Vypili jsme italské víno a Čtyřlístek byl na světě, říká jeho autor

  8:04aktualizováno  8:04
Obliba komiksů Jaroslava Němečka zastínila i legendární příběhy Rychlých šípů. Za socialismu vycházel časopis Čtyřlístek téměř ve čtvrtmilionovém nákladu, přesto byl malý zázrak vytvořit si z jednotlivých vydání slušnou sbírku, tak těžko se každé číslo shánělo.

Autor nejslavnějšího českého komiksu Čtyřlístek Jaroslav Němeček. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Autor Čtyřlístku tento týden přijel na besedu na pardubickou výstavu Český komiks 1922 -2013. Návštěvníci se dozvěděli, že nápad vydávat komiks o čtyřech zvířecích přátelích ho napadl na konci šedesátých let při dovolené v Itálii. "V obchodě jsem tam uviděl komiksové časopisy. A hned jsem si řekl: Copak to neumíme také? A bylo to," říká Němeček.

Jaká generace dnes chodí na vaše besedy a pro podpis do časopisu Čtyřlístek?
Hlavně jich chodí hodně. Po hodině autogramiády obvykle musím říct dost. Ukážu na posledního pána ve frontě a ostatním lidem se musím omluvit. Těší mě, jak je dodnes Čtyřlístek populární. Dnes už na něm vyrůstá čtvrtá generace a lidé stále chodí a chtějí mít svoje výtisky podepsané.

Přeci jen: není už v dnešní konkurenci komiksů pryč ta sláva Čtyřlístku, jak tomu bylo za našich mladých let, když jsme čekali se sedmi korunami v kapse, až otevře trafika?
Tak takový fenomén už to samozřejmě není. Dnes už se fronty nestojí, ale podstatné je, že máme čtenáře stejně rádi jako tenkrát. Je pravda, že po revoluci sem přišly západní komiksy a spousty lidí v západních věcech viděly to nejlepší, nejblýskavější a nejzajímavější.

Navíc západní komiksy měly výhodu, že zároveň s nimi běžely i filmy, jako třeba Šmoulové. To tehdy znamenalo velký odliv čtenářstva. Ale zůstalo nám jich pořád asi sedmdesát tisíc, z čehož jsme sice v té době byli nešťastní, ale dnes toto číslo v konkurenci s ostatními časopisy říkám s velkou hrdostí.

Čtyřlístek

Jeden z nejznámějších a nejdéle vycházejících českých komiksů. Časopis vychází od roku 1969 a jeho ilustrátorem a prvním autorem je Jaroslav Němeček (narozen v roce 1944), většinu scénářů v prvních desetiletích psala Ljuba Štíplová (1930-2009), v současnosti je tvoří několik autorů, kteří se v psaní jednotlivých epizod střídají. Seriál má čtyři hlavní hrdiny, žijící ve společném domku ve fiktivní obci Třeskoprsky, která se nachází u rybníka Blaťáku pod hradem Bezzubem. Předlohou pro Třeskoprsky byly severočeské Doksy, v jejichž blízkosti má autor komiksu Jaroslav Němeček chalupu. Rybník Blaťák pak symbolizuje Máchovo jezero, hrad Bezzub zase blízký Bezděz.

Kolik se vydávalo Čtyřlístků v dobách jeho největší slávy?
Kolem dvou set dvaceti tisíc. Tehdy se nám podařilo najít díru na trhu, nic takového tady neexistovalo.

Je pravda, že jsme znali komiksy hlavně ze zadních stran časopisů, jak vznikl nápad vydávat samostatný komiksový titul?
Když se v roce ‘68 otevřely hranice, jeli jsme s mojí paní do Itálie. A tam jsme viděli ty spousty komiksů, po kterých naše děti tolik prahly. Jen jsme si řekli, copak jsem horší kreslíř než tamti čmuchtové? Doma jsme si pak sedli a za jedno odpoledne jsme vymysleli čtyři známé figurky a vypili všechno italské víno, které jsme si dovezli.

