Děti z Moravan zápolily s veslařkou Knapkovou a hokejistou Martincem

  9:04aktualizováno  9:04
Na druhý pokus to už vyšlo. Do podzimní části Olympijského víceboje, jehož cílem je přivábit školáky ke sportování, se na ZŠ Moravany zapojili všichni žáci, tj. 168 dětí. Odměnou jim byla středeční návštěva olympijské hlídky - dorazili zlatá veslařka z Londýna 2012 Miroslava Knapková a hokejová legenda Vladimír Martinec.

Soutěžení dětí v Moravanech. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

„O stoprocentní účast jsem bojoval už na jaře, ale znemožnila to větší nemocnost,“ vysvětlil tělocvikář František Mottl, moravanský garant víceboje. A už se chystal, že dá vědět kolegovi Novákovi z Kameniček u Hlinska, jehož škola tehdy zvítězila. „Byli jsme v kontaktu, tiše jsem jim to záviděl. Teď jsem hrozně rád, že mu můžu napsat, že už to máme taky za sebou,“ řekl.

Start moravanské hlídky obstaral zajíc Pinďa z komiksového Čtyřlístku.
Zatímco děti nosily do tělocvičny žíněnky, koberce a lavičky, objevil se „na place“ a bavil další přicházející žáky střelbou na koš. Pak si vzal slovo moderátor Ondřej Havlík. „Ahoj, já vás zdravím. Teda! Už jsem slyšel lepší pozdrav... Zkusíme to ještě jednou!“ snažil se „probudit“ zprvu ostýchavé dětské publikum. A hned se sázel s Pinďou, jestli dohodí na koš přes celou halu. Nechybělo moc - jeden z maskotů víceboje trefil desku a sklidil uznání davu.

Soutěže základních škol Česko sportuje

„Poznáváte, koho jsme k vám přivezli? Začneme slečnou,“ obracel Havlík pozornost ke Knapkové. „Já si to neumím představit,“ zněla odpověď jedné ze školaček. I její spolužáci však tápali jak u veslařské hvězdy, tak u Martince. Pinďa doprovázený Havlíkovým beatboxem (vyluzováním zvuků na rty) následně ještě dětem zatancoval a pak už se šlo soutěžit ve víceboji.

Havlík probral s dětmi Desatero fair play, s Knapkovou absolvovaly poctivý strečink a vybraní závodníci se vrhli na první poměrně neobvyklou disciplínu: hod basketbalovým míčem ze sedu s oporou zad.

„Raději to tam hlídejte, kdyby to letělo moc daleko,“ varoval lavičku naproti Vladimír Martinec, který soutěžil jako první za hlídku. Na jeho osmimetrový výkon nikdo ze žáků nestačil, nejlepší byl páťák David Teplý s 6,7 metru. Toho vítězství mezi žáky překvapilo. „Vůbec jsem se na to nepřipravoval, ani nijak nesportuju,“ prohlásil Teplý.

O zábavu dětí v Moravenech se starala i postavička z populárního Čtyřlístku -...

O zábavu dětí v Moravenech se starala i postavička z populárního Čtyřlístku - zajíc Pinďa.

Hned dvakrát ovládl dění na umělém povrchu v tělocvičně deváťák Jakub Kříž. Jasně nejlepší byl jak v trojskoku, tak i v T-běhu, který kombinuje běh vpřed a vzad s přísuny bokem. V obou případech předčil i Knapkovou. „Přihlásil jsem se na to sám, bylo mi vlastně jedno, v čem budu závodit. Vyzkoušel jsem si to a šlo to,“ řekl Kříž, jenž jinak hraje fotbal.

Knapková si napravila reputaci ve skoku z místa, kde ovšem byly jejími soupeři mladší děti. Nejvíc se olympioničce přiblížila páťačka Nikola Hradilková (skočila 1,8 metru). „Dříve jsem se věnovala atletice, jezdila na závody, běhala jsem, skákala. Možná, že zase začnu,“ přemítala Hradilková.

Po vyhlášení vítězů disciplín přišla na řadu diskuse s oběma olympioniky. Žáky například zajímalo, jak se Martinec dostal k hokeji nebo jak vidí budoucnost nynějšího pardubického útočníka Michaela Špačka.

Rovněž Knapková popisovala svoje začátky na skifu či dřinu v přípravě na olympijské hry. V závěru programu si děti mohly vystát frontu na podpis. „Bylo to tu parádní,“ uvedl Martinec.

„Výsledky dětí z víceboje nejsou vůbec podstatné - jde o to, aby se děcka pohybovala, něco dělala. Jestli to je tohle nebo támhleto... Chtělo by to, aby sportovaly ještě víc. Jde o to, je vytáhnout z domova ven,“ dodal slavný hráč a trenér Pardubic a národního týmu.

Knapková: Jde o to zatleskat i těm, kteří nejsou vítězové

Skifařka Miroslava Knapková předváděla dětem v Moravanech, jak správně cvičit.

Skifařka Miroslava Knapková předváděla dětem v Moravanech, jak správně cvičit.

