Anketu o zřízení střediska pro uprchlíky provázejí v Králíkách emoce

  8:16aktualizováno  8:16
Příští týden v pátek budou obyvatelé Králík hlasovat o tom, zda souhlasí se zřízením azylového střediska pro cizince v objektu tamního bývalého výchovného ústavu. Uspořádáním veřejné ankety vrcholí období neklidu a napětí, které provázejí diskuse o případném vzniku takového zařízení.

O prosincovou debatu občanů s politiky byl v Králíkách velký zájem. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Vedení Králík v prosinci vyzvalo ministra vnitra Milana Chovance k zastavení všech kroků směřujících ke zřízení azylového domu. Odpověď zatím nedostalo. Ve městě stále panuje nervozita až strach z případného ubytování cizinců v bývalém výchovném ústavu, který je majetkem státu.

„Situace ve městě není pěkná, v emoční rovině se dostává do stavů, kdy se lidé mezi sebou vzájemně napadají,“ řekla starostka Jana Ponocná. Ta přijala na Tři krále petici občanů proti umístění azylového zařízení v katastru města Králíky. Podepsalo ji 2 450 lidí, z toho 1 041 občanů Králík.

Starostka ji chtěla předat ministrovi vnitra minulý týden na předem domluveném setkání, ministr ho však kvůli změně programu zrušil.

„Lidé jsou nervózní, protože právě probíhá převod zařízení z ministerstva školství na ministerstvo vnitra. Azylové centrum nechce nikdo - město, obce v okolí, podnikatelé, nemám ani žádné signály, že by ho podporovala některá politická či volební strana,“ řekl mluvčí iniciativy Ne azylovému domu Michal Souček.

Část lidí by raději referendum

Ubytování uprchlíků sice zřejmě nikdo veřejně nepodporuje, ale řadě lidí není lhostejná přehnaná radikalizace tématu.

„Pokud někdo nevystupuje ostře proti zřízení azylového centra, bývá často napadán. S podobnou radikalizací nesouhlasím, nevede k rozumné diskusi, nenabízí řešení, pouze šíří strach a vede ke zbytečné nenávisti,“ řekl Petr Urban, jeden ze spoluautorů Výzvy proti šíření nenávisti na Králicku.

Ačkoli její autoři přiznávají, že integrace velké skupiny lidí v malém městě je problematická, zároveň žádají o pochopení vůči lidem v nouzi, odmítají negativní emoce a šíření neověřených faktů o uprchlících.

Využití areálu ústavu je sice v rukou majitele, tedy státu, králičtí radní však připravili veřejnou anketu s jedinou otázkou: Souhlasíte s tím, aby na území města vzniklo pobytové zařízení pro žadatele o azyl?

Některé odpovědi jsou prý nadbytečné

Anketní lístek nabízí šest druhů odpovědí, od kategorických i mírnějších ano či ne až po nevím či je mi to jedno. Iniciativě Ne azylovému domu se ovšem tato forma nezamlouvá.

„Nesouhlasíme s formulací. Otázky začínající slovem souhlasím či nesouhlasím jsou zavádějící a většina ze šesti nabízených odpovědí je nadbytečných. Chceme referendum. Tím spíše, že hejtman slíbil, že ho právně a finančně zajistí,“ řekl Souček.

V pondělí se proto sejdou králičtí zastupitelé, aby znovu hlasovali o znění anketní otázky. Zároveň budou jednat i o tom, zda se mohou účastnit pouze oprávnění voliči jako v případě voleb či referenda, anebo třeba i chalupáři, což by v případě ankety bylo možné.

Starostka Králík nečeká, že anketa získá aspoň tolik hlasujících jako petice.

„Hlasování, které od lidí vyžaduje, aby opustili domov a projevili svoji vůli, nemůže dopadnout co do počtu účastníků stejně jako petice, u níž byli lidé navštěvováni v domech. Podepisovala se i v obchodech a před podpisem byli lidé přesvědčováni. Anketa nemůže dopadnout jinak, než že bude méně účastníků než signatářů petice. Ale není to formalita, lidé mají možnost přijít a vyjádřit svůj názor,“ dodala Jana Ponocná.

Ministr se vyjádří v březnu

Definitivní rozhodnutí v případě zřízení uprchlického centra v Králíkách padne v březnu. Shodli se na tom hejtman Pardubického kraje Martin Netolický a ministr vnitra Milan Chovanec.

