Úterý 26. října 2021, svátek má Erik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 26. října 2021 Erik

Ostravská zoo chová rekordní množství druhů zvířat. Má jich přes 400

  12:52
Dlouholetí návštěvníci ostravské zoo oceňují proměnu celého areálu ve Stromovce k lepšímu. S nostalgií ale vzpomínají na velká zvířata, která už tam nejsou, například na lední medvědy či nosorožce. Někteří lidé jsou přesvědčení, že zoo chová méně zvířat než v minulosti. To je ale omyl.

Banánovec fialový. | foto: Archiv ZOO

„Zahrada je hezčí než dřív. Líbí se mi botanické stezky, přírodní výběhy i průchozí expozice. Úžasný je Ráj lemurů, kde se člověk pohybuje přímo mezi zvířaty při jejich krmení. Ale nemůžu si pomoci, chybí mi tam medvědi, orangutan a další velké druhy, na které jsem se chodila dívat s dětmi, když byly malé. Zdá se mi, že je tam méně zvířat,“ míní návštěvnice Marie Strakošová.

„Taky mám pocit, že tu dřív bylo víc zvířat. Nejen medvědů, ale i kočkovitých šelem. Pryč jsou taky vlci a klokani,“ přitaká Lenka Krátká.

Fotogalerie

Pravda je, že z Ostravy zmizelo několik velkých savců, které zoo dříve chovala v nevyhovujících podmínkách. „Malé betonové výběhy či klece z 60. až 80. let už nejsou přijatelné. Poté, co lední medvědi uhynuli, medvěda hnědého jsme odvezli do jiné zoo a medvědy ušaté společně s hulmany posvátnými přestěhovali do expozice Čitván s velkým přírodním výběhem, starý medvědinec jsme zbourali,“ říká mluvčí zahrady Šárka Nováková.

Časem chce zoo zbourat i pavilon opic, který patří k nejstarším v areálu. „Jeho obyvatele postupně stěhujeme do lepších podmínek. Šimpanzi i kočkodani Dianini mají od loňska nový domov v Pavilonu evoluce. A spolu s nimi i řada nových druhů zvířat,“ upozornila mluvčí.

Základem zoo bylo několik srn, bažantů, pávů a voliéra

Podle ní se návštěvnice velmi mýlí, když si myslí, že zoo ve Velkém ostravském lese chová méně zvířat než v minulosti. Ve skutečnosti je tomu totiž přesně naopak. Zoo v posledních letech dosahuje rekordů: v počtu návštěvníků, kterých je ročně okolo půl milionu, ale i v počtech kusů a druhů zvířat.

„Počty kusů i druhů zvířat mírně kolísají v závislosti na porodech, úmrtích i na otvírání nových expozic, kde nejčastěji přibývají nové druhy, ale dá se říci, že trvale rostou,“ ujišťuje mluvčí zoo.

Dnešní oblíbené výletní místo, Stromovka ve Slezské Ostravě, se stalo v roce 1960 novým domovem pro zvířata ze zookoutku, který založil v roce 1947 v Kunčičkách bývalý horník Bohumil Vítek. Základem dnešní zoo bylo tehdy jen pár zvířat v tamním sadě: jeden srnec, dvě srny, pět bažantů, několik pávů a voliéra s ptáky.

Druhů zvířat v ostravské ZOO stále přibývá

Přestěhováním do Stromovky získala zoo podporu města a jedinečné prostředí: stohektarový areál se smíšeným lesem, loukami a čtyřmi velkými rybníky, který nabízel velké možnosti pro její rozvoj.

Vzestup zaznamenala zoo v 70. letech minulého století - tehdy tam přibyla řada vzácných druhů zvířat: nosorožec tuponosý, jelen milu, zebra Grévyho, kočkodan Dianin, levhart mandžuský, tapír čabrakový či tygr sumaterský.

Naopak 80. léta i první polovina 90. let byla pro zoo obdobím stagnace a nejistoty. Nebyly peníze na investice, zvířat ubývalo. Stagnaci zahrada překonala už asi před dvanácti lety, nicméně ještě v roce 2008 chovala jen okolo 300 druhů zvířat v počtu 1 535 jedinců. Až pak začal jejich počet prudce růst – v prvních třech letech až o 500 kusů ročně.

Na konci roku 2011 napočítala ostravská zoo 3 200 zvířat. A jen o dva roky později rekordních 3 994. Na konci loňského roku jejich počet mírně klesl na 3 862 jedinců.