Možná i pár zívnutí v samém úvodu včerejší olympijské hlídky na ZŠ Moravany souviselo s úmornou námahou, kterou skifařka Miroslava Knapková momentálně podstupuje. Na východ Čech si odskočila rovnou z přípravy na novou sezonu. „Trénujeme na trenažéru, posilujeme, běhá se, občas si jdeme zaplavat... Je to náročné,“ řekla Knapková žákům, s nimiž měla za chvíli soutěžit v olympijském víceboji.


Byla tohle vaše první olympijská hlídka?
Druhá. Začala jsem teď na podzim. Loni se účastnili akorát Vávra Hradilek a Verča Vítková, stálo to jenom na dvou olympionicích. Teď je sportovců víc a hlídek tím pádem taky. Samozřejmě se to mezi ně líp rozdělí.

Co říkáte myšlence olympijského víceboje na školách?
Líbí se mi to. Jakýkoliv projekt, který motivuje děti k tomu, aby se hýbaly a sportovaly, je prospěšný. V dnešní době je to důležité. Záleží na rodičích, jak budou děti vést ke sportu, ale i na škole, jak je v tom učitelé podpoří.

Zamlouvá se vám skladba disciplín?
Některé jsou netradiční, něco mi připomíná to, co jsem dělala, když jsem sama chodila na základku. Je to všestranné. Lehce proveditelné, ne přehnaně obtížné. Děti nemusejí mít nějaké super schopnosti, aby to zvládly. Může se zapojit v podstatě kdokoliv. Jde nejen o výkony, ale i o to, aby děti v rámci fair play dokázaly zatleskat i těm, co nejsou vítězové. Atmosféra tu byla hezká, děti fandily.

I vaši rodiče byli špičkoví veslaři, ale vy sama jste ve skifu začala až v 19 letech. Proč?
Asi proto, že věděli, jaká je to dřina. Nějak to tak vyplynulo. Ale odmalička mě vedli ke sportu. Já se věnovala dlouhou dobu atletice. Někdy v pěti letech se ještě nedá začínat s veslováním, to nejdřív tak ve třinácti, ale ideální je až juniorský věk. Tenhle sport se dá dělat dlouho a vrchol může přijít třeba až kolem třicítky. Já k se němu dostala až potom, co jsem s atletikou skončila.

Je tedy podle vás lepší, když si děti nenásilnou formou osahají víc sportů, než u nějakého definitivně zakotví?
Mám s tím pozitivní zkušenost. Jsem ráda, že mě naši do žádného sportu netlačili. To je důležité, protože občas rodiče nutí potomky dělat sport, který mají rádi oni sami, a ne ty děti. Když se věnují tomu, co je baví, vydrží u toho spíš.

Autor:

Nejčtenější

Do kauzy krvácejícího Adama promluvil hejtman, náměstek nemocnice odstoupil

Adámek s maminkou.

Krajští politici poprvé zasáhli do řešení případu osmiletého chlapce, který má kvůli krvácení po operaci mandlí a...

Nemocnice nabídla šestimilionovou zálohu na odškodné za operaci mandlí

Adam Vyčítal

Pardubická nemocnice nabídla rodině chlapce, který je po operaci mandlí a pozdějších komplikacích v kómatu, šest...

Nemocnice musí vydat dokumentaci k případu hocha v kómatu po operaci mandlí

Otec Adama Vyčítala, který po operací mandlí a následném krvácení upadl do...

Nemocnice Pardubického kraje musí podle rozhodnutí odvolacího soudu vydat rodičům část zdravotní dokumentace chlapce,...

Svitavy skryly chytrý záchod v lese, odemkne ho esemeska i karta

Chytrý záchod montovala dodavatelská firma v lese poprvé.

Svitavy dlouho řešily, jak se v příměstském lese protkaném naučnou stezkou vypořádat s nářky zejména žen, kterým v...

VIDEO: Policisté „otevírali“ kolonu před autem s rodící ženou

Policisté dělali eskortu rodící ženě, na sál dorazila včas

Děsivá představa každého nastávajícího otce, že nestihne dovézt včas ženu do porodnice, se málem vyplnila Michalu...

Další z rubriky

Kanál pro MS mě potrápil, uznává kanoista Rolenc

Sjezdař na divoké vodě Ondřej Rolenc sviští peřejemi.

Po náročném jaru už chtěl mít klid. Ale možnost připomenout si nástrahy umělého kanálu ve španělské La Seu d’Urgell,...

Bláto na kopačkách a zívání „kousal“ Jirousek v Chrudimi těžko

Pavel Jirousek

Když se Pavel Jirousek v létě 2003, po více než dekádě sezon odkopaných v první fotbalové lize, ocitl v tehdy...

Někteří hráči zjišťují, co je to trénovat, odhaluje pardubický kouč Lubina

Ladislav Lubina na úterním tréninku Pardubic.

Dlouho neměl nikoho k ruce, od minulého týdne však zná definitivní obsazení trenérského kabinetu. Asistenty kouče...

Najdete na iDNES.cz