Středa 12. srpna 2020, svátek má Klára
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 12. srpna 2020 Klára

Farmář zkouší lék pro krajinu: sady i aleje místo rozlehlých polí

  8:07aktualizováno  8:07
Zemědělci na polích stromy nesázejí. U Chvojence na Pardubicku se zažité zvyklosti mění. Krajina i lidé na tom mohou jen získat.

Farmář David Skutil | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Necelý hektar louky nad Chvojencem na Pardubicku zarostlý vysokou trávou, z níž v pravidelných odstupech vyčnívají proutky mladých třešní ptačích tenčí než malíček, může být zárodkem něčeho velkého. První ukázka systému agrolesnictví v Pardubickém kraji má ambici změnit způsob uvažování českých zemědělců.

„Jenom na dřevu za každý kmen očekávám výnos kolem padesáti tisíc korun,“ říká vlastník sadu a odborný lesní hospodář Aleš Erber. Vsadil totiž na geneticky hodnotné stromy, které mu zajistí kvalitní dřevo. 

Kmeny ale pochopitelně nedorostou potřebného průměru hned. „Za čtyřicet let,“ dodá. V budoucnu chce prodávat ovoce, předpokládá, že utrží i za semena.

Agrolesnictví v praxi u lesa s včelími úly vypadá skoro romanticky. Trochu takové i je. Kombinace pěstování dřevin a zemědělství může krajinu obohatit o sady hrušní na pastvinách, o lipové aleje s úly nebo třeba o obilná pole s pravidelnými pásy ořešáků nebo topolů. Nižší výnosy kvůli záboru půdy stromy by měly v budoucnu nahradit zisky z prodeje dřevin nebo jejich plodů.

Takové hospodaření navíc brání erozi, šetří půdu, která umí lépe zadržet vodu, a je šetrné ke zvěři. Otázkou není, zda to prospěje krajině, ale jestli se to českým zemědělcům a vlastníkům půdy vyplatí a budou ochotni změnit své zvyky. A smíří se s tím, že agrolesnictví je investice do budoucnosti. Podobně jako třeba výsadba lesa.

Zemědělci mají zpravidla pronajatou půdu

Potíž je v tom, že v Česku zemědělci hospodaří zpravidla na pronajaté půdě. Výsadba stromů je dlouhodobou investicí, zatímco pozemky jsou obvykle pronajaté na pár let. Musí se tedy sejít osvícený vlastník a podobně zapálený farmář.

„Hospodaření bude navazovat na další generace, musíte mít vizi a cítit to. Lidé, kteří nemají vztah ke stromům, to dělat nikdy nebudou. Musí se to co nejdříve nastartovat, až to pojede v plné síle za třicet čtyřicet let, budeme se bavit o něčem jiném,“ řekl Erber.

On sám pastvinu s 24 třešněmi pronajal tamnímu farmáři Davidu Skutilovi, který se řadu věcí snaží dělat jinak. Rozhodně ale odmítá, že by byl idealista, který ve jménu tažení za ekologické zemědělství je ochoten ekonomicky krvácet. „To v žádném případě, musím vydělat,“ říká. 

Sám chystá na šesti hektarech další výsadbu dřevin. Jaké budou, to se ještě nerozhodl. „Těch sadů od vesnice k cestě tu bylo historicky několik. Fungovalo to předtím, bude to fungovat i nyní,“ soudí farmář. Navíc si pochvaluje, že šetrné hospodaření se líbí stále většímu počtu vlastníků půdy, kteří mu raději pronajímají další pozemky, než aby sloužily pro zásobování bioplynky. 

Pokusit se spojit zemědělství s lesnictvím přináší řadu výhod i mnoho komplikací. Tak například farmář nemůže posekat trávu velkým strojem, ale musí objíždět jednotlivé stromky, takže na Erberově relativně malém sadu stráví hodinu. Na druhou stranu je to pro půdu i travní porost lepší. „My sem přijedeme sekat s traktorem s třímetrovou lištou, který váží čtyři tuny. Vedle jezdí třicet pět i padesát tun,“ řekl Skutil. 

Zatímco v půdě u sousedů, kteří zelenou hmotou krmí bioplynku, jsou i v době tak bohaté na srážky vidět pukliny a tráva je značně prořídlá, sad je na tom viditelně lépe. Trávu farmář seká na seno, až když je vysoká, takže stačí vykvést a semínka vyklíčit. 

Zelené hmoty podle svých slov může mít i víc než sousedé, kteří sekají podstatně častěji. „Ekonomicky to může být pro mne dokonce i výhodnější, když bude sucho, tento porost udrží vláhu. Záleží na podmínkách,“ řekl Skutil. Má to i další výhody. Pokud jsou v trávě schovaná srnčata, jsou už při sekání podle něj dost velká na to, aby utekla.

Farmáři a vlastníci pozemků, kteří se rozhodnou vsadit na dřeviny, ale nečeká ráj na zemi. „Stromky jsem musel oplotit, ale zjistil jsem, že v oplocení mám příliš velká oka, srnka jím prostrčila hlavu, protože třešeň je pro ni luxus. Potom mi část stromků uschla, protože byla velká sucha. Teď je zase mokro, všechny myši a hraboši z celého okolí se stáhli do mého čtverce,“ vypočítává Erber. 

Výhody v podobě lepší půdy a životaschopné krajiny podle něj jasně převažují. Navíc český stát i Unie hodlají agrolesnictví podporovat i dotacemi. „Ti, kteří budou první, na tom vydělají,“ soudí Erber.

  • Nejčtenější

Hej, zahoď ji, vole. Mladík hodil bezbranným kotětem, pak se chlubil videem

Tři mladíky z Pardubicka prověřuje policie kvůli brutálnímu zacházení s malým kotětem. Jeden z nich jej vzal a hodil s...

České memento v Bejrútu. Zničené obilné silo stavěl pardubický Průmstav

Premium Výbuch, který fatálně poničil přístav v libanonském Bejrútu, má jedno zřetelné memento - torzo 63 metrů vysokého sila,...

Hasiči vyjížděli odchytit kapitální užovku, zrovna si pochutnávala na žábě

Majitele rodinného domu v Dolní Dobrouči na Orlickoústecku vyděsila obrovská užovka, která si pro svůj odpočinek v...

Zdravotníci mají v Pardubicích problém zaparkovat, lidé na ně volají policii

Zdravotníci v Pardubicích mají po nedávném přitvrzení podmínek parkování ve městě potíže s odstavením vozů při...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Viník se nevídaně snaží, za smrt po večírku padla mimořádně jen podmínka

Trest mimořádně snížený až pod hranici trestní sazby udělil Krajský soud v Pardubicích Jaroslavu Baušteinovi za...

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

  • Další z rubriky

Návštěvníci bunkrů se po třiceti letech dočkali, tvrz Bouda má nové zázemí

Návštěva jedné z největších staveb československého opevnění je přívětivější. U tvrze Bouda vyrostlo za 25 milionů...

Hasiči vyjížděli odchytit kapitální užovku, zrovna si pochutnávala na žábě

Majitele rodinného domu v Dolní Dobrouči na Orlickoústecku vyděsila obrovská užovka, která si pro svůj odpočinek v...

Devadesát tisíc korun pro opoziční politiky zachováme, řekli krajští lídři

Má Pardubický kraj i po volbách platit dvěma opozičním politikům 90 tisíc korun měsíčně plus odměny za to, že vedou...

Záchranka řešila deset vážných bodnutí včelou za den, mohou být agresivnější

Hned deset naléhavých telefonátů vyžadujících akutní pomoc po bodnutí včelami zaznamenali v neděli záchranáři v...

Randstad s.r.o.
Manažer kvality s AJ

Randstad s.r.o.
Pardubický kraj
nabízený plat: 50 000 - 60 000 Kč

WhatsApp se brzy zbaví toho, co nás na něm nejvíc štve

Populární chatovací aplikace WhatsApp chystá změnu, která leckoho potěší. Brzy bude mít podporu více aktivních zařízení...

Krejčířovu vilu opět nikdo nechce. Už ani za dvacetinu pořizovací ceny

Ani další pokus o vydražení vily v Černošicích, která patřila odsouzenému Radovanu Krejčířovi, nebyl úspěšný. Do dražby...

Jaromír Jágr poprvé ukázal na sociálních sítích novou přítelkyni

Hokejista Jaromír Jágr (48) a modelka Dominika Branišová (26) už několik týdnů tvoří pár. Absolvovali spolu několik...

Češi bydlí na Papui již tři roky. Byl to ze začátku šok, ale nelitují

Manželé se rozhodli vydat za prací do zahraničí. Zlákala je Papua Nová Guinea, kde žijí od roku 2017. Nejdříve v městě...

Škoda nebude žádnou montovnou, říká Babiš. Nový šéf musí na kobereček

Premium Premiér Andrej Babiš a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček chtějí vědět, jaká budoucnost čeká mladoboleslavskou...