Části Pardubic hrozí evakuace kvůli bombě z války, týká se tří tisíc lidí

  8:06aktualizováno  8:06
Části pardubické čtvrti Svítkov hrozí na začátku víkendu evakuace. Podle pyrotechniků totiž existuje možnost, že je nedaleko stadionu Zlatá přilba od II. světové války nevybuchlá bomba, kterou bude nutné zneškodnit. Domovy by muselo opustit přes tři tisíce lidí.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Jiří Meixner, iDNES.cz

Na západním okraji Pardubic se plánuje na pozemcích města velká výstavba rodinných domů. Než se však začne stavět, je nutné provést pyrotechnický průzkum. Oblast totiž bombardovali za druhé světové války Američané a Britové. A sondy naznačily, že jedna nevybuchlá bomba v zemi patrně zůstala.

„Při provádění magnetometrického měření byl nyní v této lokalitě, ve zhruba třímetrové hloubce, zjištěn odraz od kompaktního neznámého předmětu. Zda jde o nebezpečnou munici, nebo třeba o kus starého železa, napoví až ověřovací sonda. Pokud by v zemi skutečně byla nevybuchlá munice, muselo by být okolí nálezu v okruhu jednoho kilometru evakuováno a munice deaktivována a odvezena,“ uvedla mluvčí pardubického magistrátu Nataša Hradní.

Starosta příslušného pardubického obvodu Petr Králíček říká, že je poměrně velká šance, že evakuace nakonec nutná nebude.

„Podle odborníků může jít třeba u kus traverzy nebo starý překlad. Šanci na bombu odborníci odhadují tak na deset procent, ale jasné je, že situaci nemůžeme podcenit. Verdikt se dozvíme v pátek, a pokud to bomba bude, tak vypuknou pravé manévry,“ uvedl Petr Králíček.

Rozhodnutí o evakuaci padne v pátek odpoledne

Politici a policisté jsou připraveni okamžitě informovat obyvatele v okolí místa nálezu pouličním rozhlasem, na webu města a policie, prostřednictvím sociálních sítí a médií. Případná evakuace by s největší pravděpodobností proběhla v sobotu v brzkých ranních hodinách.

„Pokud pyrotechnici nález munice potvrdí a bude muset nastat plánovaná evakuace podle krizových plánů, veřejnost se tuto informaci dozví nejpozději v pátek ve 14 hodin,“ uvedla Hradní a doplnila, že dříve nebude mít informace o nařízení evakuace ani samotná radnice.

„Odpovědnost za provedení zásahu bude mít Pyrotechnická služba Policie České republiky, a proto jediné relevantní informace bude v průběhu celého zásahu poskytovat výhradně tisková mluvčí policie, a to na policejním webu a na sociálních sítích policie,“ řekla Hradní.

O tom, že možnost evakuace existuje, informovalo město a policie záměrně v předstihu, přestože zatím není možné říci, co se v zemi skutečně ukrývá.

„Obyvatelé tak mají čas se na eventualitu evakuace připravit a naplánovat si například víkendový odjezd z Pardubic. Evakuace by se týkala zhruba 3 100 obyvatel. Pro ty, kteří nemohou nebo nechtějí opustit Pardubice, by bylo zřízeno evakuační středisko v pardubické Aréně,“ dodala Hradní.

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Dítě v Pardubicích zemřelo násilnou smrtí, podezřelého zadržela policie

Ulice v pardubické čtvrti Studánka, kde zemřelo dítě násilnou smrtí. (13....

Kriminalisté vyšetřují smrt násilnou smrt dítěte v pardubické čtvrti Studánka. Podle neoficiálních informací bylo oběti...

Desítky lidí se v pardubickém krematoriu loučily s Adamem Svobodou

Pohřeb hokejového brankáře Adama Svobody v pardubickém krematoriu (20. května...

Desítky lidí čekaly před půl dvanáctou na schodech a prostranství před pardubickým krematoriem, aby se rozloučily s...

Slušný člověk a milující otec, nechápou lidé vraždu dítěte v Pardubicích

Ulice v pardubické čtvrti Studánka, kde zemřelo dítě násilnou smrtí. (13....

Po fasádě vícegenerační oranžové vilky se pne víno. Před garáží stojí osobní auto. Je to ale jen zdání poklidného...

Voják, jenž se přidal ke gardě na Ukrajině, dostal podmínku. V armádě končí

Desátník Erik Eštu před začátkem jednání pardubického krajského soudu. (26....

Vojáka z povolání Erika Eštu potrestal pardubický krajský soud tříletou podmínkou. Odsoudil jej za to, že se před...

Další z rubriky

Chrudim vylepšuje své lesy, cyklistům slouží myčka na kola i s nářadím

Cyklistům je k dispozici myčka kol.

Na západ i na jih od českých hranic je to běžné. Cyklisté v atraktivních turistických oblastech najdou u speciálních...

Za smrt dvou lidí při nehodě pod vlivem alkoholu a drog dostal muž šest let

Účastníci nehody nebyli podle hasičů připoutaní.

Šesti lety vězení a devítiletým zákazem řízení potrestal Okresní soud v Pardubicích třiadvacetiletého Jana Heřmanského,...

Dukátový poklad z Králík hlídali ve vysokomýtském muzeu strážníci

Nalezené mince pocházejí zřejmě z tehdejších Uher.

Jen do páteční půlnoci, na jeden jediný večer, měli lidé ve Vysokém Mýtě výjimečnou možnost vidět poprvé poklad, který...

Najdete na iDNES.cz