Nemluvnému bezdomovci našli strážníci příbuzné, vrátil se do Bulharska

  14:18aktualizováno  14:18
Pardubický bezdomovec, který dnes a denně zaměstnával strážníky, se vrátil do Bulharska ke své rodině. Nemluvný muž dlouho tvrdohlavě odmítal opustit místo, kde se zabydlel. A když pátrali po jeho totožnosti, přišlo jim to jako hledání jehly v kupce sena.

Bulharský bezdomovec z úkrytu u paneláku, který zaměstnával pardubické strážníky od ledna. Jeho identitu odhalili až ve druhé polovině března. | foto: Městská policie Pardubice

„Pro své přebývání si vybral výklenek u jednoho panelového domu, kde si udělal pelech a neustále si tam nosil nejrůznější věci. U bezdomovce se dnes a denně střídaly hlídky městské i státní policie, které jej opakovaně z místa vykazovaly a jeho ležení mu nechaly i několikrát odvést k likvidaci,“ uvedla mluvčí Městské policie Pardubice Lucie Klementová.

Strážníci muže vždy poučili o možnosti obrátit se na organizace, které pečují o osoby bez přístřeší, ale všechno bylo marné.

„Muž nechtěl komunikovat a byl úzkostný. Bál se lidí i jiného prostředí. I jeho chování bylo chvílemi zvláštní, vypadalo to, že duševně není zcela v pořádku. Od ostatních bezdomovců se navíc lišil, nekonzumoval žádný alkohol a nekouřil,“ dodala mluvčí.

V Pardubicích se záhadný muž objevil na začátku ledna. V tu dobu už po něm byla sháňka v rodném Bulharsku. Marně ho hledal i jeho kamarád, který pracuje v Plzni. O tom ovšem pardubičtí strážníci neměli ponětí.

Celou situaci kromě mužova strachu komplikovala i skutečnost, že u sebe neměl vůbec žádné doklady. Přes cizineckou policii se však podařilo získat jeho totožnost. A pomohly i sociální sítě, ačkoli to dalo práci.

„Na základě nově zjištěných údajů se jeden ze strážníků pustil do pátrání přes sociální sítě. Byl to ale oříšek, jelikož cizinců s tímto jménem bylo obrovské množství, asi jako kdybyste u nás hledali Novákovi. Po několika hodinách strávených na internetu a hledání jakékoli možné vazby na ,našeho bezdomovce´ se nakonec podařilo objevit jeho švagrovou, která obratem zareagovala, že skutečně tohoto muže hledají,“ uvedla mluvčí.

Tulák se rozpovídal až před kamarádem

Na druhý den se již podařilo spojit s mužovou matkou a ta strážníkovi předala kontakt na kamaráda z Plzně, který se netajil úlevou, že se muž našel.

Poté už šlo vše ráz na ráz. Kamarád z Plzně přijel na domluvenou schůzku se strážníky, kteří jej zavezli na místo šťastného shledání s kamarádem.

„Poprvé za necelé tři měsíce, kdy jej dnes a denně hlídky řešily, viděli strážníci úsměv na zarostlé a špinavé tváři evidentně šťastného ztraceného muže. V přítomnosti svého kamaráda se rozpovídal, popsal svůj strach i to, co prožíval během toulání po celé republice,“ dodala Lucie Klementová.

Asistent prevence kriminality poté domluvil s nízkoprahovým centrem, aby se v něm mohl dosud zanedbaný muž osprchovat. Strážníci mu zároveň ze sbírky ošacení poskytli na cestu do Prahy s přítelem čisté oblečení.

V metropoli se pak ztracený muž setkal se svými rodiči. Po vystavení náhradních dokladů se všichni vrátili zpět do Bulharska.

Autor:

Nejčtenější

Asi mi na půl minuty hráblo, vysvětlil muž soudu líbání dceřiny kamarádky

Ilustrační snímek

S tříletou podmínkou odešel od Krajského soudu v Pardubicích třiačtyřicetiletý muž. Když vezl v autě kamarádku své...

Cyklista utrhl předjíždějícímu autu zrcátko, řidič mu za to prošlápl kolo

Dvaatřicetiletý řidič auta cyklistovi za utržené zrcátko šlápl do kola.

Roztržkou mezi řidičem osobního auta a cyklistou se zabývá policie na Litomyšlsku. Původně byli tamní policisté ve...

Pardubice se napřesrok změní ve staveniště, dopravu čeká tvrdá zkouška

Doprava na ulici 17. listopadu v Pardubicích

Pardubice po roce 2020 čeká modernizace vlakového nádraží společně s opravou klíčového silničního nadjezdu u nemocnice...

Pardubice v prosinci přijdou o autobusové nádraží, náhradní není

Pardubické autobusové nádraží skončí. Pozemky pod ním koupil Jaroslav Strnad....

Pardubice čekají další dopravní problémy. A to poměrně značné. Na konci roku totiž soukromý investor zavře autobusové...

Česká Třebová otočila, chce dosud odmítaný nájezd na dálnici D35

Ilustrační snímek

Zastupitelé České Třebové před pěti lety odmítli přímé napojení města na chystanou dálnici D35 u Litomyšle. Nyní jej...

Další z rubriky

Modelky si nechaly zmalovat záda ve stylu Moulin Rouge, celé tělo neprošlo

Malířky ztvárnily na zádech modelek známý kabaret Moulin Rouge. Jeho symbolem...

Devatenáctý ročník Kalibr cupu, soutěže mladých kadeřnic a kosmetiček se letos nesl ve stylu Moulin Rouge. A tak se...

Pardubice se napřesrok změní ve staveniště, dopravu čeká tvrdá zkouška

Doprava na ulici 17. listopadu v Pardubicích

Pardubice po roce 2020 čeká modernizace vlakového nádraží společně s opravou klíčového silničního nadjezdu u nemocnice...

Oprava pardubické radnice finišuje, úředníci se vracejí

Některé úředníky čeká stěhování do nově opravených kanceláří už v březnu.

Už 13 měsíců jsou úředníci sídlící v historické radnici na Pernštýnském náměstí rozstrkáni po celých Pardubicích. To...

Najdete na iDNES.cz