Cílem jejich jednání bylo především předložení argumentů ze strany kraje týkajících se nevhodnosti dané lokality pro zřízení uprchlického centra. „Pan ministr předložené argumenty vnímal jako závažné a přislíbil, že se jimi bude podrobně zabývat a definitivní rozhodnutí bude učiněno v březnu,“ uvedl Netolický.

Podle něj je cestovní ruch bohužel velmi citlivý na jakékoliv negativní informace a změny. Proto se hejtman obává, že by vybudování uprchlického centra mělo neblahý vliv na počet turistů proudících na Králicko, a tím také na zdejší živnostníky a obyvatele obecně.

Integrace je lepší ve městech
Netolický argumentuje proti uprchlickému centru i nepříznivým demografickým vývojem. „Zatímco v roce 1990 žilo ve městě přes pět tisíc obyvatel, s koncem roku 2014 to bylo pouze necelých 4 400 lidí s předpokladem dalšího úbytku,“ poukázal hejtman.

Úspěšnou integraci považuje hejtman za možnou pouze ve větších městech, kde již obyvatelstvo vnímá příslušníky jiných kultur jako běžnou součást života.

„Je nutné myslet také na samotné migranty a jejich bezpečnost. Jsem přesvědčený, že jakákoliv trestná činnost by jim byla ihned připisována, a nemuseli by se proto v malém městě cítit dobře,“ řekl hejtman a připomenul i zájem soukromého investora o další využití bývalé školy. Společnost Ski Sněžník ji plánuje nejen odkoupit, ale také v ní vybudovat nájemní byty pro své zaměstnance i další zájemce.

Nejčtenější

Do křižovatky není vidět, čílí se řidiči. Podle silničářů je tak bezpečná

Řidičům kruhový objezd u pardubické záchranné služby sice slouží teprve pár...

Kruhový objezd u sídla záchranné služby slouží řidičům v Pardubicích teprve krátce, ale už se na něj snáší kritika...

VIDEO: Dealer drog ujížděl před policií v obci 140kilometrovou rychlostí

Policisté naháněli ujíždějícího dealera drog, museli se u toho vyhýbat i...

Drogový dealer se pokoušel ujet svitavským policistům, honičku s nimi ale nezvládl a otočil auto na střechu....

Hasič odjel na dovolenou do Itálie, první den zachraňoval tonoucí dítě

Miloslav Vašák si užívá dovolenou v Itálii, na úvod zachraňoval topícího se...

Pardubický profesionální hasič Miloslav Vašák odjel na dovolenou do Itálie. Odpočinout si a relaxovat. Hned první den...

Zuřivý dlužník bil exekutora pěstmi, chtěl ho shodit do montážní jámy

Ilustrační snímek

Nervy na uzdě neudržel dlužník, který v Moravské Třebové zaútočil na soudního exekutora. Nejprve na něj křičel, pak ho...

Čára nakreslená umělci se podobá dopravnímu značení, malování úřad zatrhl

Bílá čára v pardubických ulicích vzbudila u mnohých lidí zájem.

Streetartový počin kuriózně pojali umělci v pardubických ulicích. Bílé čáry nakreslené napříč ulicemi, které měl být...

Další z rubriky

Svitavské náměstí už není noclehárnou, bezdomovci začali pracovat

Starosta Svitav David Šimek se postavil do čela  protialkoholní kampaně.

Když před půl rokem u svitavského nádraží zahájilo provoz zařízení Šance, mnozí projektu, který má bojovat s...

Hasič odjel na dovolenou do Itálie, první den zachraňoval tonoucí dítě

Miloslav Vašák si užívá dovolenou v Itálii, na úvod zachraňoval topícího se...

Pardubický profesionální hasič Miloslav Vašák odjel na dovolenou do Itálie. Odpočinout si a relaxovat. Hned první den...

Firmě zmizel mobilní záchod, policie ho našla v obci s podobným názvem

V centru Plzně je nedostatek veřejných toalet. V Pallově ulici, kde parkují...

Záhadné zmizení nové mobilní toalety za patnáct tisíc korun zaměstnalo policisty na Chrudimsku. Majitel firmy v pondělí...

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.

Najdete na iDNES.cz