Archeologové v Dubanech objevili keltského bojovníka, očekávají i sídliště

  8:05aktualizováno  8:05
Stavba rodinného domu v Dubanech dovedla archeology Východočeského muzea k objevu hrobu keltského bojovníka. Areál někdejšího statku, který se přeměňuje v lokalitu k bydlení, mají archeologové v hledáčku už od roku 2015, kdy zde nalezli fragment patrně ženské ruky.

Archeologové v Dubanech prozkoumali hrob s kostrou keltského bojovníka. Součástí výbavy byl meč a kopí. | foto: Východočeské muzeum v Pardubicích

Hrob bojovníka z laténského období však představuje zcela unikátní nález, neboť pohřebiště či hroby z tohoto období archeologové dnes už prakticky nenacházejí.

Fotogalerie

„Stáří hrobu odhadujeme na více než 2200 let, tedy přibližně do 3. století před naším letopočtem,“ řekla archeoložka Východočeského muzea v Pardubicích Tereza Jošková. 

Přestože byl hrob částečně poškozen strojní technikou, podařilo se týmu archeologů odhalit téměř celou kostru včetně původní hrobové výbavy.

Bojovníka na onen svět provázel železný meč v pochvě u pravého boku a několik bronzových kroužků, které byly původně součástí opasku, na němž byl meč zavěšen.

„Další zbraní vloženou do hrobu bylo i kopí. Bylo však uloženo poněkud nestandardně – list kopí se nacházel atypicky u nohou a rovněž na pravé straně těla, navíc došlo k záměrné deformaci předmětu a to ještě před jeho uložením,“ upřesnila archeoložka Jošková, podle které tento způsob ukládání zbraní je u keltských hrobů poněkud neobvyklý.

„Častěji se objevuje kombinace meče po pravém boku a kopí pak po levém, kdy list je u ramen či hlavy,“ upřesnila. Archeologové se také zaměří na dobře zachovalé kosti nebožtíka.

Ze zubů zjistí, co bojovník jedl

„V laboratorních podmínkách budou vědci zkoumat například zuby a zubní kámen, které mohou obsahovat informaci jak o složení stravy pohřbeného jedince, tak i o tom, kde žil. Dále bude proveden kompletní antropologický rozbor, který nám prozradí více o věku, pohlaví a tělesném stavu dávno zemřelého bojovníka. Necháme provést i radiokarbonové datování, jež může upřesnit dataci nálezu,“ prozrazuje vedoucí archeologického oddělení muzea Tomáš Zavoral.

Na Pardubicku jde za posledních deset let o třetí nález z laténského období. Dva samostatné hroby byly nalezeny v okolí Chrudimi a v Mikulovicích.

Zda Dubany, jejichž osídlení je datováno do středověku, ukrývají dosud neodhalené keltské sídliště, archeologové s jistotou nevědí, ale rádi by to dalšími metodami průzkumu zjistili.

„Během výzkumu, který v Dubanech probíhal před čtyřmi lety, byla už objevena ruka pravděpodobně laténské ženy s náramkem. Už tehdy jsme věděli, že nález to nebude zřejmě jediný. Současný objev nám to potvrdil. Pohřebiště se vážou na sídliště, které bývají v dosahu 300 až 400 metrů. Do budoucna bychom rádi v Dubanech pomocí geofyzikálního průzkumu nalezli pozůstatky takového sídliště,“ řekl archeolog Zavoral.

Autor:
  • Nejčtenější

Gulaš pálil podeváté v řadě, ale slaví Kladno. Pardubice zaskočily Liberec

Hokejista Milan Gulaš se sice trefil podeváté v řadě, čímž vyrovnal extraligový rekord, jenže Kladno i díky gólu...

Premium

Za dvacet hodin se nám změnil život, líčí otec miminka s poškozeným mozkem

Místo čtyřměsíční zdravé holčičky má Jaroslav Mráček doma dceru s těžce poškozeným mozkem. Je mentálně na úrovni...

Matka dítěte s pozdě danými léky jela do tří porodnic. Kraj chce vysvětlení

Vedení kraje chce zjistit, jaké okolnosti předcházely porodu ženy na začátku června v pardubické nemocnici, po němž má...

VIDEO: Chlapec se nerozhlédl a srazil ho trolejbus, záznam má varovat

Městská policie v Pardubicích zveřejnila záběry nehody, při které dvanáctiletého chlapce srazil trolejbus. Stala se...

Další chyba pardubické nemocnice. Novorozenec nedostal včas antibiotika

Pardubická nemocnice přiznala pochybení tamních zdravotníků v péči o novorozené dítě. Pozdní podání antibiotik po...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Audioknížka o životě Jeana-Paula Belmonda, vyprávěná Jiřím Krampolem. Zcela zdarma

Jiří Krampol daboval Belmonda ve 28 filmech a jeho hlas je tak s tímto hercem téměř neoddělitelně spojen. Stylově tedy...

Premium

Červenobílý život na hraně. Čína se zlobí, Tvrdík i celá Slavie trnou

Žádná legrace to není. Aspoň pro slávisty určitě ne. Sám prezident republiky naznačil, že do slavného fotbalového klubu...

  • Další z rubriky
Premium

Za dvacet hodin se nám změnil život, líčí otec miminka s poškozeným mozkem

Místo čtyřměsíční zdravé holčičky má Jaroslav Mráček doma dceru s těžce poškozeným mozkem. Je mentálně na úrovni...

Otec, který zavraždil syna, byl nepříčetný. Místo do vězení půjde do ústavu

Policie zastavila trestní stíhání čtyřicetiletého muže, který v květnu v Pardubicích ubodal svého malého syna. Podle...

Matka dítěte s pozdě danými léky jela do tří porodnic. Kraj chce vysvětlení

Vedení kraje chce zjistit, jaké okolnosti předcházely porodu ženy na začátku června v pardubické nemocnici, po němž má...

Kvůli novorozenci s poškozeným zdravím dostal primář a lékaři výtky

Primář dětského a novorozeneckého oddělení nemocnice v Pardubicích Marian Šenkeřík a lékaři z jeho oddělení dostali od...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz