Na běžkách po Železných horách a na Vysočinu. Trasy jsou připravené

  16:22aktualizováno  16:22
Zatímco v Polabí není po sněhu ani památky, od středních poloh panuje v Pardubickém kraji pravá zima. Dostatečná sněhová peřina láká nejen lyžaře na sjezdovky, ale i příznivce běžeckého lyžování.

Počasí posledních dní ve vyšších nadmořských výškách láká lyžaře ven. | foto: Jiří Bárta, 5plus2.cz

Pokud víkend v nadmořských výškách nad 500 metrů neproprší, mohli by si ideální podmínky dopřát milovníci bílé stopy v Železných horách, na Hlinecku i Svitavsku.

Desítky kilometrů běžkařských stop upravují obce sdružené do mikroregionu na Sečsku. Vrcholové partie Železných hor tady každoročně projíždějí sněžným skútrem a čtyřkolkou se stopovacím zařízením. 

„Některé trasy jsme měli najeté už o minulém víkendu. Pokud se teploty budou držet kolem nuly a nezačne pršet, na víkend budou stopy vyjeté,“ uvedl Jan Zikmunda, který pro mikroregion Centrum Železných hor běžkařské trasy v okolí Seče upravuje.

Fotogalerie

Jako první bude připravena páteřní trasa z Ústupek přes Prosíčku k televiznímu vysílači Krásné. 

Jestliže to podmínky dovolí, bude z této trasy k Vršovu, Hornímu Bradlu a Lipce dál na Vysočinu směrem na Údavy odbočovat další upravená trasa.

„U vysílače Krásné, kde bývají vzhledem k nejvyššímu bodu celé trasy nejlepší sněhové podmínky, u Horního rybníka v Nasavrkách a u Kovářova připravujeme na loukách uzavřené běžecké okruhy. Celkem jde asi o pětadvacet kilometrů tras, které by mohly být na víkend připraveny,“ řekl Jan Zikmunda. 

Naopak přes Bojanov kvůli pravidelně špatným podmínkám v lesních úsecích trasa od letoška nepovede. 

Na Moravskotřebovsku jen na Hřebeč

Zimní počasí si užívají i na Hlinecku. Důkazem toho je 41 centimetrů vysoká sněhová pokrývka, kterou v pátek ráno hlásila meteorologická stanice ve Svratouchu.

Výška sněhu

Svratouch 41 cm
Ústí nad Orlicí 19 cm
Pardubice 0 cm

Údaje ČHMÚ platné k 11.1.2019 7.00 hodin. 

Za vhodných podmínek hlinecký klub klasického lyžování upravuje až 40 kilometrů bílé stopy. Výchozím bodem pro většinu běžeckých tras je lyžařský areál na hlineckých Ratajích. 

„Máme tam podklad pro devět kilometrů dlouhý okruh jak pro bruslení, tak pro klasický běžecký styl. Trasa je zatím protažena k Jeníkovu, o víkendu bychom ji rádi protáhli k Dědové, a když to jen trochu půjde, upravíme to přes Kameničky až do Svratky,“ uvedl velitel tratí Petr Svoboda.

Běžkařské okruhy jsou pro zájemce připraveny i v okolí Svitav, kde stopy pomocí čtyřkolky a stopovače upravuje městská společnost Sportes. Na 15 kilometrech tratí rozdělených do čtyř barevně rozlišených okruhů leží asi patnáct centimetrů sněhu.

„Zatím panují ideální podmínky. Stopy upravujeme každý den od úterý, kdy jsme je poprvé zprůjezdnili,“ sdělil jednatel Sportesu Břetislav Olšán.

Stopovač vyjíždí ze Svitavského stadionu kolem zahrádek zelenou trasou od Kojeneckého ústavu kolem Vodárenského lesa. Dále trasa vede kolem písečného lomu přes hlavní silnici ke Sluneční stráni až k železničnímu Viaduktu. 

V jaké kondici jsou trasy?

