Výběr autobusového dopravce může zbrzdit pře ČSAD a kraje o cenový strop

  12:08aktualizováno  12:08
Bezmála sedmimiliardovou zakázku na zajištění autobusové regionální dopravy na dalších deset let v Pardubickém kraji může zkomplikovat spor mezi ČSAD Ústí nad Orlicí a krajskými politiky. Firma je žádala o zvednutí cenových stropů v soutěži, ale neuspěla.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Dopravci mohou až do 3. července podávat své nabídky v tendru na zajištění autobusové dopravy v osmi oblastech Pardubického kraje v celkové hodnotě 6,8 miliardy korun.

Společnosti ČSAD Ústí nad Orlicí se však nelíbí podmínky soutěže. Pardubický kraj totiž stanovil maximální ceny ve výši 36 až 38 korun na ujetý kilometr, dopravce požádal posunutí stropu o tři koruny za kilometr. Radní s tím nesouhlasí.

Společnosti Arriva Východní Čechy a ČSAD Ústí nad Orlicí provozují zhruba 90 procent meziměstských linek v Pardubickém kraji. Vzhledem ke svému vozovému parku mají velké šance uspět i v soutěži o to, kdo bude zabezpečovat regionální dopravu od poloviny příštího roku.

V tendru Pardubický kraj na jedné straně požaduje, aby průměrné stáří vozového parku bylo maximálně devět let, chce více nízkopodlažních autobusů, žádá klimatizaci, na straně druhé dopředu stanovil maximální částky, které je ochoten platit za ujetý kilometr. 

Pro oblast Jevíčska, Litomyšlska a Poličska to má být nejvýše 36 korun za kilometr, Lanškrounsko, Holicko a Přeloučsko za 37 korun a na Chrudimsku a Orlickoústecku může dopravce přijít s cenou až 38 korun.

Pokud zájemce o zakázku bude žádat víc, může jej kraj z tendru vyřadit.

Jsou příliš dominantní, zvedli by ceny, tvrdí kraj

Společnosti ČSAD Ústí nad Orlicí, která je součástí koncernu ICOM transport, se to nelíbí. Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD) uvedl, že firma požádala kraj, aby zvedl strop o tři koruny na kilometr v každé lokalitě. Krajští radní však byli proti. 

„Dohodli jsme se, že se nenecháme vydírat. Ve většině oblastí jsou natolik dominantní, že s největší pravděpodobností budou jezdit dál, tedy Arriva a ČSAD Ústí nad Orlicí. Pokud jim zvýšíme maximální ceny a oni budou vědět, že z toho trhu se nikdo jiný nepřihlásí, dají tam okamžitě nejvyšší možné ceny a nám náklady podstatně poskočí,“ řekl a dodal, že třem námitkám společnosti krajští radní vyhověli, té zásadní, která se týkala maximálních cen, ne. Upozornil, že dopravci nyní jezdí za 33,30 koruny za kilometr.

„Nebudeme se k tomu vyjadřovat,“ uvedl ředitel ČSAD Bus Ústí nad Orlicí Radek Kuběnka.

Společnost se může bránit proti podmínkám soutěže u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Krajští radní věří, že svůj postup obhájí.

Kraje hledají provozovatele linkových autobusů různými způsoby. Kvůli vytvoření konkurenčního prostředí zpravidla dělí region na menší oblasti, v Plzeňském kraji na dvě části, v Královéhradeckém na osm, stejně jako v Pardubickém kraji. Jak ukazuje spor o maximální ceny, konkurenční prostředí tím automaticky nevznikne. 

Malí dopravci jsou prakticky ze hry

Způsob soutěžení provozování regionálních autobusů po jednotlivých oblastech v podstatě vyřadilo ze hry malé dopravce, kteří v minulosti získali smlouvy na provozování několika málo linek. Kraj teoreticky mohl vyhlásit soutěž na jednotlivé linky, znamenalo by to však 150 soutěží a řadu praktických problémů.

Rozsah dopravního výkonu je v zakázce stanoven na 16,4 milionu kilometrů ročně. Při maximální ceně 36 až 38 korun by to za deset let znamenalo 6,8 miliardy korun. Náklady budou ve skutečnosti nižší, příjmy z jízdného půjdou Pardubickému kraji.

Při vyhodnocení nabídek bude mít devadesátiprocentní váhu nabídková cena. Technická kritéria nabídky, kde jde především o poměr nízkopodlažních autobusů, mají váhu jen desetiprocentní. Zajištění wi-fi či USB zásuvek bude při hodnocení hrát podružnou roli.

Nejčtenější

Pardubická hokejová bída. Začalo to v roce 1995, tvrdí Pospíšil

Atmosféra v Pardubicích na barážovém utkání s Kladnem.

Bída už měla být pryč. Po baráži a těsně odvráceném sestupu z extraligy panoval v Pardubicích optimismus. Jenže...

Nechali krvácejícího chlapce chodit po chodbách, vytýká policie nemocnici

Adam Vyčítal

Kriminalisté se vyjádřili k případu devítiletého Adama Vyčítala z Pardubic, který upadl do kómatu po komplikacích...

Pes bez hlavy, výkaly, zápach. V bytě našli šokovaní strážníci i potkany

Strážníci museli v bytě odchytit dva vystresované psy.

Obraz hrůzy se tento týden naskytl strážníkům v Pardubicích, kteří hasičům a policistům asistovali při otevření bytu, z...

Řidič zaparkoval na nemocničním heliportu. Nebyla tam značka, tvrdil

Řidič zaparkoval na heliportu pardubické nemocnice.

Asi nejhorší možné místo k parkování zvolil při návštěvě pardubické nemocnice pětačtyřicetiletý řidič fiatu multipla. V...

Sliboval mi za to papoušky, řekla dcerka muže souzeného za znásilnění

Justice, talár, soudce, zástupce, soud, spis, trest, odvolat

Krajský soud v Pardubicích začal projednávat případ devětatřicetiletého muže, který podle obžaloby rok pohlavně...

Další z rubriky

Zastupitelé Chrudimi mění územní plán, aby podnikatel nemohl stavět

Chrudim je druhé největší město Pardubického kraje.

Jeden z mnoha střetů chrudimské radnice s tamním developerem Milanem Kuštou bude schopného podnikatele asi bolet. Město...

Za znásilnění dcer dostal muž osm let vězení a musí zaplatit půl milionu

Ilustrační snímek

Krajský soud v Pardubicích vyměřil osm a půl roku vězení muži, který podle obžaloby rok znásilňoval dvě nezletilé...

Astronom na Pardubicku vyfotil Mezinárodní vesmírnou stanici

Astronom Petr Horálek zachytil na fotografii Mezinárodní vesmírnou stanici...

Astronom Petr Horálek o víkendu na Pardubicku zachytil na fotografii Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS). Přeletěla...

Nemocná žena svěřila dítě otci, šel s ním do hospody a opil se s kamarádem

Čerstvě natočené pivo.

Strážníci v Pardubicích přistihli v pondělí večer dva muže, kteří hlídali malé dítě. Oba se při tom ale tak opili, že...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz