Končí éra jménem Zbyněk Kusý. 22 let, 6x finále, 3 tituly, 1 aréna

  10:38aktualizováno  10:38
Zbyněk Kusý začal v pardubickém hokejovém klubu působit v roce 1990. V roce 1997 pak získal pozici generálního manažera. Od té doby se z provinčního týmu stal největší sběratel úspěchů v české lize.

Zbyněk Kusý | foto: Michal Klíma, MAFRA

Kusý však rozhodně nikdy nebyl nejoblíbenějším občanem Pardubic. Lidé, kteří hokeji neholdují, mu nemohli přijít na jméno třeba kvůli tomu, že u politiků prosadil nákladnou stavbu arény. Ovšem ani zarytí fanoušci ho zrovna po ziscích titulů nevelebili a třeba během posledního finále s Brnem inkasoval tvrdou kritiku za příliš drahé vstupenky.

Přesto zůstává faktem, že právě s jeho jménem zůstane navždy spojeno vůbec nejúspěšnější období v devadesátileté historii klubu.

Zbyněk Kusý

Narodil se 20. května 1966 v Poličce. Absolvoval obchodní akademii a následně speciální nástavbu pro manažery a zahraniční obchod.

Po ukončení studia nastoupil v podniku Drobné zboží Hradec Králové. Mluví anglicky, německy a rusky.

Od roku 1990 dělal v pardubickém hokejovém klubu obchodního manažera. V roce 1997 přešel na pozici generálního manažera.

Za jeho éry klub vyhrál tři mistrovské tituly v letech 2005, 2010, 2012. Mezi tím se však Kusý, který do Pardubic přišel ze Skutče, stihl stát i nejúspěšnějším manažerem na poli reprezentace. Zlato má z olympiády z Nagana a také z pěti mistrovství světa. U seniorského národního týmu působil jako manažer mezi léty 19962008. Další zlata získal na juniorských šampionátech.

"Udělal pro klub strašně moc. Já i řada dalších fandů, kterým je dnes kolem třiceti, mu můžeme poděkovat za to, že nám pomohl splnit klukovský sen, když jsme v roce 2005 po dlouhých 16 letech mohli slavit titul," říká šéf pardubických fandů Karel Klodner.

Tituly nakonec klub vedený Kusým získal tři. K tomu je nutné připočíst finále v roce 2007, 2003 a 1994, kdy ovšem Kusý v klubu působil ještě jako obchodní manažer.

Na křeslo generálního manažera dosedl až v roce 1997. A je nutné si vzpomenout, že tehdy na Pardubice chodily tři tisícovky diváků, klub musel hájit účast v extralize až v prolínací soutěži a na zimním stadionu měla vzniknout vietnamská tržnice. Poté ale klub koupilo město, radní posadili do čela Kusého a vše se začalo měnit.

"Bylo to krásných 22 let. Zůstane mi řada neskutečných vzpomínek. Jsem rád, že odcházím, když je klub na vrcholu," říká Kusý.

Ten se navíc může každý den při cestě ze svého bydliště na sídlišti Závodu Míru přesvědčovat o tom, že po něm něco v Pardubicích zůstalo. I díky jeho tlaku zastupitelé v roce 2001 rozhodli, že se starý zimní stadion za stovky milionů korun přemění na moderní arénu.

Navíc hned v roce 2006 znova dokázal získat zastupitele a ti odhlasovali další rozšíření arény, tentokrát za 130 milionů. "Západní strana arény bude celá skleněná, myslím si, že dostavba esteticky Pardubicím pomůže. Bude to důstojné prostředí pro šampionát i ligu," řekl tehdy Kusý, který obě přestavby arény vždy spojil s pořádáním juniorského mistrovství světa.

Zbývá jen dodat, že před hlasování Kusý politikům sliboval, že druhou dostavbu bude platit jen a jen klub, ovšem realita je nakonec taková, že se výrazně podílí i městský rozpočet.

Pod vedením Kusého se Pardubice dočkaly také unikátního rekordu. Právě od roku 2001, kdy hráči dostali nový domov, se klub stal nejnavštěvovanějším v Česku a to platí dodnes.

S tímto fenoménem souvisí i další triumf, který Pardubicím už nikdo nevezme. Vloni v lednu jako první uspořádali extraligové utkání pod otevřeným nebem. Na zápas Pardubice - Kometa Brno přišlo na plochodrážním stadionu přes 17 tisíc lidí. "Něco takového se už u nás nemusí nikdy opakovat. Bylo velmi složité akci uspořádat," uvedl Zbyněk Kusý.

