezi řidičem osobního auta a cyklistou se zabývá policie na Litomyšlsku. Původně byli tamní policisté ve...

Hejtman svolal zaměstnance do jídelny a vyptával se na ředitelku

Michaela Tomanová, primářka a ředitelka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad...

Kvůli stížnostem zaměstnanců Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí na ředitelku Michaelu Tomanovou, manželku...

Čeští basketbalisté zdolali Bosnu, ještě mohou vyhrát skupinu

Vít Krejčí (25) z českého výběru se dere k bosenskému koši kolem Obrada Tomiče...

Čeští basketbalisté se rozloučili s domácím prostředím v úspěšné kvalifikaci o mistrovství světa výhrou nad Bosnou a...

Pardubice se napřesrok změní ve staveniště, dopravu čeká tvrdá zkouška

Doprava na ulici 17. listopadu v Pardubicích

Pardubice po roce 2020 čeká modernizace vlakového nádraží společně s opravou klíčového silničního nadjezdu u nemocnice...

Další z rubriky

Pardubické hlavní nádraží čeká modernizace, spolkne čtyři a půl miliardy

Tento obrázek bude už v pondělí minulostí. Stávající zastávka bude kvůli opravě...

Chystaná investice Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) do modernizace pardubického nádraží přinese od příštího roku...

Východočeské muzeum opět ukáže Pernštejnskou truhlu objednaným zájemcům

Pernštejnská truhla odhalila při renovaci tajemství

Východočeské muzeum v Pardubicích v březnu uspořádá další prohlídky dochované Pernštejnské truhly. Budou čtyři a...

Chci naše rozdělené město spojit, říká starosta Žamberka

Městský úřad Žamberk.

Přestože Nezávislí s podporou ODS vyhráli komunální volby v Žamberku, bývalý dlouholetý starosta Jiří Dytrt už o své...

Najdete na iDNES.cz