Podobně stoupal a stoupá dál i počet druhů zvířat. V roce 2011 jich žilo v zoo 385, o dva roky později 394 a loni už 421.

Novinky: pasumec elektrický, banánovec fialový, buvolice...

Loni přibyl v zoo nový druh velkého savce – dvě samice buvola domácího, které mohou návštěvníci od letošního jara pozorovat na safari, kam se ale dostanou jen vláčkem.

„Kromě nich jsme pořídili řadu nových druhů ptáků nebo ryb do loni otevřeného Pavilonu evoluce. Z ryb například čtverzubce mbu nebo perlovku Frempongovu,“ popisuje přírůstky Nováková.

Letos v ostravské zoo zatím přibyly čtyři nové druhy ohrožených zvířat: zajímavý pták banánovec fialový a tři ryby (druh sumce – sumouš západní, druh ostnoploutvé ryby – čichavec perleťový a druh kaprovité ryby – rasbora Somphongsova).

Počet druhů a kusů zvířat v ostravské zoo

  • Zookoutek Ostrava-Kunčičky

rok 1947: jeden srnec, dvě srny, pět bažantů, několik pávů a voliéra s ptáky

  • Zoo Slezská Ostrava

Veřejnosti se nový areál městské zoologické zahrady v ostravské Stromovce otevřel 1. května 1960. Počet kusů a druhů zvířat z té doby nemá redakce k dispozici. O deset let později jich tam ale žilo mnohem méně než dnes.

rok 1970: 123 druhů / 1 372 kusů

rok 2008: 300 druhů / 1 535 kusů

rok 2011: 385 druhů / 3 200 kusů

rok 2012: 397 druhů / 3 014 kusů

rok 2013: 394 druhů / 3 994 kusů

rok 2014: 396 druhů / 3 717 kusů

rok 2015: 421 druhů / 3 862 kusů

Na konci června chovala zoo 125 druhů ptáků. Banánovec fialový, který se pár týdnů zabydluje v Pavilonu evoluce, je 126. ptačím druhem a prvním zástupcem řádu turaků. Příslušníci tohoto řádu obývají jen Afriku jižně od Sahary a vyznačují se pestře zbarveným peřím. To obsahuje ve vodě rozpustná barviva na bázi mědi (zelený turakoverdin a purpurový turacin), která jiní ptáci nemají.

Základní barvou peří banánovce fialového je leskle modro-fialová. Pták má i zvláštní tvar zobáku – rohovina horní části je prodloužená a pokrývá téměř celé čelo. Vyhledává především měkké ovoce. Jako typický obyvatel stromového patra staví ledabylé hnízdo v korunách stromů.

„K šestileté samičce, kterou jsme dovezli z Polska, připojíme do konce podzimu samečka a budeme doufat, že se páru podaří odchovat mladé,“ netají mluvčí zahrady.

„Letos poprvé mohou návštěvníci ale pozorovat i další druhy zvířat, které jsme dřív chovali jen v zázemí. Například v nedávno otevřené expozici Noční Tanganika uvidí ježka bělobřichého či pasumce elektrického a v Pavilonu evoluce želvu ohebnou,“ dodala Nováková.

Slona získáme zadarmo, ale převoz stojí statisíce

O tom, kdy a které nové druhy zvířat bude Zoologická zahrada v Ostravě chovat, rozhoduje obvykle její ředitel společně s vedoucím zoologického oddělení.

Pokud jde však o menší zvířata bez nároků na větší investice, rozhoduje o tom většinou hlavní zoolog Jiří Novák se svým týmem. „Platí zásada, že přednostně se snažíme vytvářet lepší podmínky pro vybrané druhy zvířat, které už tu máme, ale žijí v nevyhovujícím prostředí. Pak přicházejí na řadu nové druhy. Orientujeme se především na ty, které jsou v přírodě vyhubené, kriticky ohrožené, ohrožené či zranitelné, případně na druhy, u nichž očekáváme, že mezi ohrožené brzy spadnou,“ vysvětlil šéf zoologů Jiří Novák.

Ale připomíná, že zoo chová také relativně běžné druhy, které jsou atraktivní pro návštěvníky. „A nezapomínáme ani na městské děti. Kvůli nim chováme i mnoho plemen domácích zvířat, aby věděly, jak vypadají živí králíci, vepři či skot,“ doplnil zoolog.

Většinu zvířat získává zahrada zdarma. A bezplatně je na oplátku také poskytuje jiným zahradám sdruženým v Evropské asociaci zoologických zahrad a akvárií. „Výjimkou jsou například ryby z privátních chovů. Před třemi lety jsme kupovali tisícovku neonek červených a další druhy ryb do zrekonstruovaného pavilonu Malá Amazonie. To je pro nás ale marginální záležitost,“ uvedl Novák.

Stěžejní jsou podle něj ohrožené druhy zahrnuté v takzvaných záchovných programech. „Získáváme je zdarma, ale platíme jejich dovoz, a ten může být někdy dost drahý. U velkých zvířat jde až o stovky tisíc korun. Například pro převoz slonů je třeba speciální kamion, který nevlastní každá přepravní firma,“ dodal Novák.

Zoo tak musí šetřit na převoz dalšího sloního samce. Dva předešlí totiž předčasně uhynuli, nemocný Calvin loni na podzim. Zoo ale dovoz nového samce odložila, když zjistila, že slonice Vishesh je opět březí. Rodit má příští léto.

Parlamentní volby se konaly v pátek 8. října a v sobotu 9. října. Vybírali jsme dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Výsledky podle měst a obcí: Ostrava, Havířov, Opava, N. Jičín, Karviná, Třinec, Frýdek-Místek, Bruntál, Orlová, Český Těšín, další

  • Nejčtenější

Vlak tlačil auto 70 metrů od přejezdu, oba lidé z vozu jsou těžce zranění

Velmi vážná nehoda se v neděli večer stala v Ropici na Frýdecko-Místecku. Osobní vůz tam vjel na železniční přejezd v...

To jsou ony! Okradená žena uviděla zlodějky z okna policejní služebny

Otřepaný trik použily tři zlodějky, které v Ostravě okradly ženu. Zatímco dvě z nich jako volavky žebraly o peníze,...

Ukradená kola za stovky tisíc zloděj prodal obratem, na trhu chybějí

K celkem osmnácti vloupáním a třiceti ukradeným kolům se přiznal devětadvacetiletý muž, kterého nyní dopadli ostravští...

Chátrající opavskou Bredu zachraňují nadšenci, o Vánocích se opět rozzáří

Vlhké, místy opadané omítky plné skvrn, ze zdí trčící elektrické rozvody, voda kapající ze stropu. Pohled na aktuální...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Unikátní skleníky. Tvůrci projektu EDEN na Karvinsku poznávali britský vzor

Vypadalo to jako předvolební vábnička nebo sci-fi. Projekt vědecko-turistických skleníků EDEN pro Karvinsko však...

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

  • Další z rubriky

S lávkami u Bílé Opavy pomáhal kladkostroj i tažný kůň

Turisté při cestě přes vodopády Bílé Opavy využívají dvě nové lávky. Dřevo ke stavbě přitáhl do kopců kůň. Ochranáři o...

V Opavě končí obnova Mariánského sloupu, na Dolním náměstí stojí 152 let

Pod nánosem prachu a nečistot byl Mariánský sloup na Dolním náměstí v Opavě až nečekaně dobře zachovalý. Přesto na...

Nejdelší Tatra na světě vozí 24metrové tyče v ostravské huti Liberty

Hutní společnost Liberty Ostrava ve svém areálu představila speciální nákladní vůz značky Tatra určený pro převážení...

Oprava muzea v Českém Těšíně se stala krajskou stavbou roku

Hlavní cenu Grand Prix za nejlepší stavbu Moravskoslezského kraje za rok 2020 získalo Muzeum Těšínska, a to za novou...

Děti zabalené do merina. Redakce testovala oblečení Crawler
Děti zabalené do merina. Redakce testovala oblečení Crawler

Redakce se pustila do testování oblečení od značky Crawler, která vše šije ručně a z merino vlny. Zajímají vás názory našich maminek?

Čekají nás daleko horší problémy, než jaké způsobil covid, varuje OECD

Pandemie koronaviru sice zastavila výrobu, vysála státní kasy a způsobila krachy mnohých podniků, to ale není nic proti...

Pavel Liška se omluvil za reklamy pro dodavatele elektřiny a plynu

Pavel Liška měl potřebu se vyjádřit ke svému dlouholetému účinkování v reklamách pro dodavatele plynu a elektřiny...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Kostková má covid, do sobotní StarDance nezasáhne. Televize řeší, co dál

Třetí soutěžní večer oblíbené show StarDance je v ohrožení. Moderátorka Tereza Kostková byla pozitivně testována na...

Jestli bude inflace stoupat dál, lidé ztratí polovinu úspor, varuje ekonom

Současná míra inflace bude trvat ještě několik let, důvodem jsou zejména vysoké objemy pumpování peněz do ekonomiky,...