Svitavské náměstí už není noclehárnou, bezdomovci začali pracovat

  8:10aktualizováno  8:10
Když před půl rokem u svitavského nádraží zahájilo provoz zařízení Šance, mnozí projektu, který má bojovat s bezdomovectvím, nevěřili. Po půl roce se zdá, že neměli pravdu. Náměstí už není noclehárnou a hospodou jako dříve.

Starosta Svitav David Šimek se postavil do čela protialkoholní kampaně. | foto: Radek Latislav, 5plus2.cz

Bezdomovci dříve v centru města popíjeli a pak se v něm i prospali. Nyní vypadají ulice jinak. Změnu je vidět hlavně ve všední den dopoledne, kdy si mnozí dokázali „ustlat“ pod lavičkou u morového sloupu.

Fotogalerie

Zařízení Šance v tom určitě sehrálo roli, ale své udělala i loni schválená protialkoholová vyhláška, která zakazuje konzumaci alkoholu v samém středu města.

Kromě toho, že kolemjdoucí neobtěžuje pohled na zmožené bezdomovce, je ale výsledkem činnosti Šance i to, že řada lidí bez domova začala pracovat, a tím řešit své problémy.

„Je to náš největší úspěch. Za půl roku u nás v tréninkovém zaměstnání pracovalo už 21 lidí a zájem roste, v současné době je to 12. Mají uzavřenou dohodu o pracovní činnosti s městem Svitavy. A jsou schopní. Uklízí město, dopravní hřiště, prostranství za hypermarkety a další místa,“ říká Sandra Pařízková, vedoucí Šance a Sociálních služeb města Svitavy.

Z odměny za práci si mohou bezdomovci dovolit uhradit třicetikorunový poplatek za pobyt v noclehárně nebo po delší době zaplatit vybavený pokoj v azylovém domě.

Takový klient, který pravidelně pracoval a prošel všemi typy služeb, tedy sociální rehabilitací, noclehárnou, denním nízkoprahovým centrem a azylovým domem, byl zatím jen jeden.

Podle Pařízkové je to dáno tím, že velká část klientů Šance nechce v zařízení trávit noc, když nemusí.

„Určití lidé nechtějí být u nás na noc. Někteří žijí u rodičů, jiní zase raději přespí někde pod širákem. Nutit je do všech našich služeb nemůžeme. Co se týče fungování, klienti si na naše tvrdá pravidla zvykli a dodržují je. Není s tím vůbec žádný problém. Za celého půl roku u nás městská policie zasahovala pouze jednou,“ dodává Pařízková.

Šanci si oblíbili hlavně místní bezdomovci

Během půlročního fungování Šance přišlo nejvíc lidí, přesně 71, do denního centra, 68 využilo noclehárnu, azylový dům deset lidí.

Nepotvrdily se ani obavy, že by se do Šance stahovali lidé z celé republiky. Šanci si oblíbili hlavně bezdomovci ze Svitav a okolí, které nejčastěji trápí zadluženost, exekuce nebo ztráta bydlení či zaměstnání.

Vedení města také chce, aby lidé ze Šance byli ve městě lidem na očích. Ty, co pro město pracují, vybavila reflexními vestami s nepřehlédnutelným nápisem Šance.

„Je to z naší strany záměr, protože ve Svitavách se často diskutuje o této cílové skupině lidí. Chceme, aby Svitaváci žili s tím, že sice skupinu bezdomovců ve městě máme, ovšem že ne všichni se povalují, ale ve městě pracují a zapojují se do veřejného života,“ shrnul půlroční fungování Šance starosta Svitav David Šimek.

Nejčtenější

Stavba D35 zničí silnice v okolí, cena oprav se odhaduje na dvě miliardy

Začátek stavby další etapy dálnice D35 z Časů do Ostrova

Chystaná stavba dvou úseků dálnice D35 z Opatovic nad Labem do Ostrova bude znamenat obrovskou zátěž pro silnice i pro...

POHLED: Pár kliků na Twitteru a (ne)hrajete za Pardubice extraligu?

Generální manažer HC Dynamo Pardubice Martin Sýkora.

Ještě před pár lety by taková anketa snad nikoho nenapadla. Současná společnost žijící v zajetí sociálních sítí ovšem...

Na příjezdu do Pardubického kraje vítají řidiče hrboly a propadlé krajnice

Velký rozdíl v kvalitě silnic je patrný na silnici II/298 mezi Býští a...

Že právě přijeli do Pardubického kraje, poznají řidič na silnicích II. třídy okamžitě. Za cedulí na ně čeká v drtivé...

Druhá liga: Dukla přehrála Brno, Jihlava klopýtla a vedou Pardubice

Momentka ze zápasu Jihlava - Dukla.

Fotbalisté Dukly Praha zvítězili ve šlágru 5. kola druhé ligy nad Brnem 2:1. Jediný sestupující z minulé sezony...

Muž stanoval v kukuřičném poli, proud bral z lampy veřejného osvětlení

Stanoviště v kukuřičném poli s načerno nainstalovanou přípojkou.

Komfortní obydlí i s elektřinou si v kukuřičném poli u Pardubic zřídil muž bez domova. Hlídka strážníků si podezřelého...

Další z rubriky

Náklaďák se na přejezdu střetl s vlakem, zraněný je strojvůdce a cestující

Při srážce osobního vlaku a nákladního auta na okraji Třemošnice utrpěl...

Na železničním přejezdu v Třemošnici na Chrudimsku se ve středu večer střetl vlak s nákladním vozidlem. Při nehodě se...

Sportovní park se do Pardubic za rok vrátí, je to fenomén, říká manažer

Manažer pardubického Sportovního parku Pavel Stara.

Když je něco úspěšné, není třeba měnit zaběhnutý scénář. Pardubický Sportovní park, jenž skončil o uplynulém víkendu,...

Polička čeká na nové investory, vysoké napětí po letech konečně dorazilo

Vysokonapěťové vedení z Hlinska je v Poličce svedeno do nové rozvodny za 200...

Jedna z hlavních bariér rozvoje na Poličsku padla. V regionu, ve kterém žije více než 30 tisíc lidí, energetici novým...

Adecco spol. s r.o.
Spezialist mit der Kenntnis der deutschen Sprache

Adecco spol. s r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj
nabízený plat: 25 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz