Letní kino se opět stěhuje. Tentokrát do Polabin

  8:34aktualizováno  16:34
Už se zdálo, že pardubické letní kino, které bezplatně promítá od prázdnin roku 2006, konečně našlo své pevné místo. Ovšem po pouhém roce musí biograf od bývalých jatek pryč. Tentokrát bude fungovat na louce nedaleko od Wonkova mostu.

Tak tady už se letos na oblíbená bijáky lidé nepodívají. za filmy budou muset filmoví nadšenci tentokrát do Polabin. | foto: Tomáš Kubelka

Provozovatel Letního kina Pernštejn Jan Motyčka si musí už tak trochu připadat jako blázen. Vždy se někde usadí s tím, že má pevné místo pro svůj biograf, ale nakonec se musí stěhovat někam dál. Nejprve musel pryč z Tyršových sadů a nyní opouští i parcelu po bývalých jatkách.

„Když jsem viděl, že tam na jaře město nasypalo štěrk pro potřeby parkoviště, tak mne jímala hrůza. Nikdo nám vlastně nic neřekl a my zase relativně na poslední chvíli museli začít hledat nové místo pro kino,“ postěžoval si Jan Motyčka.

Radní mu dlouhodobě nabízejí plochu vedle skateparku, ale tam provozovatelé kina příliš nechtějí. „Není to tam hezké, navíc je to poměrně daleko z centra,“ uvedl mnohokrát Motyčka.

Hledal tak jinde a poprvé se chytil mimo první městský obvod. Vše totiž nasvědčuje tomu, že promítat se bude na louce na pravém břehu Labe nedaleko mostu Pavla Wonky.

Výběr z programu

 • 28. června: Goyovy přízraky
 • 30. června: Dunkerk
 • 4. července: Coco
 • 5. července: Muž na Měsíci
 • 6. července: Bába z ledu
 • 10. července: John Wick 2
 • 11. července: Auta 3
 • 19. července: Valmont
 • 21. července: Tvář vody
 • 26. července: Amadeus
 • 28. července: Nejtemnější hodina
 • 2. srpna: Ragtime 5. srpna: Black Panther
 • 9. srpna: Vlasy
 • 13. srpna: Lego Batman
 • 25. srpna: Lajka
 • 26. srpna: Americký zabiják
 • 28. srpna: Wonder Woman
 • 30. srpna: Taking Off

„Pozemková komise města už schválila dva měsíce pronájmu prostoru na pravém břehu Labe pro potřeby kina,“ uvedl Motyčka s tím, že se plátno a další zázemí bude stavět nedaleko místa, kde radnice Polabin pravidelně pořádá pálení čarodějnic.

„Ještě zbývá doladit povolení s krajským úřadem, ale to by měla být formalita. Vše nasvědčuje tomu, že kino letos bude u nás,“ říká starosta druhého městského obvodu Radek Hejný.

Ovšem Motyčka s kolegy je už poměrně unavený z neustálého kočování po městě a chce mít jistotu pronájmu na deset let.

„Nicméně vzhledem k ekonomické náročnosti projektu je nutný nájem na delší dobu. Každé stěhování pro nás znamená například zakopání kabelů a další úpravy okolí, tak aby se kino odehrávalo v důstojném prostředí,“ řekl Motyčka, který například v minulém roce na ploše nedaleko zdymadla nechal postavit i kurt na beach volejbal.

Ten už také zveřejnil program na oba letní měsíce. Z něho je patrné, že se oproti minulým letům bude více sázet na klasiku. Na plátně se tak například objeví snímky nedávno zesnulého úspěšného českého režiséra Miloše Formana. Diváci se mohou těšit na filmy Lid versus Larry Flynt, Goyovy přízraky, Muž na Měsíci, Valmont, Amadeus, Ragtime, Vlasy nebo kultovní Přelet nad kukaččím hnízdem.

Samozřejmě se však v plánu promítání objevují i relativní novinky z posledního období. Plno se tak dá čekat v případě pěkného počasí na filmy Tvář vody, Dunkerk, Auta 3, Nejtemnější hodina, Spider-Man: Homecoming nebo na letošní americký hit Black Panther.

Nejčtenější

Strom spadl na lanovku, hasiči z ní za dvě hodiny sundali desítky lyžařů

V Bukové hoře spadl strom na lanovku.

Na lanovou dráhu ve skicentru Buková hora na Orlickoústecku spadl strom. Na lanovce po poledni uvázlo 71 lyžařů, které...

Trenér gólmanů Dynama Svoboda boural, po nehodě mu naměřili 1,7 promile

Gólman Svoboda boural opilý.

Ostuda pardubického hokejového klubu Dynamo má další rozměr. Fanoušci už měsíce řeší slabé sportovní výsledky, v létě...

Části Pardubic hrozí evakuace kvůli bombě z války, týká se tří tisíc lidí

Policie prohledává budovy Vysoké školy ekonomické na Žižkově a Jižním Městě...

Části pardubické čtvrti Svítkov hrozí na začátku víkendu evakuace. Podle pyrotechniků totiž existuje možnost, že je...

Parašutisty nikdo neudal. Pardubice mohou být hrdé, říká historik Stehlík

Pietní setkání na bývalém popravišti pardubického Zámečku

Již po jedenácté si pamětníci, jejich rodiny a další lidé připomněli tento týden okolnosti operace Silver A. Na setkání...

Sestup neznamená konec hokeje, řekl fanouškům manažer Dynama Salfický

Dynamo uspořádalo další diskuzi s fanoušky.

Několik zajímavých okamžiků přinesl úterní diskuzní kotel mezi fanoušky a šéfy HC Dynamo Pardubice. Předně generální...

Další z rubriky

Třinec? Trenér Lubina chce od Pardubic vidět víc agresivity

Ladislav Lubina na úterním tréninku Pardubic.

Čeho se chytnout před zápasem proti třineckým Ocelářům, v tabulce prvním? Snad toho, že proti nim pardubičtí hokejisté...

Motoskijöring se dočkal, republikový šampionát startuje

Momentka z mistrovství ČR v motoskijöringu. První závod se konal v jihočeských...

Šli do rizika, ale to se jim tentokrát vyplatilo. Bratři Patrik a Miroslav Šrolerovi, kteří shodou okolností v letošním...

Tři stovky. Ostrava zaskočila Pardubice, Opava padla i v Praze

Basketbalisté Olomoucka v čele s Františkem Váňou (3) a Lukášem Palyzou (23) se...

Pardubičtí basketbalisté ve 20. kole Kooperativa NBL nečekaně prohráli v Ostravě 92:100 a po třetí porážce z posledních...

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?
3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na světě. Pád na hlavičku, opaření nebo vdechnutí předmětu patří mezi nejčastější úrazy dětí. Jak je správně ošetřit, aby následky byly co nejmírnější?

Najdete na iDNES.cz