Pak se strhla lavina ...
Když se ukázalo, že Čtyřlístek musí mít další pokračování, tak jsem si posléze řekl: Takhle to nepůjde, nemůžu pořád vymýšlet další a další pokračování. Od toho jsou přece redakce, já nejsem spisovatel, ale kreslíř. Tak mladí redaktoři řekli, že vznikne kruh autorů, a začaly vznikat další příběhy. Postupně se přidávali další výtvarníci, třeba Adolf Born.

A vznikl těžko opakovatelný fenomén Čtyřlístku. Zaregistroval jste před lety prodej prvního čísla přes Aukro, kde se cena vyšroubovala zhruba na 24 tisíc korun?
Zažil jsem k tomu příběh, asi o dva měsíce dříve. Přišel k nám devítiletý hoch a v deskách měl tohle číslo úplně nové, neochmatané, pečlivě uložené v deskách. Prý za to dal čtyři a půl tisíce, půjčil si je od tatínka. A za dva měsíce byla tahle aukce, kde byla cena skoro 25 tisíc. Ale nevím, jestli to prodával právě tenhle hoch.

Autor:

Nejčtenější

Do kauzy krvácejícího Adama promluvil hejtman, náměstek nemocnice odstoupil

Adámek s maminkou.

Krajští politici poprvé zasáhli do řešení případu osmiletého chlapce, který má kvůli krvácení po operaci mandlí a...

Nemocnice nabídla šestimilionovou zálohu na odškodné za operaci mandlí

Adam Vyčítal

Pardubická nemocnice nabídla rodině chlapce, který je po operaci mandlí a pozdějších komplikacích v kómatu, šest...

Nemocnice musí vydat dokumentaci k případu hocha v kómatu po operaci mandlí

Otec Adama Vyčítala, který po operací mandlí a následném krvácení upadl do...

Nemocnice Pardubického kraje musí podle rozhodnutí odvolacího soudu vydat rodičům část zdravotní dokumentace chlapce,...

Svitavy skryly chytrý záchod v lese, odemkne ho esemeska i karta

Chytrý záchod montovala dodavatelská firma v lese poprvé.

Svitavy dlouho řešily, jak se v příměstském lese protkaném naučnou stezkou vypořádat s nářky zejména žen, kterým v...

VIDEO: Policisté „otevírali“ kolonu před autem s rodící ženou

Policisté dělali eskortu rodící ženě, na sál dorazila včas

Děsivá představa každého nastávajícího otce, že nestihne dovézt včas ženu do porodnice, se málem vyplnila Michalu...

Další z rubriky

Svitavy skryly chytrý záchod v lese, odemkne ho esemeska i karta

Chytrý záchod montovala dodavatelská firma v lese poprvé.

Svitavy dlouho řešily, jak se v příměstském lese protkaném naučnou stezkou vypořádat s nářky zejména žen, kterým v...

VIDEO: Kamarádi ukradli auto z recyklačního dvora a jezdili po trati

Mladíci ukradli auto z recyklačního dvora, jeden s ním pak driftoval

Osmnáctiletý mladík se svými kamarády si ve Slatiňanech na Chrudimsku „vypůjčil“ auto na recyklačním dvoře a vyrazil do...

Vozka v České Třebové naboural s povozem do zaparkovaného auta

V České Třebové se střetl koňský povoz se zaparkovaným autem.

V úvodu týdne řešili policisté v České Třebové dopravní nehodu koňského povozu se zaparkovaným automobilem....

Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie
Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie

Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval o tom, že stravování ve školách je zastaralé a skladba jídelníčku neodpovídá současnému způsobu života. Ze studií vyplývá, že ve školních jídelnách děti nedostávají stravu, která by odpovídala doporučení výživových hodnot a liší se i gramáž porcí. Proč tomu tak je?

Najdete na iDNES.cz