Seno a peníze. Lidé pomáhají farmě, jíž shořely zásoby pro koně

  12:11aktualizováno  12:11
Velká vlna pomoci se zvedla jen pár hodin poté, co na farmě Apolenka u Pardubic shořela stodola, v níž mělo 40 koní zásoby sena a slámy.

Trosky stodoly doporučil statik zbořit. | foto: HZS Pardubického kraje

Na sociálních sítích lidé okamžitě začali nabízet pomoc. Někdo mohl věnovat seno, ale neměl ho jak na farmu dopravit. Druhý zas byl ochotný vzít auto a do Pardubic ho přivézt. Dohromady tak pomáhali lidé, kteří se neznali, ale byli ochotni jít do spolupráce naslepo.

Fotogalerie

„Volají nám lidé z celé republiky, aby nám pomohli. Přivezou za autem dva balíky sena s tím, že mají sami zvířata a víc si nemohou dovolit nám dát. Ale vědí, že zvířata nemohou zůstat bez sena. Je to dojemné, jaká vlna solidarity se zvedla,“ řekla jednatelka farmy Apolenka Diana Houdová.

Podle ní dárci spontánně zajistili seno pro zvířata na dva týdny. Další kamiony se senem přijedou příští týden.

„Velmi si ceníme toho, že nám lidé nabízejí pomoc. Nejtíživější problém je pro nás momentálně nedostatek sena, a tedy krmení pro zvířata. Zvláště proto, že ho je letos nedostatek a jeho ceny jsou vysoké. Proto nám pomůže jakýkoliv finanční příspěvek na sbírkový účet: 30015-1205131359/0800 (povoleno pod č. jed. KrÚ 81080/2013 OOPKŽÚ OVV) nebo na darovací smlouvu,“ řekla ředitelka farmy Apolenka Jolana Štěpánková.

Jak  uvedla, farma uvítá i informace o tom, kde je ho možné sehnat za přijatelnou cenu. „Tyto informace sdělujte prosím na telefonní číslo 775 614 618,“ uvedla na webových stránkách farmy její ředitelka Jolana Štěpánková.

Například Dostihový spolek bezprostředně po požáru okamžitě nabídl, že koně z Apolenky ustájí na závodišti v boxech, které jindy využívají sportovní koně před dostihy. Požár však nezasáhl stáje, a tak tuto nabídku nemuseli lidé z Apolenky přijmout.

Ještě ten den lidé ze závodiště na farmu společně s dalšími dvěma partnery poslali nákladní auto plně naložené balíky sena. „Je to náš společný dar, chtěli jsme nějak pomoci,“ řekla mluvčí Dostihového spolku Kateřina Nohavová.

Aktuální krizi s krmením pomohl narychlo vyřešit i soukromý hřebčinec rodiny Müllerových z nedalekých Mnětic.

Farma Apolenka se věnuje lidem se zdravotním postižením prostřednictvím rehabilitace, pracovních zkušeností, sportovních aktivit či vzdělávání, to vše v prostředí zemědělského statku ve společnosti koní a ostatních zvířat. Pro školy a školky nabízí environmentální výuku spojenou s jízdou na koni, funguje zde i jezdecká škola.

„Podle prvních odhadů hasičů budeme také pravděpodobně muset strhnout budovu, kde je zázemí pro sociální rehabilitaci, hiporehabilitaci a zaměstnance se zdravotním postižením, kteří se starají o zvířata v Apolence. Oheň bude ještě dohořívat pod kontrolou hasičů, a tak teď ještě nemůžeme odhadnout všechny škody,“ řekla Štěpánková.

Apolenka je častou zastávkou rodin s dětmi

Farmu ve Spojile na Pardubicku zná většina rodičů malých dětí. Apolenka bývá jejich vítaným místem návštěv. Farma pořádá pro nejmenší celou řadu akcí.

Pomoci se chystá i pardubický magistrát. Farma je významným poskytovatelem sociálních služeb pro obyvatele Pardubic. „Uvažujeme o bezúročné půjčce, nebo individuální dotaci. Paní ředitelce jsem také nabídl uspořádání veřejné sbírky na pomoc Apolence po celou dobu konání vánočních trhů na Pernštýnském náměstí,“ řekl náměstek primátora pro školství a sociální oblast Jakub Rychtecký.

Co bylo příčinou masivního požárů začne hasičský vyšetřovatel zkoumat ve středu. Dnes ještě zbytky slámy a sena v poničené stodole dohořívají.

„Teplota ohořelých částí stodoly již policejnímu psovi dovoluje vyhledávat hořlavé kapaliny, proto se po poledni rozjelo vyšetřování. Příčina požáru je stále neznámá,“ řekla mluvčí hasičů Vendula Horáková.

Nejčtenější

Asi mi na půl minuty hráblo, vysvětlil muž soudu líbání dceřiny kamarádky

Ilustrační snímek

S tříletou podmínkou odešel od Krajského soudu v Pardubicích třiačtyřicetiletý muž. Když vezl v autě kamarádku své...

Cyklista utrhl předjíždějícímu autu zrcátko, řidič mu za to prošlápl kolo

Dvaatřicetiletý řidič auta cyklistovi za utržené zrcátko šlápl do kola.

Roztržkou mezi řidičem osobního auta a cyklistou se zabývá policie na Litomyšlsku. Původně byli tamní policisté ve...

Česká Třebová otočila, chce dosud odmítaný nájezd na dálnici D35

Ilustrační snímek

Zastupitelé České Třebové před pěti lety odmítli přímé napojení města na chystanou dálnici D35 u Litomyšle. Nyní jej...

Pardubice v prosinci přijdou o autobusové nádraží, náhradní není

Pardubické autobusové nádraží skončí. Pozemky pod ním koupil Jaroslav Strnad....

Pardubice čekají další dopravní problémy. A to poměrně značné. Na konci roku totiž soukromý investor zavře autobusové...

Hokejové derby vyhrotilo rivalitu, Hradec chce tunel pro hosty a víc kamer

Trenér pardubických hokejistů Ladislav Lubina při derby s Hradcem.

Kvůli útoku na pardubického trenéra Ladislava Lubinu při hokejovém derby se hradecký klub pokusí vybudovat na svém...

Další z rubriky

Pardubice se napřesrok změní ve staveniště, dopravu čeká tvrdá zkouška

Doprava na ulici 17. listopadu v Pardubicích

Pardubice po roce 2020 čeká modernizace vlakového nádraží společně s opravou klíčového silničního nadjezdu u nemocnice...

Vandal během pár hodin posprejoval osmnáct objektů, kromě domů i auto

Třiadvacetiletý mladík v Moravské Třebové posprejoval osmnáct objektů během...

Na začátku února policisté v Moravské Třebové chytili sprejera, který ve městě počmáral několik objektů. Hrozí mu až...

Modelky si nechaly zmalovat záda ve stylu Moulin Rouge, celé tělo neprošlo

Malířky ztvárnily na zádech modelek známý kabaret Moulin Rouge. Jeho symbolem...

Devatenáctý ročník Kalibr cupu, soutěže mladých kadeřnic a kosmetiček se letos nesl ve stylu Moulin Rouge. A tak se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz