Ve Službách města Pardubic po kauzách končí i vlivný lobbista Kudláček

  13:50aktualizováno  13:50
Lobbista a mediální poradce Boris Kudláček nechyběl v posledních letech ani u jednoho kontroverzního tématu, které hýbalo politickou scénou Pardubic. Nyní ale končí jeho kariéra ve Službách města.

Boris Kudláček v době, kdy byl ředitelem Radia OK. | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Roky pracoval pro Rozvojový fond, Služby města, jednal o odkupu spalovny městem od firmy AVE CZ dokonce za obě strany. Lobbista Boris Kudláček ale mluvil i za krajské nemocnice, má výborné vztahy na magistrátu se členy hnutí ANO, působil jako ředitel kontroverzního nadačního fondu Naše nemocnice, v němž seděli pardubičtí radní včetně primátora. Na druhou stranu pomáhal ČSSD s kampaní v komunálních volbách.

Teď ovšem vlivný lobbista začíná mít v Pardubicích potíže. Zbavil se ho kraj a nyní odchází ze Služeb města, kterými letos zmítaly skandály.

„Smlouva mu vyprší ke konci roku a předpokládám, že nebude prodloužena,“ uvedl ředitel Služeb města Aleš Kopecký.

Kudláček se měl starat o dobrý mediální obraz firmy. Jenže byl to právě on, kdo nabízel redakcím otištění dopisu, který nebyl ničím jiným než výhrůžkou pardubickým zastupitelům, že pokud budou dál kritizovat výlet manažerů do JAR, hrozí jim trestní stíhání.

„Nic horšího jsem na radnici nezažil. Bylo to totálně za hranou. V mých očích je to stejná kauza jako kontroverzní prodej pozemků nebo výlet do Afriky,“ uvedl na adresu Služeb města dlouholetý zastupitel za ODS Petr Klimpl.

Série kauz smetla celé vedení firmy včetně předsedy představenstva a radního Vítězslava Novohradského. A teď odejde i Kudláček.

„Nemyslím si, že jsem ve firmě udělal nějaké chyby v komunikaci. Například vámi citovaná tisková zpráva není moje práce, jen jsem ji viděl. Komunikaci s médii má za Služby paní Pozníková. Já jsem spíše některé výstupy distribuoval novinářům,“ uvedl Boris Kudláček.

Za poslední roky prošel téměř všemi městskými firmami. Už v minulém volebním období ho třeba přivedl do Rozvojového fondu Pardubice jeho někdejší šéf a dnes primátor Martin Charvát. Společně dokonce začali vydávat noviny fondu.

Po odchodu Charváta na radnici, však spolupráce náhle skončila. „Hned jsme spolupráci zrušili. Činnost pana Kudláčka pro nás neměla smysl,“ uvedl šéf Rozvojového fondu Jiří Komárek.

Ovšem jinde si Kudláček vliv udržel. Například v komunikaci radí firmě East Bohemian Airport, která se stará o mezinárodní letiště. „Jsme s ním spokojení. Vyhrál výběrové řízení, nabídl nižší cenu a své úkoly plní,“ řekl Pavel Svoboda, který město zastupuje ve vedení EBA.

Proč platit PR agenturu, když mají tiskovou ředitelku

Druhý akcionář společnosti, tedy Pardubický kraj, to vidí jinak. Hejtman Martin Netolický z ČSSD považuje výdaje za mediálního poradce za zbytečné.

„Ředitelku letiště jsem opakovaně upozorňoval, že si nejsem jistý, proč platit PR agenturu, když tam mají tiskovou ředitelku,“ uvedl Netolický, který podle svých slov lobbistu při jednání s partnery nepotřebuje.

„Na krajském úřadu nedostává ani korunu, v nemocnicích od mého znovuzvolení také ne. Jediné, kde se na něčem podílí, je letiště, kde jsme přehlasovaní majoritním akcionářem,“ uvedl Netolický.

Kudláček za jeho názory však vidí spíše osobní rozepře. „Vím o tom, že pan hejtman se mnou má problém, a musím říct, že mi to je lidsky líto,“ řekl Kudláček, který má momentálně na starosti ještě jednu choulostivou transakci.

Město chce totiž koupit od společnosti AVE CZ odstavenou spalovnu v Rybitví za 35 milionů. Jenže Kudláček zastupoval v minulosti AVE CZ, poté jednal i za město. A politici na pardubické radnici v tom neviděli problém.

„Jsem stále externím konzultantem firmy AVE CZ,“ potvrdil loni v létě Kudláček, který přiznává, že se snažil obě strany přivést k jednacímu stolu. „V tomto směru dělám, co můžu,“ uvedl.

Boris Kudláček u sousedů

Boris Kudláček je známý i v sousedním Královéhradeckém kraji. Už dva a půl roku trvají spory radnice v Hradci Králové s nizozemským developerem CTP, který začal na podzim roku 2014 na kraji města bez povolení budovat skladovací haly. Kudláček se snažil prosadit dohodu mezi společností a městem, ale neúspěšně. Kriminalisté dokonce nedávno obvinili z podplácení firmy CTP Invest a PSG, které se snaží o dostavbu načerno postavených hal. Firmy podle policie nabídly městu miliony, když bude souhlasit s rozšířením silnice, které je třeba k legalizaci stavby.

Hejtman naopak odmítl, aby mu lobbista dělal prostředníka. „Se zástupci AVE CZ jsem jednal na standardním setkání přímo, osobně. Ujasňovali jsme si pozice ve vztahu ke spalovně. Nepotřebuju prostředníka,“ uvedl Netolický.

To, že je Boris Kudláček něčím víc než jen mediálním poradcem, se ukázalo také před půldruhým rokem.

Tehdy dva pardubičtí radní Jan Řehounek (ANO) a Vítězslav Novohradský (ČSSD) založili nadační fond Naše nemocnice. Radní pak navrhli zastupitelům, aby město stejnému fondu poslalo peníze. Fond měl mimo jiné propagovat před krajskými volbami stavbu nové nemocnice, kterou ale vedení kraje budovat odmítá. V dozorčí radě seděl primátor Martin Charvát z ANO a výkonným ředitelem fondu byl Kudláček. Projekt však čelil silné kritice a politici od něj dali ruce pryč.

Nejčtenější

Kvůli chlapci v kómatu přestane pardubická ORL seřezávat krční mandle

Adámek čtyři dny po operaci mandlí začal silně krvácet, minuty čekal na pomoc...

Klinika ORL pardubické nemocnice nebude na doporučení krajského úřadu nadále provádět seřezávaní krčních mandlí. Při...

Nemocnice nabídla šestimilionovou zálohu na odškodné za operaci mandlí

Adam Vyčítal

Pardubická nemocnice nabídla rodině chlapce, který je po operaci mandlí a pozdějších komplikacích v kómatu, šest...

Svitavy skryly chytrý záchod v lese, odemkne ho esemeska i karta

Chytrý záchod montovala dodavatelská firma v lese poprvé.

Svitavy dlouho řešily, jak se v příměstském lese protkaném naučnou stezkou vypořádat s nářky zejména žen, kterým v...

Nemocnice musí vydat dokumentaci k případu hocha v kómatu po operaci mandlí

Otec Adama Vyčítala, který po operací mandlí a následném krvácení upadl do...

Nemocnice Pardubického kraje musí podle rozhodnutí odvolacího soudu vydat rodičům část zdravotní dokumentace chlapce,...

Tisíce zubů z pryskyřice nahrazovaly štěrk pod zahradní dlažbou

Majitelé nasbírali podle svého vyjádření deset kbelíků umělých zubů.

Překvapení zažili noví majitelé domu ve vsi na Svitavsku, když se pustili do oprav zahradní dlažby. Jako podkladový...

Další z rubriky

Dvojice chtěla vycpat vzácnou vydru a jestřába, dva roky je měla v mrazáku

Vydra říční.

Dva roky schovávali muž a žena ze Svitavska doma v mrazáku uhynulou vydru a také mrtvého jestřába. Když se pak...

To neděláš dobře, varovali ho. Při pálení trávy shořel i stoh za milion

Sedm jednotek hasičů likvidovalo požár stohu v Rohovládově Bělé.

Požár s milionovou škodou zavinil svou lehkovážností muž v obci Rohovládova Bělá na Pardubicku. V sobotu totiž zapálil...

„Bolej tě nohy? To sílej!“ Hokejisté Dynama pilují kondici v Krkonoších

Hokejisté pardubického Dynama nabírali kondici u Špindlerova Mlýna.

Hokejisté pardubického Dynama vyjeli do Krkonoš zapracovat na kondici. A trenér Ladislav Lubina je v horách nešetřil....

Advantage Consulting, s.r.o.
NÁKUPČÍ SE ZNALOSTÍ CIZÍCH JAZYKŮ

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj, Pardubický kraj
nabízený plat: 25 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz