Lidé neznají chování zvířat a zásobují zoo v Ostravě dotazy

  17:58aktualizováno  17:58
Utekli vám pávi. Není to zvíře nějaké nemocné, že se tak smutně tváří? Proč tak kňučí? Určitě má hlad. Návštěvníci zoo si často různé zvuky a chování zvířat vysvětlují po svém. Pak s domněnkami běhají za ošetřovateli nebo je šíří dál doma či v práci. Ve většině případů se však mýlí.
Čáp černý.

Čáp černý. | foto: Zdeněk Mačát, Správa NP Podyjí

O podobné špatné závěry není nouze. Nedávno se rodině pozorující klec se lvicí zdálo, že se šelma smutně ozývá. Myslela si, že teskní po lvovi, který ze zoo odcestoval. „Není tomu tak. Samec byl kvůli své povaze pro lvici zejména v období říje příliš aktivní a tím ji stresoval. Ta nyní naopak zažívá poklidné období.

V přírodě ve smečce žije více lvic, tady žili jen v páru,“ vysvětluje mluvčí zoo Šárka Nováková a podotýká, že chov lvů indických není jednoduchý, protože v zoologických zahradách není dostatek chovných zvířat a chovných skupin.

Čím zvířata matou návštěvníky nejčastěji? Například ošetřovatele lidé často upozorňují na to, že z výběhu utekli pávi.

Čáp neumírá, ale toká

„Ti ale žijí v areálu zoo volně a pohybují se jak ve výbězích některých zvířat, tak i přímo na cestách. Ještě více je překvapí, když zjistí, že i toto zvíře umí létat. Zmínila bych třeba i tok samce čápa černého. Někteří si myslí, že čáp je nějak nemocný, zraněný, protože se předklání a má napůl roztažená křídla a vydává takové slabé pískavé zvuky,“ popisuje Nováková.

Velký problém je, že u řady zvířat mají lidé mylný pocit, že jejich hlasové projevy znamenají, že mají hlad a dožadují se potravy. 

„V lepším případě třeba upozorní na tuto skutečnost pracovníky zoo, v horším případě jim nabídnou potravu sami – pečivo, chleba s máslem a salámem, chipsy, utrženou větvičku a podobně. V tu chvíli jsou přesvědčeni, že zvířata zachraňují, a vůbec jim nedochází, že jim naopak velmi ubližují a že je mohou i zabít,“ upozorňuje mluvčí.

Nesměje se, má zlost

Řada návštěvníků s oblibou dělává různé grimasy u klecí s opicemi. Pak se domnívá, že zvláště samci úšklebky opětují, a je to pro ně velká zábava.

Hromadný křest nových mláďat v olomoucké zoo.

Gibony stresuje hluk a jekot.

„Samce naopak toto chování velmi dráždí, a protože si to nemůže vyříkat s dotyčným návštěvníkem, vybíjí si zlost na někom, koho má po ruce – tedy některé ze samic, kterou může klidně usmrtit. A pokud zrovna tato samice pečuje o mládě, to uhyne také,“ varuje Nováková.

Pro kriticky ohrožené gibony bělolící je zase velmi stresující hluk, jekot. Tito primáti „zpívají“ při obhajobě teritoria, utužují si vztahy, a pokud se jim tam začne hlasitě ozývat návštěvník, nervozita ve skupině silně vzroste. 

„Vzhledem k tomu, že se ve většině případů jedná o velmi vzácná a ve volné přírodě ohrožená zvířata, když uhynou z výše popsaných důvodů, jsou pro zoo tyto ztráty nevyčíslitelné,“ zdůrazňuje mluvčí.

Kromě ošetřovatelů, které zvířata znají, se z přítomnosti jiného člověka nijak netěší, ač by se někomu někdy mohlo zdát, že na něj papoušek volá od radosti.

Párkrát si také návštěvníci stěžovali, že ošetřovatelé nechali chudáka samici lamy či jelena rodit zcela bez dozoru, bez přítomnosti veterináře. U rození většiny zvířat chovaných v ostravské zoo ale člověk přímo neasistuje.

  • Nejčtenější

Zmizelého traktoristu po dvou dnech pátrání našli v lese, byl v šoku

Policisté našli traktoristu, který se ztratil v úterý večer na Novojičínsku. Muže objevili ráno v lese, nedaleko od...

Poruba koupila klenot české sorely. Za 128 bytů v Oblouku dala 129 milionů

Dlouho chystaná transakce, na niž si Ostrava vzala úvěr 300 milionů, je hotová. Oblouk, asi nejznámější stavba...

Šestnáctiletou dívku, která zmizela při vycházce se synem, našli v Ostravě

Šestnáctiletá matka, která se v neděli nevrátila do dětského domova z vycházky se svým ročním synem, se po třech dnech...

Lidé našli večer na svahu převrácený traktor, po traktoristovi se pátrá

Rojnice policistů prohledávají od úterního večera lesy mezi obcemi Mořkov a Hostašovice na Novojičínsku. Lidé tam totiž...

První transport židů před 80 lety viděl i Eichmann, vlak vyjel z Ostravy

Byli bohatí a vzdělaní. Židé z Ostravska v prvních transportech neměli být, ale pak si nacisté uvědomili, kolik majetku...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Vzestupy a pády Mika Tysona. Dokument zdarma o tom, co ho poslalo až na samé dno

Dokument o životě jednoho z nejslavnějších boxerů na světě, Mika Tysona, si odbyl svou premiéru na prestižním filmovém...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Žena, která tvrdila, že se manžel na nůž nabodl sám, dostala osm let vězení

Krajský soud v Ostravě poslal 62letou ženu z Opavy na osm let do vězení. Podle rozsudku loni na Silvestra smrtelně...

Mladý řidič přejel do protisměru, jeho spolujezdec při srážce zemřel

Pátek začal na silnicích v Moravskoslezském kraji tragicky. Na silnici v Dobré na Frýdecko-Místecku zemřel při střetu...

Ovzduší u ostravské huti střeží další kamery i měřicí vůz

Ostravský obvod Radvanice a Bartovice si hodlá pohlídat emise ostravské huti Liberty Ostrava. Zjišťuje hodnoty prachu i...

Šestnáctiletou dívku, která zmizela při vycházce se synem, našli v Ostravě

Šestnáctiletá matka, která se v neděli nevrátila do dětského domova z vycházky se svým ročním synem, se po třech dnech...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz