Pardubická pobočka Krajského soudu v Hradci Králové zamítla všechna odvolání proti dubnovému rozsudku okresního soudu, který nemocnici osvobodil a dvěma zdravotnicím udělil podmíněné tresty. Některá ze stran ještě může podat dovolání k Nejvyššímu soudu.
Lékařka byla odsouzena k roční podmínce s dvouletým odkladem a zákazem činnost v pediatrii na dva roky. Zdravotní sestra z dětského oddělení dostala podmíněný trest na šest měsíců s ročním odkladem.
„Obě se chovaly neprofesionálně, chaoticky,“ řekla předsedkyně senátu Šárka Pfeiferová. Trest, který dostaly, je podle ní výchovného charakteru. Podle soudu byla v nemocnic dodržena platná pravidla a v případu šlo jen o chyby jednotlivců. „Tak, jak to bylo nastaveno, bylo z našeho pohledu zcela dostatečné,“ řekla soudkyně.
Otec Adama: Spravedlnost se nekonala
Pro otce dítěte Jana Vyčítala znamenal rozsudek obrovské rozčarování. „Spravedlnost se nekonala. Je pro mne hrozné slyšet, že v nemocnici fungovalo všechno tak, jak mělo. Není to pravda,“ řekl.
Když začal jeho syn na nemocničním pokoji 14. května 2017 krvácet, dvě sestry sloužící na dětském oddělení přivolaly hodinu po půlnoci sloužící lékařku. Ta mu neposkytla žádnou pomoc.
Podle odborníků mělo dítě zůstat na pokoji, stejně tak se mělo zajistit odsávání krve. Místo toho se lékařka mylně domnívala, že v budově je i v noci otevřena ORL ambulance, kam pacienti v případě problémů míří. Podle svědků řekla, že se jde na ORL. Od toho okamžiku podle znalců i lékařů už bylo všechno špatně.
Matka s dítětem se vzápětí vydala k ordinaci po schodech. Před zamčenou ordinací však uvízly a velmi dlouho trvalo, než se lékaři v nemocnici o stavu chlapce dozvěděli a poskytli mu pomoc. Kritické minuty před zamčenou ambulancí zmapovali s pomocí záběrů kamer autoři dokumentárního cyklu Infiltrace, Obchod se svědomím, který odvysílala Česká televize před třemi lety.
Chlapec byl čtyřicet minut bez srdeční činnosti a má poškozený mozek.
Obhájci lékařky i zdravotní sestry argumentovali tím, že znalci nedokázali říct, zda chyby zdravotníků s naprostou jistotou způsobily poškození zdraví Adama Vyčítala. Jinými slovy, není jisté, zda by následky masivního krvácení nebyly stejné i v případě, že by se zdravotníci zachovali tak, jak měli.
„Pokud příčinná souvislost není postavena na jistotu a je v rovině pravděpodobnosti, není možné konstatovat trestně právní odpovědnost,“ řekl jeden z obhájců Aleš Buriánek.
Státní zástupce žádal trest i pro nemocnici
Znalci před Okresním soudem v Pardubicích připouštěli, že by případ mohl dopadnout špatně i v okamžiku, kdyby vše v nemocnici fungovalo správně. Zároveň se shodli, že chaotický přesun dítěte na ošetřovnu mu mohl ublížit, protože se ocitlo ve velkém stresu. „Zvýšila se tím jeho psychická i fyzická zátěž, to jsou faktory podporující zvýšenou krvácivost,“ řekl znalec Jan Boháč z Institutu postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví.
Odvolací soud vidí příčinnou souvislost v tom, že obě zdravotnice neposkytly dítěti ani první pomoc a v kritických okamžicích ho i matku opustily. „Jejich jednání bylo jednou z možných příčin toho, co se stalo,“ uvedla Šárka Pfeiferová.
Nespokojen s původním rozsudkem okresního soudu byl státní zástupce, který žádal trest i pro nemocnici. „Odvažuji se tvrdit, že pokud by byly předpisy v nemocnici nastaveny tak, jak měly, lékařka by měla velmi malý prostor pro zmatkování a přesun pacienta na ORL ambulanci a odstartování koloběhu, který už nešel zastavit,“ řekl státní zástupce Lukáš Hrubý.
„Postup byl zcela jasně předepsán a bylo naprosto zřejmé, jak mají zaměstnanci v tu danou chvíli postupovat,“ reagoval právní zástupce Nemocnice Pardubického kraje Michal Sýkora.