Na běžkách po Železných horách a na Vysočinu. Trasy jsou připravené

  16:22aktualizováno  16:22
Zatímco v Polabí není po sněhu ani památky, od středních poloh panuje v Pardubickém kraji pravá zima. Dostatečná sněhová peřina láká nejen lyžaře na sjezdovky, ale i příznivce běžeckého lyžování.

Počasí posledních dní ve vyšších nadmořských výškách láká lyžaře ven. | foto: Jiří Bárta, 5plus2.cz

Pokud víkend v nadmořských výškách nad 500 metrů neproprší, mohli by si ideální podmínky dopřát milovníci bílé stopy v Železných horách, na Hlinecku i Svitavsku.

Desítky kilometrů běžkařských stop upravují obce sdružené do mikroregionu na Sečsku. Vrcholové partie Železných hor tady každoročně projíždějí sněžným skútrem a čtyřkolkou se stopovacím zařízením. 

„Některé trasy jsme měli najeté už o minulém víkendu. Pokud se teploty budou držet kolem nuly a nezačne pršet, na víkend budou stopy vyjeté,“ uvedl Jan Zikmunda, který pro mikroregion Centrum Železných hor běžkařské trasy v okolí Seče upravuje.

Fotogalerie

Jako první bude připravena páteřní trasa z Ústupek přes Prosíčku k televiznímu vysílači Krásné. 

Jestliže to podmínky dovolí, bude z této trasy k Vršovu, Hornímu Bradlu a Lipce dál na Vysočinu směrem na Údavy odbočovat další upravená trasa.

„U vysílače Krásné, kde bývají vzhledem k nejvyššímu bodu celé trasy nejlepší sněhové podmínky, u Horního rybníka v Nasavrkách a u Kovářova připravujeme na loukách uzavřené běžecké okruhy. Celkem jde asi o pětadvacet kilometrů tras, které by mohly být na víkend připraveny,“ řekl Jan Zikmunda. 

Naopak přes Bojanov kvůli pravidelně špatným podmínkám v lesních úsecích trasa od letoška nepovede. 

Na Moravskotřebovsku jen na Hřebeč

Zimní počasí si užívají i na Hlinecku. Důkazem toho je 41 centimetrů vysoká sněhová pokrývka, kterou v pátek ráno hlásila meteorologická stanice ve Svratouchu.

Výška sněhu

Svratouch 41 cm
Ústí nad Orlicí 19 cm
Pardubice 0 cm

Údaje ČHMÚ platné k 11.1.2019 7.00 hodin. 

Za vhodných podmínek hlinecký klub klasického lyžování upravuje až 40 kilometrů bílé stopy. Výchozím bodem pro většinu běžeckých tras je lyžařský areál na hlineckých Ratajích. 

„Máme tam podklad pro devět kilometrů dlouhý okruh jak pro bruslení, tak pro klasický běžecký styl. Trasa je zatím protažena k Jeníkovu, o víkendu bychom ji rádi protáhli k Dědové, a když to jen trochu půjde, upravíme to přes Kameničky až do Svratky,“ uvedl velitel tratí Petr Svoboda.

Běžkařské okruhy jsou pro zájemce připraveny i v okolí Svitav, kde stopy pomocí čtyřkolky a stopovače upravuje městská společnost Sportes. Na 15 kilometrech tratí rozdělených do čtyř barevně rozlišených okruhů leží asi patnáct centimetrů sněhu.

„Zatím panují ideální podmínky. Stopy upravujeme každý den od úterý, kdy jsme je poprvé zprůjezdnili,“ sdělil jednatel Sportesu Břetislav Olšán.

Stopovač vyjíždí ze Svitavského stadionu kolem zahrádek zelenou trasou od Kojeneckého ústavu kolem Vodárenského lesa. Dále trasa vede kolem písečného lomu přes hlavní silnici ke Sluneční stráni až k železničnímu Viaduktu. 

V jaké kondici jsou trasy?

Aktuální informace o upravených běžkařských stopách v Železných horách najdete  na www.czh.cz v záložce aktivity. Stav běžeckých okruhů v okolí Svitav je dohledatelný na webu společnosti Sportes. Litomyšl informace aktualizuje zde.

Následuje červený okruh, dále bílý okruh a modrý okruh. Lidé mohou také jako nástupní místo k lyžování využít parkoviště u křižovatky na Vendolí u silnice na Poličku.

Pokud sníh neroztaje, připraveny na protažení stop jsou i technické služby v Moravské Třebové, kde na víkend chystají trasu od boršovských zahrádek na Hřebeč.

Na strojovou úpravu běžeckých stop v okolí Litomyšle je pořád málo sněhu. Na kopcích nad městem je však situace lepší. 

„V pátek kolegové projedou stopovačem okruh od Kozlovské hájenky po Bulvovce do Strakova, pokusí se projet podle lesa k pazušskému vodojemu a odtud na Suchou a zpět ze Suché k Navrátilovu rybníčku a na Kozlov, kde se napojí na tratě upravované z České Třebové,“ hlásil ve čtvrtek web města Litomyšle.

Nejčtenější

Strom spadl na lanovku, hasiči z ní za dvě hodiny sundali desítky lyžařů

V Bukové hoře spadl strom na lanovku.

Na lanovou dráhu ve skicentru Buková hora na Orlickoústecku spadl strom. Na lanovce po poledni uvázlo 71 lyžařů, které...

ZVOLNĚNÍ: Když se bortí hokejová tradice. A kde sídlí „umělé kluby“?

Pardubický brankář Ondřej Kacetl likviduje šanci Pavola Skalického z Mladé...

Alkoholové a kokainové jízdy členů trenérského týmu utnuté policií, hlavní kouč s notně pošramocenou minulostí,...

Části Pardubic hrozí evakuace kvůli bombě z války, týká se tří tisíc lidí

Policie prohledává budovy Vysoké školy ekonomické na Žižkově a Jižním Městě...

Části pardubické čtvrti Svítkov hrozí na začátku víkendu evakuace. Podle pyrotechniků totiž existuje možnost, že je...

Sestup neznamená konec hokeje, řekl fanouškům manažer Dynama Salfický

Dynamo uspořádalo další diskuzi s fanoušky.

Několik zajímavých okamžiků přinesl úterní diskuzní kotel mezi fanoušky a šéfy HC Dynamo Pardubice. Předně generální...

Neoprávněný vyhazov primáře přijde nemocnici na 11 milionů

Bývalý primář gynekologicko-porodnického oddělení Chrudimské nemocnice...

František Liška byl sedm let primářem chrudimské porodnice jen na papíře. Pracoval v Kolíně a soudil se s nemocnicí, že...

Další z rubriky

S botami plnými krve došli studenti z Vysokého Mýta na Palachův pohřeb

Studenti se vypravili na pohřeb Jana Palacha.

Na pochod dlouhý asi sto padesát kilometrů se vydalo před padesáti lety, konkrétně ve dnech 21. až 24. ledna 1969,...

Město stálo na místě, změním to, říká starosta Moravské Třebové

Starosta Moravské Třebové Tomáš Kolkop.

Nový starosta Moravské Třebové Tomáš Kolkop ze sdružení Srdcem Třebováci má dlouhé vlasy, je mu čtyřicet let a občas ho...

Pardubické politiky čeká klíčová bitva o pozemky pro autobusové nádraží

V prázdném činžáku u pardubického nádraží budou dvěma zbylým partajím dělat...

Pardubičtí zastupitelé mají před sebou první velké rozhodnutí v novém volebním období. Už ve čtvrtek budou hlasovat o...

Najdete na iDNES.cz