V Ostravě se daří mandrilům. Skupina se rozrostla na deset členů

  8:06aktualizováno  8:06
V Zoologické zahradě v Ostravě se daří pestře zbarveným primátům z afrických pralesů - mandrilům rýholícím. Skupina mandrilů má už deset členů a tento týden se mohla rozrůst na jedenáct. Mládě se ale narodilo mrtvé.

Mandrilům se v Ostravě daří. Je jich deset a mohlo být jedenáct, ale poslední mládě se narodilo mrtvé. | foto: Pavel Vlček

„Rodila mladá samička, která byla poprvé březí. V přírodě se často stává, že nezkušené samičky odchovají teprve druhého nebo až třetího potomka,“ říká mluvčí zoo Šárka Nováková.

Podotkla, že nejmladším přírůstkem ve skupině tak zůstane dvouměsíční sameček - bratr prvorodičky. „Narodil se 15. června třináctileté samici, která je zkušenou matkou. Proto očekáváme, že i toto mládě odchová. Kromě nich tvoří skupinu patnáctiletý chovný samec, druhá chovná samice a šest mláďat, která se u nás narodila v letech 2012 až 2016,“ líčí mluvčí zahrady Nováková.

Návštěvníci mohou celou skupinu mandrilů včetně matek s oběma mláďaty pozorovat v pavilonu primátů. V letním období ale mandrilové nejčastěji pobývají ve venkovním kruhovém výběhu. Tam také denně v 11 hodin probíhá komentované setkání. Po narození mrtvého mláděte však zoo komentované krmení na několik dní z veterinárních důvodů přerušila. Mrtvé mládě totiž zatím zůstává s matkou.

Mrtvé mládě zůstává u matky několik dní

„Do odchovu mláďat (nejen primátů) zasahují chovatelé jen minimálně, ve většině případů nechávají vše na rodičích. U primátů se snaží minimálně zasahovat i do života sociální skupiny, kde panuje přísná hierarchie. Přirozeně fungující skupiny a přirozené odchovy mláďat jsou pro mezinárodní záchovné programy ohrožených druhů stěžejní. Pokud jde o mládě, které se narodilo mrtvé, zůstává se svou matkou tak dlouho, než je sama odloží. Obvykle to trvá několik dní. Teprve poté je chovatelé z výběhu odstraní,“ vysvětluje Nováková.

Mandrilové se pohybují po zemi i v korunách stromů - ty používají také k přenocování. Samci patří mezi nejpestřejší primáty a váží okolo 30, někdy až 50 kilogramů. Samice jsou menší, váží do 15 kilogramů. Samčí špičáky dosahují značné délky, jsou srovnatelné se špičáky velkých kočkovitých šelem.

Mandrilové rýholící žijí ve velkých rodinných skupinách. Jejich přirozenými predátory jsou levharti, šimpanzi a krajty. Zbytkové populace mandrilů se vyskytují v lesích afrického Kamerunu, Konga (Brazzaville), Rovníkové Guinei a Gabonu. Jsou ohroženi úbytkem jejich přirozeného prostředí a lovem pro maso. 

V Červeném seznamu jsou zařazeni v kategorii zranitelný. Počty zvířat v přírodě nejsou známé, je ale nezpochybnitelné, že populace klesá. „Chov mandrilů v lidské péči tak bude mít stále větší význam a nakonec se může stát poslední možností, jak tento druh primáta uchovat pro další generace,“ upozornila Nováková.

Nejčtenější

Iglú se šíří Českem, pro řadu bezdomovců jsou lepší než noclehárna

Někteří bezdomovci upřednostňují iglú před pobytem v noclehárně.

Bezdomovecká iglú, která před časem do Česka přivezla dvojice mladých lidí, už překročila hranice Ostravska. Zájem je o...

Zubařka nedostala dotaci od města, přestala proto ošetřovat místní pacienty

zuby, zubař, ilustrace

Když se obyvatelé města Studénka chtěli registrovat k nové zubařce, zastavila je cedule s překvapivým až diskriminačním...

Autoklíče z Frenštátu dobývají celý svět, při vývoji je házejí z okna

Továrna dodavatele pro autoprůmysl Continental ve Frenštátu pod Radhoštěm

Asi ho máte v kapse kalhot, nebo pohozený někde v tašce či kabelce - klíč od auta. Najděte ho a držte při čtení v ruce,...

Sparta dala razítko na Šuralův přestup a přiblížila se k angažmá Panáka

Karvinský Filip Panák (vlevo) hlavičkuje před Ondřejem Zahustelem ze Sparty.

Do fotbalové Sparty má blízko Filip Panák z Karviné, o kterého má zájem i Baník Ostrava. Přestup mladého univerzála do...

Ostravské Přednádraží mizí, drážní kolonii a romské ghetto bourají bagry

Ostravské Přednádraží rychle planýrují bourací stroje. (14. ledna 2019)

Tak vypadá definitivní zánik části města. Bagry a další bourací stroje se zakously do vybydlených domů v lokalitě...

Další z rubriky

Kdy OKD skončí, ještě nevíme, tvrdí předseda představenstva Marian Klásek

Předseda představenstva společnosti Prisko Marian Klásek.

Před necelými devíti měsíci převzal stát společnost OKD, která v té době byla v insolvenčním řízení. Zájmy státu,...

Při víkendových požárech zemřeli v Moravskoslezském kraji tři lidé

Při pátečním požáru ve Stachovicích na Novojičínsku utrpěl muž rozsáhlé...

Tři lidé zemřeli při víkendových požárech v Moravskoslezském kraji. Naposledy hořelo v neděli k večeru ve...

Verze „tunel“ padla, našlo se řešení ucpané Místecké v Ostravě

Ilustrační snímek

Zúžení Místecké ulice u někdejší haly Tatran v Cingrově ulici, které je úsekem pravidelných dopravních problémů a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz