Akrobatka na křídlech i letec Šonka, to jsou taháky Aviatické pouti

  16:15aktualizováno  16:15
Víkendové nebe nad pardubickým letištěm bude patřit letadlům. Starým, novým, vzácným i těm bez pilota. Svátek všech příznivců letectví, 128. Aviatická pouť, začíná na pardubickém letišti v sobotu v 11 hodin.

Aviatická pouť 2018 láká na řadu historických letounů. | foto: Petr Kollman

Přesně před týdnem by průkopník české aviatiky Jan Kašpar oslavil 135. narozeniny. Symbolicky vzletem jeho letadla Blériot, se kterým 13. května 1911 uskutečnil let z Pardubic do Velké Chuchle, začne v sobotu aviatická pouť. MF DNES vybrala pět taháků, které stojí za to vidět.

1.Česká premiéra Boomerangu

O australském leteckém průmyslu toho česká veřejnost moc neví. A to přitom na počátku 40. let v době zvýšeného ohrožení Austrálie ze strany Japonska dokázali tamější konstruktéři připravit stíhací letoun celokovové konstrukce. Pardubice budou jedním z prvních leteckých dnů v Evropě, kde bude toto letadlo představeno.

Bude vystupovat ve dvojici s yakem III-UM a pro organizátory samotné je jejich ukázka trochu neznámou. Naživo jeho show nikdo neviděl, a tak čeká všechny překvapení.

2.Podivná švýcarská elegance

Ještě loni létaly dva kusy toho zvláštně koncipovaného elegána, letos se však mezi oblaky pohybuje zřejmě jediný exemplář. Štíhlý stříbrný letoun se zcela nezvyklým vzhledem.

Fotogalerie

„Svými proporcemi zaujme dvoumístný letoun C-3605 jistě každého. K jeho výjimečnosti jistě přispívá štíhlý trup s délkou téměř třináct metrů, zakončený neobvyklou trojitou svislou ocasní plochou,“ popsal neobvyklé letadlo Jan Rudzinskyj z pořadatelského týmu Aviatické pouti.

Po roce 1945 byly některé stroje upraveny pro vlek vzdušných terčů, používaných při výcviku střelby z letadel i zbraní protiletadlového dělostřelectva. V polovině šedesátých let však byly již jejich motory zastaralé. Proto bylo rozhodnuto přestavět čtyřicet čtyři kusů na pohon s moderním turbovrtulovým motorem.

3.Žena na růžových křídlech

Zatímco před dvěma lety se akrobatka před pardubickým publikem s kariérou na křídlech letadla loučila, letos přijedou ze Švýcarska manželé, kteří svou dráhu v oblacích teprve začínají.

„Nejde jen o odvahu vystoupit ve výšce. Nápor na tělo je enormní. Když vystrčíte ruku z okénka u auta za jízdy, cítíte slabý odpor. Ve vzduchu je to odpor do celého těla a v rychlosti 150 až 180 kilometrů. Není to jen o odvaze, ale také o síle těla to ve výšce vydržet. Dvojici je kolem třiceti let. V pozdějším věku začne člověk získávat zábrany, víc o tom, co dělá, přemýšlí,“ řekl jeden z pořadatelů Petr Kolmann s tím, že tento typ akrobacie dělá jen velmi málo žen.

Navíc prozradil, že dvojice před dvěma týdny změnila image. Místo sytě červené se akrobatka představí na růžovém stroji v kostýmu stejné barvy.

4.Martin Šonka hlásí průlet

Kdekoli se tento mistr proletů mezi vzdušnými pylony objeví se svou exhibiční ukázkou, vzbuzuje obdiv a je lákadlem každého leteckého dne. Martin Šonka je jedním ze dvou českých zástupců v soutěži Red Bull Air Race. V loňském roce bojoval až do úplného závěru celé soutěže o celkové vítězství. Nakonec však v celkovém pořadí skončil na druhém místě. Je také mistrem světa v letecké akrobacii.

5.Pilot bude na zemi

Bezpilotní prostředek s kolmým startem zvaný Brus nese denní a noční kameru, která přenáší obraz v reálném čase. Lze jej použít pro střežení důležitých objektů, jako jsou letiště nebo sklady. Pomáhá i při vyhodnocení střeleb dělostřelectva. Zajišťuje bezpečnost věznic a důležitých objektů, které je třeba střežit. Přístroj pomohl monitorovat areál po výbuchu ve Vrběticích nebo v Litvínově. K požářišti se tehdy nemohly dostat osoby, ale Brus to zvládl.

Nejčtenější

Svitavy přišly o nejznámějšího bezdomovce, zemřel u obchodního domu

Ilustrační snímek

Nikdo mu ve Svitavách neřekl jinak než R. F. Bezdomovec Roman, který zaměstnával městskou policii bezmála dvacet let,...

Asi mi na půl minuty hráblo, vysvětlil muž soudu líbání dceřiny kamarádky

Ilustrační snímek

S tříletou podmínkou odešel od Krajského soudu v Pardubicích třiačtyřicetiletý muž. Když vezl v autě kamarádku své...

Řidič dostal při předjíždění smyk, vůz obmotal kolem stromu a zemřel

Následky hrozivě vypadající nehody v Pardubicích-Svítkově.

Předjíždění ve vysoké rychlosti stálo podle všeho za noční nehodou v pardubické čtvrti Svítkov. V úseku, kde platí...

V autě v České Třebové ležel pobodaný senior, pachatele vypátrali psovodi

Ilustrační snímek

Policie v České Třebové zadržela muže, který ve čtvrtek odpoledne před jedním z tamních domů pobodal...

Česká Třebová otočila, chce dosud odmítaný nájezd na dálnici D35

Ilustrační snímek

Zastupitelé České Třebové před pěti lety odmítli přímé napojení města na chystanou dálnici D35 u Litomyšle. Nyní jej...

Další z rubriky

Pardubice se napřesrok změní ve staveniště, dopravu čeká tvrdá zkouška

Doprava na ulici 17. listopadu v Pardubicích

Pardubice po roce 2020 čeká modernizace vlakového nádraží společně s opravou klíčového silničního nadjezdu u nemocnice...

Stavba obchvatu Rokytna na Pardubicku nabírá skluz, na D35 naváže později

V trase budoucí D35 zatím probíhají archeologické práce. Takto vypadá již...

Požadavek na protihlukové zábrany, obava z rozvodnění potoků či úprava křížení silnic. Přípravu stavby přivaděče k...

Pardubice výrazně zdraží parkování, teď se řeší o kolik

Parkovací automat v brněnské Opletalově ulici v centru města.

V centru Pardubic se má od dubna zdražit parkovné o stovky procent. Návrh z dílny ODS však už politici z ostatních...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz