Zrušením silnic véčkařům „jejich“ ministr před volbami zavařil

  9:47aktualizováno  9:47
Do prekérní situace se před obecními volbami dostali zástupci Věcí veřejných v Moravskoslezském kraji. Zastavení silničních staveb totiž může ovlivnit volební výsledek. Voliči by v nich mohli dát najevo nesouhlas s rozhodnutím véčkařského ministra dopravy Víta Bárty. Kandidáti jeho rozhodnutí vesměs odmítají komentovat.

Ministr Vít Bárta zastavil nejvíce staveb v Moravskolezském kraji. Může to ovlivnit výsledek podzimních voleb? | foto: Roman VondroušČTK

Pokud zvítězí, chtějí vést radnice ve velkých městech. Získat od nich názor na kroky ministra dopravy Víta Bárty, který zastavil hned několik velkých silničních staveb v regionu, ale prakticky nelze. Volební lídři Věcí veřejných ze severní Moravy a Slezska se k ministrovu kroku nechtějí vyjadřovat.

"Otázky směřující k tomu, jak moc nás trápí pan ministr, nebudu komentovat, nemají s volbami nic společného," nechce volební jednička Věcí veřejných ve Frýdku-Místku Dalibor Hrabec odpovídat na otázku, nakolik se podle něj může zastavení důležitých dopravních staveb projevit na volebním výsledku.

Konkrétně ve Frýdku-Místku byly totiž ministerským rozhodnutím přerušeny přípravné práce na stavbě obchvatu, jenž by dostal z centra města okolo čtyřiceti tisíc automobilů.

"Obchvat Frýdku-Místku zůstává pro náš klub prioritou. Řešení hledáme prakticky neustále. Pan ministr Frýdek-Místek v dohledné době navštíví a bude o obchvatu Frýdku-Místku jednat nejen s námi, ale také s představiteli města," uvedl Hrabec.

"Osobně mám na jeho úsporná opatření v resortu dopravy kladný názor, je to jedna z cest, jak ušetřit peníze na opravdu důležité stavby. Rádi bychom ale přesvědčili pana ministra, že obchvat Frýdku-Místku mezi tyto důležité stavby patří," dodal lídr véčkařů ve Frýdku-Místku.

Nejvíc se zlobí Bohumín, kde véčkaři nekandidují

Jeho kolega, lídr opavské kandidátky Milan Kopčil, se odpovědi na otázku, jak vidí ministerské škrty, vyhnul úplně.

"Ta jednání nejsou stále uzavřena, takže bych to ještě nehodnotil," vysvětluje. Na upozornění, že seznam uzavřených staveb je podle vyjádření ministra konečný, ale příliš nereagoval. "Jsem po dovolené, neznám tu záležitost přesně. Je tomu třeba dát čas, nemyslím si, že by to ale mělo nějak volební výsledek ovlivnit," dodal Milan Kopčil.

Zástupci Věcí veřejných mají velké štěstí, že ve volbách nekandidují v Bohumíně. Tedy ve městě, které je ministerským verdiktem postiženo snad nejvíce z celého Moravskoslezského kraje. Bárta zde nechal zastavit stavbu mostu v místní části Skřečoň a obyvatelé už začali sepisovat petici (více o protestu proti zastavení stavby čtěte zde)

Vše je ale nutno vidět, jak říkal poručík Troník ve Švandrlíkových Černých baronech, politicky. Možná i proto tvrdí poslankyně Věcí veřejných za Moravskoslezský kraj Kristýna Kočí na internetových stránkách strany, že klíčové projekty nebudou zastaveny.

Klíčovými projekty je myšlena dostavba jednoho pruhu dálnice a pokračování výkupů pro novou trasu silnice I/11 na Třinecku. Obyvatelé Bohumína, Frýdku-Místku, Ostravy a obcí mezi Ostravou a Opavou si zřejmě budou muset ještě několik let počkat.

Do Evropského parlamentu v ČR kandidovalo 39 uskupení. Vyhrálo hnutí ANO (6 mandátů) před ODS (4), Piráty a koalicí TOP 09+STAN (po 3). Do parlamentu se dostaly i SPD, KDU-ČSL (po 2) a KSČM (1).

Dita Charanzová, Martina Dlabajová, Alexandr Vondra, Marcel Kolaja, Luděk Niedermayer, Hynek Blaško, Tomáš Zdechovský

Nejčtenější

Obří skandál po finále poháru. Fandové Baníku napadli videosudího

Fanoušci fotbalistů Baníku Ostrava  povzbuzují svůj tým ve finále poháru v...

Fotbalový pohár v Olomouci skončil obřím skandálem. Podle oficiálního zápisu fanoušci ostravského Baníku několik minut...

Silný déšť na Jablunkovsku vyhnal lidi z postelí, zachraňovali zvířata

Extrémní srážky v Nýdku v Moravskoslezském kraji

Proudy vody valící se po svazích, zatopené sklepy i hnůj spláchnutý na fotbalové hřiště. Extrémní déšť ráno vyhnal z...

Slavia po titulu v lize získala i pohár, ve finále porazila Ostravu 2:0

Tomáš Souček se raduje z proměněné penalty ve finálovém zápase proti Baníku.

Fotbalová Slavia po ligovém titulu získala i domácí pohár. Vyhrát obě trofeje v jednom roce se jí povedlo poprvé v...

Déšť ustává, hladiny řek postupně klesají. Nehrozí už žádné velké problémy

Na Olši v Českém Těšíně byl ve čtvrtek ráno vyhlášen třetí stupeň povodňové...

Po vydatných deštích stouply hladiny vodních toků, na třech desítkách míst byly ráno povodňové stavy. Odpoledne déšť...

Bušil pěstí do krytu lavičky. Baroš se proti Slavii zase neovládl

Milan Baroš (vpravo v dlouhém bundě a bílých štulpnách) byl po obdržené brance...

Měl být trumfem z lavičky, žolíkem. Od Milana Baroše si trenér ostravských fotbalistů Bohumil Páník sliboval, že by...

Další z rubriky

Třetina dětí v Karviné si platí jízdy autobusem, i když je mají zdarma

Autobusová zastávka

Zhruba každou třetí cestu autobusem si děti v Karviné platí přesto, že mají možnost jezdit zdarma. Vyplývá to z čísel...

Z pastvin mizí hmyz rozkládající trus dobytka. Brouky hubí antiparazitika

Svinka (Armadillidium)

Z pastvin v Beskydech mizí hmyz a další živočichové, kteří rozkládají trus hospodářských zvířat. Ten tam pak zůstává...

Po rozvodněné Olši v Karviné jel kajakář, míjely jej kusy stromů

Na Olši v Českém Těšíně byl ve čtvrtek ráno vyhlášen třetí stupeň povodňové...

Mezi uživateli Facebooku vzbudilo ohlas video, které zachytilo kajakáře, jenž se kolem poledne projížděl v bouřící řece...

Najdete na iDNES.cz