ANO v Pardubicích má kandidátku. Hledá se náměstek primátora

  12:30aktualizováno  12:30
Hnutí ANO je pasováno na favorita komunálních voleb v Pardubicích. Strana, která bude hájit post primátora, už má hotovou kandidátku. Z ní je patrné, že ANO má personální problém, koho případně usadit na křeslo druhého náměstka primátora.

Hnutí ANO by se na radnici možná obešlo i bez jednoho náměstka. | foto: Jaroslav Hubený

Kdyby vyhrál v říjnu volby v Pardubicích kdokoliv jiný než babišovci, jednalo by se o obrovskou senzaci. Daleko pravděpodobnější je, že hnutí ANO opět získá přes dvacet procent hlasů, obhájí post primátora a bude mít v rámci koalice nárok na dva náměstky.

A tady začíná problém. Z kandidátky je patrné, že primátorem by byl Martin Charvát. Ten je opět na místě jedničky a podle zpráv ze strany bude zároveň dominantní tváří kampaně.

Martin Charvát byl potvrzený jako lídr v Pardubicích pro komunální volby krajským sněmem našeho hnutí. Ještě kandidátku pošleme na centrálu strany ke konečnému schválení, ale nepočítáme s tím, že by se nějak měnila,“ uvedla Helena Dvořáčková, předsedkyně organizace hnutí ANO za oblast Pardubice.

Ta je zároveň dvojkou kandidátky, a je tak jasné, že v případě dobrého výsledku strany bude pokračovat ve funkci náměstkyně primátora. Horší to však už bude s hledáním případného druhého náměstka za stranu.

V tomto volebním období pozici vykonával Jan Řehounek do té doby, než byl zvolen do parlamentu. Po jeho odchodu do Prahy už primátor pozici neobsazoval a i z toho se dalo vyčíst, že straně jasný kandidát chyběl.

Tento pocit se ostatně potvrzuje při pohledu na další jména kandidátky. Na třetí pozici je bývalý hokejový reprezentant Dušan Salfický. Jedna z nejpopulárnějších politických tváří v regionu je však už dost pozičně vytížená. Jeho hlavní pracovní náplní je funkce generálního manažera HC Dynamo Pardubice.

Sám o ní říká, že ho stojí hodně úsilí a času, který si však musí najít i na politiku. Je totiž zastupitelem a radním města, zastupitelem Pardubického kraje a zastupitelem prvního městského obvodu. Nedá se tak předpokládat, že by našel čas ještě na práci náměstka, která je na plný úvazek.

Čtyřkou na kandidátce bude starosta Dukly Jiří Rejda. Mladý politik by do úvahy mohl připadat, ale prý se chce soustředit hlavně na svůj městský obvod.

„Budu jako lídr kandidovat na Dukle, kde chci obhájit post starosty. Myslím, že se nám tam řada věcí povedla, a proto je malá radnice mojí absolutní prioritou,“ uvedl kategoricky Rejda.

Na přímou otázku, zda by v případě potřeby na pozici náměstka šel, odpověděl dost opatrně. „Jsem vždy připraven na jednání. Nemůžu nyní dopředu nic předpovídat, uvidíme, jak dopadneme ve volbách,“ uvedl Rejda.

Náměstkem může být mluvčí hokeje

Na pátém místě kandidátní listiny bude dlouholetý tiskový mluvčí HC Dynamo Pardubice a dnešní manažer marketingu a PR klubu Jan Hrabal. Ani ten se však o pozici na velké radnici příliš nedere.

„Hokejový klub pro mne znamená strašně moc. Práce v něm mne stále velmi baví a nerad bych ji opouštěl,“ uvedl jeden z mála zaměstnanců Dynama, kteří v něm pracovali ještě v době, kdy jej vedl úspěšný generální manažer Zbyněk Kusý.

O Hrabalovi se přitom nedávno velmi pochvalně vyjádřil primátor města Charvát. Z jeho slov se dalo vytušit, že právě Hrabal by mohl zamířit na magistrátu hodně vysoko.

