Běží se moc brzy, stýskají si Angličané nad termínem Velké pardubické

  17:49aktualizováno  17:49
Do Pardubic nedávno zavítal spolupracovník Dostihového spolku James Fry. Angličan se stará o to, aby říjnový vrchol sezony měl mezinárodní konkurenci, která by ztížila cestu na stupně vítězů českým koním. Naráží však na spoustu překážek, zejména časný termín tuzemského dostihového svátku.

Momentka z první kvalifikace na Velkou pardubickou 2011. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Už třináct let lanaří Fry majitele a trenéry koní z Irska a Anglie, aby své koně poslali do Velké pardubické. Ti ale se svými nejlepšími koňmi raději běhají na ostrovech.

"Máme velký problém s Velkou pardubickou. Běží se pro nás ve špatný čas. V Anglii tou dobou dostihová sezona teprve začíná. A navíc porazit české koně v jejich domácím prostředí je nesmírně obtížné. Úroveň českých šla nahoru," říká.

Je vůbec mezi anglickými, irskými trenéry a majiteli zájem o start ve Velké pardubické? Nebo se soustředí především na dostihy ve své zemi a nemají velký zájem vyjíždět do ciziny?
Většina majitelů a trenérů, kteří přihlásili koně do Velké, ji chtějí běžet. Někdy to je tak, že majitelé chtějí víc než trenéři.

Velká pardubická je jedním z největších českých sportovních pokladů. Vy ale znáte dokonale pohled ze zahraničí. Jaký zvuk má mezi zahraničními trenéry, majiteli a dostihovými fanoušky?
Pokaždé, když mluvím s dostihovými fanoušky, mají o moje slova velký zájem. Vždycky jim říkám - pokud si uděláte seznam věcí, které chcete stihnout za svého života, určitě na něm musí být návštěva pardubického závodiště a Velké pardubické. Britové a Irové se o pardubické dostihy zajímají. Je to patrné i z toho, v jakém počtu jezdí každoročně na Velkou pardubickou. Řada z nich sem jezdí mnohem déle než já.

Jak vnímáte zvenku kvalitu českých dostihů?
Ta jde jednoznačně nahoru. A ještě bych chtěl říct: všichni Pardubáci by měli být hrdí na závodiště, které tu je, protože to je unikát. Je to to nejlepší, co tady máte.

Říkáte, že se dostihy tady zlepšují, ale dobří angličtí nebo irští koně sem stále nejezdí.
Museli by prodloužit sezonu a speciálně trénovat. A navíc v Anglii je spousta kvalitních dostihů se štědrou dotací. A Angličané se soustředí vždycky na tenhle konkrétní dostih. Ta šance uspět je vyšší.

V penězích problém není

Kam by se tedy musela zvednout dotace prize money, aby byla pro vaše koně zajímavější a majitelům stálo za to připravit koně přímo pro Velkou pardubickou?
Ale peníze za umístění ve Velké jsou velmi slušné i v porovnání s anglickými dostihy. Znova opakuju, problém je čas v roce, který nepasuje do naší sezony.

Vždycky ale někoho přesvědčíte a nějaké koně sem přivezete....
Ale špičkoví koně, které bych sem rád dostal, nejsou v plném tréninku. Díky Crystal cupu (seriálu překážkových koní po Evropě) se začíná na cross country, jako je Velká pardubická, specializovat stále více koní. Doufám proto, že se tři koně z Irska na startu objeví.

Posledním anglickým koněm, který ve Velké zvítězil, tak zůstává It´s A Snip z roku 1995. Proč?
Napomáhá tomu načasování sezony, také některé překážky je někdy vyřadí. Navíc Češi si neuvědomují, že cross-country není tou nejvýznamnější součástí překážkových dostihů v Anglii a Irsku. Běhá se jich tam méně než deset za rok. Proto na ostrovech není dostatek koní do tohoto druhu dostihu. Divím se, že sem nejezdí víc francouzských koní. Jenže tamní výhry jsou vysoké a France Galop hradí trenérům cestovní náhrady.

Ačkoli dostihy sledujete z Anglie, o těch českých máte dobrý přehled. Jak to vidíte letos?
Navštívil jsem druhou kvalifikaci. Byl to velmi dobrý dostih, který patřil Josefu Váňovi. On je génius. Zase koně připravil perfektně.

Nejistota po změnách v Dostihovém spolku už opadá

Jak vnímá Anglie události kolem Dostihového spolku? Nevyvstala nejistota kolem pořádání Velké a vaší spolupráce s Dostihovým spolkem?
Je to jako v každém jiném podnikání. Když se změní vedení, jsou velká očekávání. Že se něco změní, že to bude fungovat lépe. Chce to čas, než si to sedne. S novým vedením nemám problém. To ale moje firma neměla ani s předchozím.

Médii však proběhly zmínky o vaší nejistotě....
Se Spolkem spolupracuji už 13 let. Bylo tady jedno vedení, se kterým jsme normálně fungovali. Nervózní jsem začal být v tom okamžiku, kdy jsem dostával zprávy, že se má něco měnit a jaké okolnosti to doprovázejí. Poté nervozita opadla.

Jak chcete se závodištěm spolupracovat do budoucna?
Dohodli jsme se, že budeme tenhle rok na stejné úrovni, a přitom vymýšlíme věci na příští sezonu. Třeba dostih pro anglické koně, který by byl časově i finančně zajištěný z Velké Británie. I tam je ale problém sehnat sponzory. Uvidíme.

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Dítě v Pardubicích zemřelo násilnou smrtí, podezřelého zadržela policie

Ulice v pardubické čtvrti Studánka, kde zemřelo dítě násilnou smrtí. (13....

Kriminalisté vyšetřují smrt násilnou smrt dítěte v pardubické čtvrti Studánka. Podle neoficiálních informací bylo oběti...

Desítky lidí se v pardubickém krematoriu loučily s Adamem Svobodou

Pohřeb hokejového brankáře Adama Svobody v pardubickém krematoriu (20. května...

Desítky lidí čekaly před půl dvanáctou na schodech a prostranství před pardubickým krematoriem, aby se rozloučily s...

Slušný člověk a milující otec, nechápou lidé vraždu dítěte v Pardubicích

Ulice v pardubické čtvrti Studánka, kde zemřelo dítě násilnou smrtí. (13....

Po fasádě vícegenerační oranžové vilky se pne víno. Před garáží stojí osobní auto. Je to ale jen zdání poklidného...

Voják, jenž se přidal ke gardě na Ukrajině, dostal podmínku. V armádě končí

Desátník Erik Eštu před začátkem jednání pardubického krajského soudu. (26....

Vojáka z povolání Erika Eštu potrestal pardubický krajský soud tříletou podmínkou. Odsoudil jej za to, že se před...

Další z rubriky

Seemanová zaplavala v Pardubicích rekord na kraulařské dvoustovce

Barbora Seemanová ještě nemůže uvěřit svému triumfu na olympijských hrách...

Barbora Seemanová zaplavala na Velké ceně Pardubic český rekord na 200 metrů volný způsob. Devatenáctiletá kraulařka...

Chrudimský Kesner: Věřím, že v Prostějově zvítězíme a zachráníme se

Záložník Chrudimi Ondřej Kesner (v červeném) se snaží uniknout s míčem u nohy...

Vzhledem k lepším vzájemným zápasům s Táborskem jim k jistotě záchrany ve druhé lize stačí tři body ze zbývajících dvou...

Lamb v rouše vlčím. Hrál s bravurou, chválí Autreyho trenér soupeře

Zadumaný svitavský kouč Lubomír Růžička

S postupující sezonou moc chtěli do finále, ale nakonec z toho po páteční porážce 85:88 v Děčíně pro svitavské...

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.

Najdete na iDNES.cz