Pardubice dostavují pětadvacetimetrový bazén, otevře se 5. června

  15:18aktualizováno  15:18
Pardubice se mohou pochlubit novým 25 metrů dlouhým bazénem. Stavbu za 65 milionů korun, která je součástí aquacentra Na Olšinkách, město dokončuje bez pomoci Evropských dotací. Otevření se chystá na 5. června.

Nový 25metrový bazén se v Pardubicích otevře 5. června. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Nové zařízení by mělo hlavně sloužit výuce plavání pro školy a školky. V pondělí dělníci dodělávali poslední klasické modré dlaždičky na stěnách nebo přidělávali startovací bloky, ze kterých se do bazénu skáče.

„Pokud půjde vše dobře, budeme bazén otevírat za tři týdny,“ uvedla na prohlídce náměstkyně primátora Helena Dvořáčková.

Fotogalerie

A stejně jako ostatní politici mohla být spokojená. Stavba vyrostla za pouhý rok a sportoviště bude již brzy ve zkušebním provozu.

S dokončením bazénu může také areál v létě otevřít koupaliště, které bylo kvůli stavbě loni zavřené. Lidé obnovení provozu na populární Sluneční pláži jistě přivítají.

„Mám výborný pocit, těšil jsem se od začátku stavby, dva roky úsilí jsou konečně vidět. Chceme sem přesunout výuku malých dětí, bude tady výuka závodního plavání, tréninky, nabídneme nové aktivity jako těhotenské plavání, cvičení pro poúrazové stavy,“ řekl ředitel plaveckého centra Jiří Vysoudil.

Bazén už je napuštěný, zaměstnanci zkoušejí, zda správně funguje filtrace vody. Bazén má hloubku 1,2 metru a 1,6 metru, mohou ho tak využívat i neplavci. Nerezová vana má objem 350 metrů krychlových vody, 50 metrů krychlových je v úpravně vody.

„Dělníci dodělávají mozaiku, obklady kolem bazénu. Pracovat budou ještě několik dní. Po kolaudaci bude bazén otevřený někdy na začátku června,“ řekl technický náměstek aquacentra Radek Musil. Voda v menším bazénu prochází stejným způsobem čištění jako ve vedlejším velkém bazénu. 

Jde přes jímku a pískové filtry. Na čisticím okruhu je osazená UV lampa, která ničí mikroby. Vodu pak dočišťuje chlor. „Na dezinfekci je chlor vlastně jediná nejúčinnější forma,“ doplnil Radek Musil.

Od stávajícího padesátimetrového bazénu ten nový odděluje skleněná stěna, případně i tlumí zvuk mezi oběma prostory. Ve velkém bazénu je díky ní i více světla. Nová stavba stojí na pilotech, s velkým bazénem je podlaha v jedné rovině.

Město dotaci chtělo, ovlivnila ji kauza Pelta

Město postavilo bazén za 65 milionů korun bez dotací. Zastupitelé o něm jednali opakovaně, než definitivně rozhodli, že ho postaví bez dotační podpory.

„Bazén bude plně využitý, už teď kapacita původního bazénu nestačí,“ řekl primátor Martin Charvát z hnutí ANO. „Podle analýzy rozšíření plavební plochy ani nenavýší náklady na provozování bazénu,“ dodal.

Politici přitom původně o dotaci žádali stát a dokonce ji dostali. Jenže pak vypukl dotační skandál kolem bývalého šéfa fotbalového svazu Miroslava Pelty a bylo po financích.

„Není tam někde nějaká dvacka, nějaký ty Pardubice ... Že vyhodíš nebo něco?“ říkal Pelta do telefonu dnes už bývalé náměstkyni ministryně školství Simoně Kratochvílové. 

Ta ovšem za krajské město docela bojovala. „Když vyhodím Pardubice, tak tam budu muset dát ten Jeseník,“ reagovala náměstkyně, která na záznamu o sobě mluví jako o Mirku Dušínovi. „Nemůžeš jim dát jenom deset?“ zkoušel to ještě Pelta, ale neuspěl. Zůstalo slíbených dvacet milionů. Ovšem ty do Pardubic nepřišly a město nakonec postavilo bazén jen za své peníze.

Do Evropského parlamentu v ČR kandidovalo 39 uskupení. Vyhrálo hnutí ANO (6 mandátů) před ODS (4), Piráty a koalicí TOP 09+STAN (po 3). Do parlamentu se dostaly i SPD, KDU-ČSL (po 2) a KSČM (1).

Dita Charanzová, Martina Dlabajová, Alexandr Vondra, Marcel Kolaja, Luděk Niedermayer, Hynek Blaško, Tomáš Zdechovský

Nejčtenější

Desítky lidí se v pardubickém krematoriu loučily s Adamem Svobodou

Pohřeb hokejového brankáře Adama Svobody v pardubickém krematoriu (20. května...

Desítky lidí čekaly před půl dvanáctou na schodech a prostranství před pardubickým krematoriem, aby se rozloučily s...

Autobusu po STK upadlo kolo s kusem nápravy, jen co lidé vystoupili

Nahnutý linkový autobus krátce poté, co mu na náměstí v Trhové Kamenici upadlo...

Velké štěstí měli v úterý cestující na pravidelné lince z Hlinska do Trhové Kamenice na Chrudimsku. Autobusu, který se...

Už i Kočičí hrádek stojí na pasece, sucho rychle mění krajinu

Kočičí hrádek už není obklopen stromy.

Dlouhodobé sucho začalo překreslovat krajinu. V remízkách umírají stromy, aleje podél silnic bojují o život, v lesích...

Za smrt dvou lidí při nehodě pod vlivem alkoholu a drog dostal muž šest let

Účastníci nehody nebyli podle hasičů připoutaní.

Šesti lety vězení a devítiletým zákazem řízení potrestal Okresní soud v Pardubicích třiadvacetiletého Jana Heřmanského,...

Potřetí už neustoupíme, trvá spolek z Kornic na jiné trase D35 u Litomyšle

Petr Chaloupka ze spolku Živé Kornice.

Budoucí dálnice D35 na Moravu má v Pardubickém kraji jeden obrovský problém jménem Litomyšl. Zvolená trasa kolem města...

Další z rubriky

Úředník z Litomyšle ve Svitavách radil, jak udělat město hezčí

Stav řady historických domů na náměstí ve Svitavách je žalostný.

V minulém týdnu proběhl ve Svitavách diskuzní večer, na který byl pozván úředník Antonín Dokoupil z Litomyšle....

Hasiči v poli chytali dvě ovce. Jednu mají, druhou nenašli ani s dronem

Jednu zaběhnutou ovci se podařilo chytit, hasiči ji předali majiteli.

Dvě ovce utekly v úterý chovateli z ohrady u Chrudimi. Zvířata chytali v poli profesionální i dobrovolní hasiči,...

Výběr autobusového dopravce může zbrzdit pře ČSAD a kraje o cenový strop

Autobusy společnosti Arriva Východní Čechy se z východního směru cestuje do...

Bezmála sedmimiliardovou zakázku na zajištění autobusové regionální dopravy na dalších deset let v Pardubickém kraji...

Najdete na iDNES.cz