Florida přinesla politický skandál

Jeho činy navíc často hýbaly i politikou ve městě. Nejvíce se mu to podařilo na podzim roku 2008, kdy klub pozval zastupitele, kteří hlasovali pro prodej klubu do rukou Romana Šmidberského, na výlet na Floridu.

Nikdo z tehdejších účastníků zájezdu na dva zápasy NHL dosud věrohodně nedoložil, že si výlet za 50 tisíc korun platil ze svého. "Ať je to, jak chce, Kusý byl výjimečný tím, že dokázal pro klub sehnat vždy hromadu peněz," uvedl dnešní náměstek primátorky Jindřich Tauber, který ještě jako opozičník Floridu ostře kritizoval.

Navíc Kusý, jako jediný manažer v lize, vedle shánění 160 milionů korun, které plnily nejvyšší rozpočet v lize, dokázal shánět i hráče. A to nejen na českém trhu. Jako první třeba začal do ligy hromadně přivádět zámořské borce z USA či Kanady. "Jejich pořízení je často levnější než u českých hráčů a výkony jsou srovnatelné," říkal Kusý, který měl o hráčích vždy velký přehled.

Další kladnou stránkou jeho přínosu pro tým bylo také působení v zákulisí. V něm se totiž uměl pohybovat. V letech 2004 až 2008 byl ostatně prvním místopředsedou ČSLH a od roku 2001 do roku 2008 také generálním manažerem české reprezentace.

"To, že za nás nemohl dva zápasy hrát Jaroslav Kudrna, nás nespíše stálo postup," říkali liberečtí poté, co letos s Pardubicemi prohráli v semifinále. Řada odborníků přisuzovala suspendaci klíčového hráče soupeře za celkem běžný faul právě vlivu Kusého. Otázkou zůstává, kde bude úspěšný manažer působit po svém nečekaném odchodu z Pardubic.

"To zatím vážně nevím. Je brzo. Stále trávím odchod z Pardubic. Odcházím ale v dobrém. Stále budu Pardubicím fandit a určitě tady budu chodit i na hokej. Třeba se jednou i vrátím," dodal Zbyněk Kusý.

Nejčtenější

Čelní střet dvou aut v Pardubicích nepřežil třiadvacetiletý spolujezdec

Dopravní nehoda na silnici I/37 u Pardubic skončila tragicky.

Tragicky skončila čtvrteční dopravní nehoda na silnici I/37 v Pardubicích. Čelní střet dvou osobních aut nepřežil...

Cyklista utrhl předjíždějícímu autu zrcátko, řidič mu za to prošlápl kolo

Dvaatřicetiletý řidič auta cyklistovi za utržené zrcátko šlápl do kola.

Roztržkou mezi řidičem osobního auta a cyklistou se zabývá policie na Litomyšlsku. Původně byli tamní policisté ve...

Hejtman svolal zaměstnance do jídelny a vyptával se na ředitelku

Michaela Tomanová, primářka a ředitelka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad...

Kvůli stížnostem zaměstnanců Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí na ředitelku Michaelu Tomanovou, manželku...

Čeští basketbalisté zdolali Bosnu, ještě mohou vyhrát skupinu

Vít Krejčí (25) z českého výběru se dere k bosenskému koši kolem Obrada Tomiče...

Čeští basketbalisté se rozloučili s domácím prostředím v úspěšné kvalifikaci o mistrovství světa výhrou nad Bosnou a...

Pardubice se napřesrok změní ve staveniště, dopravu čeká tvrdá zkouška

Doprava na ulici 17. listopadu v Pardubicích

Pardubice po roce 2020 čeká modernizace vlakového nádraží společně s opravou klíčového silničního nadjezdu u nemocnice...

Další z rubriky

Skalp Hejnové byl navíc, vrací se k republikovému mistrovství Vondrová

Lada Vondrová na halovém mistrovství republiky v atletice.

Pardubická sprinterka Lada Vondrová má za sebou mimořádně úspěšný domácí halový šampionát. Ve finále čtvrtky v Ostravě...

Duel otloukánků. Hokejisté Pardubic vyrážejí na led Chomutova

Pardubický Vojtěch Budík (v červeném) se ocitl na ledě po souboji s Bohumilem...

Proti Plzni a Mladé Boleslavi byla děravá jako zrezlý okap. Není se tedy co divit, že jeden z asistentů pardubického...

Kloučkův zápas proti Plzni: dvakrát nahrál, pětkrát lovil

Brankář Pardubic Milan Klouček zasahuje během utkání proti Olomouci.

V pár posledních zápasech byl výrazně zlepšený výkon pardubického Dynama opřený hlavně o něj: o Milana Kloučka, jistého...

Najdete na iDNES.cz