Aktuální informace o upravených běžkařských stopách v Železných horách najdete  na www.czh.cz v záložce aktivity. Stav běžeckých okruhů v okolí Svitav je dohledatelný na webu společnosti Sportes. Litomyšl informace aktualizuje zde.

Následuje červený okruh, dále bílý okruh a modrý okruh. Lidé mohou také jako nástupní místo k lyžování využít parkoviště u křižovatky na Vendolí u silnice na Poličku.

Pokud sníh neroztaje, připraveny na protažení stop jsou i technické služby v Moravské Třebové, kde na víkend chystají trasu od boršovských zahrádek na Hřebeč.

Na strojovou úpravu běžeckých stop v okolí Litomyšle je pořád málo sněhu. Na kopcích nad městem je však situace lepší. 

„V pátek kolegové projedou stopovačem okruh od Kozlovské hájenky po Bulvovce do Strakova, pokusí se projet podle lesa k pazušskému vodojemu a odtud na Suchou a zpět ze Suché k Navrátilovu rybníčku a na Kozlov, kde se napojí na tratě upravované z České Třebové,“ hlásil ve čtvrtek web města Litomyšle.

Nejčtenější

Páry ve školní kuchyni odsávala třicet let atrapa, prošla i revizí

Vzduchotechnika v jídelně Základní škola Felberova ve Svitavách nemá přisávání...

Personál jídelny Základní školy Felberova ve Svitavách od roku 1990 připravoval jídla v domnění, že páru nad...

Osmdesátiletý řidič přejel do protisměru, felicie jsou po srážce na odpis

Obě felicie jsou na odpis.

Na tři hodiny museli ráno policisté zavřít silnici v Nemošicích u Pardubic. Osmdesátiletý řidič Škody Felicie tam z...

Dlouhé roky příprav skončily, u Opatovic začala stavba D35 do Časů

Ve čtvrtek začala v Opatovicích nad Labem stavba dálnice D35.

V Opatovicích nad Labem slavnostně zahájili stavbu úseku dálnice D35 do Časů. Po dokončení plánovaném na rok 2022 se...

Náraz vytrhl motor z auta opilé řidičky, ona ještě nadávala záchranářům

Mladá řidička ve čtvrtek v noci zdemolovala auto o strom.

Neměřitelné štěstí měla opilá řidička, která v noci zdemolovala auto o strom na okraji Pardubic. Rychlost, jakou jela,...

Ředitelka stavební školy volala na žáky policii, rodiče si stěžují

Dětská bitka

Kvůli rvačce zavolala ředitelka pardubické stavební průmyslovky na agresivní žáky loni v prosinci hned dvakrát policii....

Další z rubriky

V Pardubicích se srazil autobus s osobním autem, na místě je 13 zraněných

V pardubické městské části Dražkovice se srazil autobus s osobním autem. (22....

V pardubické místní části Dražkovice se v podvečer srazil autobus s osobním autem. Záchranáři na místě ošetřili osm...

Silničáři vykupují pozemky na obchvat deset let. Děláme, co můžeme, tvrdí

Budoucí nový úsek silnice I/43 odlehčí městu Svitavy dosavadní nadměrné...

Řadu let čekají obyvatelé Svitav na obchvat, který by svedl veškerou dopravu mezi Svitavami a Brnem mimo centrum. Teď...

Točit o třicátnících bylo jako nové lego, říká o novém filmu režisér Janák

Z natáčení filmu LOVEní

Týden před oficiální premiérou se v Pardubicích konala mimořádná projekce nové české komedie LOVEní. Režisér Karel...

Každá ponožka jiná na podporu lidí s Downovým syndromem
Každá ponožka jiná na podporu lidí s Downovým syndromem

21. března je Světový den Downova syndromu, který bývá označován také jako Ponožkový den. Podpořit lidi s tímto postižením může každý. Stačí si obléknout veselé ponožky a hlavně každou jinou.

Najdete na iDNES.cz