Děti na Labi nebudou. Jejich organizátor a známý politiků je ve vazbě

  8:03aktualizováno  8:03
Vedení města muselo narychlo zrušit sobotní akci Děti na Labi. Před pár dny policie zatkla pořadatele Lukáše Hlaváčka kvůli podvodům za desítky milionů korun. K podnikateli spřátelenému s pardubickými politiky se nikdo z nich nehlásí.

Pardubická primátorka Štěpánka Fraňková odmítá, že by obviněného pořadatele Lukáše Hlaváčka zvala do divadla. Plánovaná akce Děti na Labi se měla konat pod její záštitou. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Tento víkend se měla konat akce Děti na Labi za přispění města a pod osobní záštitou primátorky Štěpánky Fraňkové. V úterý ji však město zrušilo.

Pro politiky totiž vyvstal jeden problém. Pořadatel a příjemce dotace Lukáš Hlaváček z Hradce Králové je už několik dní ve vazbě a čelí obvinění z podvodů za více než dvacet milionů korun. Hrozí mu deset let vězení.

Z obvinění vyplývá, že Hlaváček nakupoval a prodával elektrickou energii koncovým zákazníkům. Dodavatelům však neplatil a svou firmu Optim Trade nakonec převedl za pakatel na nemajetného Lotyše.

Ten se sice vzápětí snažil zmizet za hranicemi, ale než se mu to podařilo, policie oba zatkla. Nyní však vychází najevo, že obviněný podnikatel a obchodník s energiemi měl s pardubickými politiky více než dobré vztahy. A letos už potřetí dostal přiklepnutou padesátitisícovou dotaci na akci na řece.

Dnes se však k zavřenému Hlaváčkovi nikdo z nich nehlásí. "Viděla jsem se s ním jednou v Hradci Králové na Klubu podnikatelů, ale jinak se s ním blíže neznám," uvedla primátorka Štěpánka Fraňková.

Jenomže Hlaváček si například před rokem a půl užíval divadelní ples přímo v primátorské lóži pardubického divadla a byl mezi pardubickými politiky jako doma. Kdo ale dal podnikateli pozvání do exkluzivní zóny, kam se obyčejný smrtelník jen tak nedostane?

"Já jsem ho nezvala, ale právo pozvat hosta do primátorské lóže mají samozřejmě i náměstci," uvedla primátorka. Jenomže ani další oslovení politici nechtějí ani slyšet, že by to byli oni, kdo měli s Hlaváčkem takové vztahy, že by ho pozvali mezi nejvyšší představitele města.

"Za mnou přišel s prosbou o dotaci na akci Děti na Labi, mně se to líbilo, protože výtěžek jde na konto dětského domova, ale rozhodně jsem ho mezi nás nezval," uvedl tehdejší náměstek primátorky Martin Bílek.

Starosta prvního pardubického obvodu Jaroslav Menšík však potvrdil, že Hlaváčka v primátorské lóži viděl, jak s vrcholnými politiky čile debatuje.

Akce nebude, dotaci teprve zruší

Šéfové města proto museli rychle vyřešit, jak naloží s přidělenou dotací a jak se primátorka vypořádá s tím, že dala svou osobní záštitu člověku, proti němuž má policie tolik důkazů o podvodné činnosti za desítky milionů.

"O jeho zatčení jsme se dozvěděla náhodou ze zpráv. Hned jsme kontaktovala Kulturní centrum s dotazem, zda se bude akce vůbec konat. Každopádně máme v plánu přidělenou dotaci zrušit," uvedla v pondělí primátorka. To se v úterý stalo.

"Z technických důvodů jsme akci zrušili, alespoň takové mám informace z radnice," uvedla ředitelka spolupořádajícího Kulturního centra Pardubice Romana Vojířová.

Do podobného problému se před časem dostalo i sdružení Pardubáci. Loni v dubnu policie rozprášila gang, který podle vyšetřovatelů sliboval lidem podvodně úvěry. Šéfem skupiny byl Martin Chovanec, který Pardubáky podporoval před komunálními volbami. Šéfové hnutí se od Chovance také distancovali a uvedli, že pro ně pouze dělal webové stránky pro volební kampaň.

Autor:

Nejčtenější

Strom spadl na lanovku, hasiči z ní za dvě hodiny sundali desítky lyžařů

V Bukové hoře spadl strom na lanovku.

Na lanovou dráhu ve skicentru Buková hora na Orlickoústecku spadl strom. Na lanovce po poledni uvázlo 71 lyžařů, které...

Trenér gólmanů Dynama Svoboda boural, po nehodě mu naměřili 1,7 promile

Gólman Svoboda boural opilý.

Ostuda pardubického hokejového klubu Dynamo má další rozměr. Fanoušci už měsíce řeší slabé sportovní výsledky, v létě...

Části Pardubic hrozí evakuace kvůli bombě z války, týká se tří tisíc lidí

Policie prohledává budovy Vysoké školy ekonomické na Žižkově a Jižním Městě...

Části pardubické čtvrti Svítkov hrozí na začátku víkendu evakuace. Podle pyrotechniků totiž existuje možnost, že je...

Sestup neznamená konec hokeje, řekl fanouškům manažer Dynama Salfický

Dynamo uspořádalo další diskuzi s fanoušky.

Několik zajímavých okamžiků přinesl úterní diskuzní kotel mezi fanoušky a šéfy HC Dynamo Pardubice. Předně generální...

Parašutisty nikdo neudal. Pardubice mohou být hrdé, říká historik Stehlík

Pietní setkání na bývalém popravišti pardubického Zámečku

Již po jedenácté si pamětníci, jejich rodiny a další lidé připomněli tento týden okolnosti operace Silver A. Na setkání...

Další z rubriky

Město stálo na místě, změním to, říká starosta Moravské Třebové

Starosta Moravské Třebové Tomáš Kolkop.

Nový starosta Moravské Třebové Tomáš Kolkop ze sdružení Srdcem Třebováci má dlouhé vlasy, je mu čtyřicet let a občas ho...

Sestup neznamená konec hokeje, řekl fanouškům manažer Dynama Salfický

Dynamo uspořádalo další diskuzi s fanoušky.

Několik zajímavých okamžiků přinesl úterní diskuzní kotel mezi fanoušky a šéfy HC Dynamo Pardubice. Předně generální...

Na přivaděči k D11 zemřel řidič osobního auta po střetu s kamionem

Řidič osobního auta nehodu nepřežil.

Po čelním střetu s kamionem zemřel dopoledne řidič Škody Octavia na úseku silnice I/36 mezi obcemi Chýšť a Voleč na...

Najdete na iDNES.cz