Nadšenec ze Starých Hamrů zachraňuje původní plemena zvířat

  12:19aktualizováno  12:19
Petr Šimeček ze Starých Hamrů na Frýdecko-Místecku zachraňuje původní plemena. Díky němu například nezanikla ovce valaška a plemeno skotu červinka. Kromě toho má muž také třeba unikátní sbírku odrůd jeřabin. Možná největší na světě.

Petr Šimeček vede družstvo ve Starých Hamrech. Roky se věnuje záchraně českých plemen či odrůd. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

„Jakmile se plemena ovcí začala kolem roku 1980 šlechtit a křížit kvůli lepší užitkovosti, což považuji za úspěšný program, lidé o ta původní ztráceli zájem. Hlavně soukromníci, kteří byli na chovu ekonomicky závislí. Proč by chovali valašky, když jejich kříženci je ve všech užitkových směrech předčili,“ říká Šimeček, profesí zootechnik a předseda JZD Staré Hamry.

Když muž začal před lety pátrat po valaškách, zjistil, že posledních pár se jich zachovalo jen u družstevníků v jejich záhumenkových chovech. „Našel jsem dohromady pouhých pět ovcí a tři berany v Písku u Jablunkova, Starých Hamrech a v Terchové na Slovensku. Jelikož už si majitelé uvědomili, že mají doma nějakou vzácnost, zaplatil jsem za ně dvojnásobnou cenu,“ popisuje Šimeček.

Čtyři roky pak stádo doma rozmnožoval a posléze věnoval rožnovskému skanzenu. „Tehdy tam chovali severokavkazské ovce. Dva roky jsem je přesvědčoval, že když mají v názvu valašské muzeum, měli by mít jako kulturní dědictví valašské ovce. To, že se část ovcí dostala do Rožnova, se později ukázalo jako rozhodující pro záchranu plemene. Krátce nato se totiž u nás objevili vlci a ti zlikvidovali chovatelům hodně ovcí, nevynechali ani valašky,“ líčí zootechnik.

Zachování valašky? Zásobárna jinak ztracených genů

Důvod, proč tak usiloval o zachování valašky? „Neustálým zušlechťováním se často dostáváme do stavu, kdy přicházejí zdravotní problémy, degenerace. Valašky skýtají genovou rezervu, čili zásobárnu jinak ztracených genů, pro které se dá v budoucnu sáhnout,“ vysvětluje hospodář.

Dnes je valaška zařazená mezi genetické rezervy Národního programu konzervace a využívání genetických zdrojů zvířat významných pro výživu a zemědělství. Má svoji plemennou knihu, svoji sochu na naučné stezce z Gruně na Bílý kříž a existuje i klub chovatelů původní valašky, kteří si pochvalují její odolnost, nenáročnost a navíc i líbivost. „Když se někde prezentují plemena ovcí, nejvíc lidí vždycky stojí u ohrad a valaškami,“ tvrdí muž.

Druhým plemenem, o jehož záchranu se Šimeček zasloužil, je skot zvaný červinka. Původně se pásl na celém českém území i v okolních zemích. „Za monarchie ho překřížili dovezenými plemeny z Alp na strakatý dobytek a zbytky červinky se chovaly pouze v okrajových částech republiky. Například v Líštné, dnešní městské části Třince. Na Jablunkovsku jich byly plné kravíny v každé dědině a na českotěšínském Žukově fungoval kmenový chov. Posledních několik kusů jsem soustředil na Staré Hamry a pak i získal býka,“ poznamená hospodář k začátku záchrany plemene. 

Za domem zase roste Šimečkovi jarní žito – jařyna, původní plodina ze zdejších hor. A pak má i ojedinělou sbírku odrůd jeřabin. „Sehnal jsem si odrůdy z našich končin i z okolních států, narouboval na původní jeřabiny, které rostou v lese. Každá se hodí na něco jiného...“

Nejčtenější

Po zavedení QR kódů na popelnicích nosí lidé své odpadky k sousedům

Ilustrační snímek

S plánem snížit náklady na likvidaci odpadů přišla novojičínská radnice. Proto se v uplynulých měsících na všech...

Při nehodě čtyř aut v Orlové jedna žena zemřela, pět lidí je zraněných

Tragická nehoda si vyžádala jednu oběť a pět zraněných.

Jedna žena zemřela a dalších pět lidí se zranilo při ranní nehodě čtyř automobilů v Orlové na Karvinsku. Na...

Festival Colours of Ostrava zahájila kapela Buty, diskutovat přijel indián

V Ostravě začal 17. července 2019 mezinárodní hudební festival Colours of...

V Ostravě odpoledne odstartoval další ročník multižánrového hudebního festivalu Colours of Ostrava. Prvním koncertem na...

Muž po sexu usnul. Komplic ženy mezitím odnesl televizi, stravenky i kýtu

Ilustrační snímek

Seznámení s cizí ženou v jedné z ostravských restaurací vyšlo šestapadesátiletého muže draho. Poté, co spolu u něj doma...

Noví vlastníci ostravské hutě zavádějí změny, sníží výrobu o 20 procent

Nová huť společnosti Mittal Steel Ostrava

Ani požadovaných sto dnů, které si vyžádali na seznámení se s nově získaným podnikem, nepotřebovali manažeři...

Další z rubriky

Stát rozprodává pěchotní sruby, jeden opavský je k mání za čtvrt milionu

Některých jiných bunkrů z druhé světové války se chytli nadšenci. Zástupci...

Ministerstvo obrany se zbavuje předválečného opevnění. Aktuálně je na seznamu objektů k prodeji například pěchotní srub...

Ostrava už ví, jak budou vypadat nové tramvaje, hledá pro ně pojmenování

Po Ostravě budou jezdit nové tramvaje.

Dopravní podnik představil podobu nových tramvají Škoda ForCity Smart, které se v Ostravě objeví na podzim příštího...

Majitelku domu vylekala v noci sova. Koukala na ni z proskleného krbu

Po záchraně sovy stihli hasiči pořídit fotografii. Pak už ji pustili na svobodu.

Ze šoku museli hasiči dostat majitelku rodinného domu okrajové části ostravské Poruby poté, co na ni nad ránem za...

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.

Najdete na iDNES.cz