„Jsem s ním v kontaktu. Je to velmi pracovitý, řekl bych až téměř hyperaktivní mladý muž. Navíc má vzdělání a ukázal, že umí vzít za práci, má zájem o politiku. Určitě bude v popředí kandidátky,“ uvedl Charvát letos v únoru.

Do úvahy by mohl připadat i starosta Polabin Radek Hejný, ale ani on o post náměstka neusiluje. „Počítám s tím, že budu na velkou radnici kandidovat, ale jen jako řadový zastupitel. Moje priorita je obhájit post starosty v Polabinách,“ řekl politik, který bude na devátém místě.

V hnutí se tak nyní už baví, že by případný „nedostatek kádrů“ vyřešili třeba tím, že by post náměstka přepustili koaličním partnerům, nebo ho dokonce zrušili.

„Pravdou je, že historicky bývali tři náměstci primátora. To se změnilo až za Jaroslava Demla. I to může být cesta,“ říká zdroj z hnutí ANO, který si nepřeje být v této věci jmenován.

Sama regionální šéfka partaje Dvořáčková říká, že oficiálně zatím nemá určeného nominanta na post druhého náměstka. „Obsazení tohoto postu nemáme vyřešené. Zatím je na to brzo, uvidíme, jaký budeme mít koaliční potenciál,“ doplnila politička.

Nejčtenější

Matka zemřela po pádu z koně, dcera žádá milion po národním hřebčínu

Tradiční Hubertovu jízdu letos v kladrubském hřebčíně zakončili honem „na...

Okresní soud v Pardubicích otevřel případ smrti jednačtyřicetileté ženy, která v říjnu 2016 při tradiční Hubertově...

Kvůli chlapci v kómatu přestane pardubická ORL seřezávat krční mandle

Adámek čtyři dny po operaci mandlí začal silně krvácet, minuty čekal na pomoc...

Klinika ORL pardubické nemocnice nebude na doporučení krajského úřadu nadále provádět seřezávaní krčních mandlí. Při...

Tisíce zubů z pryskyřice nahrazovaly štěrk pod zahradní dlažbou

Majitelé nasbírali podle svého vyjádření deset kbelíků umělých zubů.

Překvapení zažili noví majitelé domu ve vsi na Svitavsku, když se pustili do oprav zahradní dlažby. Jako podkladový...

Z Mýta na Sibiř. Parta ostřílených autobusáků jede přes půl světa dva týdny

Skupina řidičů má za úkol překonat s autobusy Iveco dlouhou cestu na východ...

Pět tisíc kilometrů. To je vzdálenost, kterou musí pravidelně urazit řidiči z vysokomýtské firmy Iveco, když předávají...

To neděláš dobře, varovali ho. Při pálení trávy shořel i stoh za milion

Sedm jednotek hasičů likvidovalo požár stohu v Rohovládově Bělé.

Požár s milionovou škodou zavinil svou lehkovážností muž v obci Rohovládova Bělá na Pardubicku. V sobotu totiž zapálil...

Další z rubriky

Kvůli špatné dlažbě je ve hře další soud Pardubic se stavební firmou

Pardubická třída Míru otevřena

Jedna soudní pře mezi pardubickou radnicí a stavební firmou Syner kvůli opravě třídy Míru běží. Nyní je na spadnutí...

Menšinoví akcionáři Dynama chtějí prodat podíly v pardubickém hokeji

Martin Charvát, Dušan Salfický a Petr Čáslava.

Zdá se, že by se mohla měnit struktura majitelů HC Dynamo Pardubice. Hned tři menšinoví akcionáři Dušan Salfický, Petr...

Nemocnici Pardubického kraje soudí kvůli porodu, žena už nemůže mít děti

Ilustrační snímek

Mladá žena se domáhá po Nemocnici Pardubického kraje odškodného ve výši milion 420 tisíc korun. Po úspěšném porodu v...

Najdete na iDNES.cz