Za zničení archeologických nálezů nemůže, hájí úřady majitele domu

  11:10aktualizováno  11:10
V historickém domě U Mouřenína v centru Opavy byla před časem zničena část archeologického terénu. Podle úřadů k tomu však nedošlo vinou majitele, ale proto, že archeologové nedodrželi termín. Přiklání se k tomu kraj, město i památková inspekce ministerstva kultury.

Památkově chráněný opavský dům U Mouřenína před rekonstrukcí (vlevo) a po ukončení prací. | foto: Sdružení Za Opavu

Je to malá vydlážděná plocha vzadu za jedním z nejstarších opavských domů. Jeho majitel Zdeněk Palička ve sklepech budoval restauraci a potřeboval podkopat i část pozemku za domem. Byl nutný archeologický výzkum, část plochy však archeologové nestihli v termínu prozkoumat, a tak se začalo stavět.

Symbol cenného opavského domu U Mouřenína.

Symbol cenného opavského domu U Mouřenína.

Soud teď má rozhodnout, zda majitel může za zničení případných nálezů, které tam zůstaly. Dotčené úřady však stojí za ním. Kraj, kterému podle zákona nálezy patří, netrvá na náhradě škody.

Vychází přitom z přezkoumání případu památkovou inspekcí ministerstva kultury. "Konstatovala, že došlo ke splnění všech zákonných povinností. Naopak podle zjištění krajského úřadu stavebník hradil nad rámec svých povinností podstatnou část nákladů za provedení výzkumu. Bylo to v řádech statisíců. Tyto skutečnosti zástupci kraje při rozhodování zohlednili," uvedla mluvčí kraje Šárka Vlčková.

Archeologové neoznámili, že práce nestihnou

Archeologové přes půl roku prozkoumávali sklepy domu. Pak se přesunuli na pozemek za dům. Podle smlouvy měl být venkovní výzkum hotový za čtyřicet pracovních dnů od jeho započetí.

"Pokud by to nestihli, měli to podle smlouvy oznámit v pětidenním předstihu před skončením lhůty. Během prací jsme se několikrát ptali, jestli to stihnou, a byli jsme ujištěni, že ano. Poslední týden jsem jim na práce půjčoval i své dva lidi," řekl majitel domu Zdeněk Palička.

Dům U Mouřenína v centru Opavy

Stojí v ulici Mezi Trhy, která spojuje opavské Horní a Dolní náměstí. Patří k nejstarším ve městě.

Ve 2. polovině 14. století byl na jeho parcele postavený podsklepený celokamenný dům. Po roce 1717 byl objekt barokně přestavěn, další úpravy proběhly v 19. a 20. století.

Je posledním dochovaným příkladem kdysi pro Opavu typických barokních fasád z 1. poloviny 18. století. Od začátku 18. století až do roku 1945 byla v domě provozována lékárna.

Dnešní majitel ho koupil od města, přes dva roky byl nepoužíván.

Opravy a záchranný archeologický výzkum začaly v únoru 2010. O rok později padlo trestní oznámení kvůli nedokončenému výzkumu archeologů, v březnu byla podána obžaloba.

Uvedl, že lhůtu pro oznámení prodloužení prací archeologové nevyužili. Dvaačtyřicátý den započal se stavebními pracemi. Dodal, že komunikace byla velmi těžká. "Dodnes nevíme, co všechno se v domě našlo. Kvůli výzkumu jsme měli i vyšší náklady, ve sklepech se dostali pod úroveň základové spáry a dům se začal sesouvat. Injektáž základů nás přišla na 400 tisíc," popsal Palička.

Na straně stavebníka stojí i náměstek opavského primátora Dalibor Halátek. "Investor dodržel všechny smlouvy. Když archeologové vidí, že výzkum nestihnou, měli by to předem ohlásit. To neudělali. Jsem v tomto případě ve sporu s bývalými kolegy, myslím, že se to dostalo spíš do osobní roviny," říká Halátek, který dříve v Národním památkovém ústavu pracoval.

Památkáři nedodržení termínu odmítají

Podle sdělení ministerstva kultury archeologové podcenili své kapacitní možnosti, první krok k dokončení výzkumu učinili až po vypršení smlouvy a na příslušné orgány se obrátili s časovou prodlevou.

Národní památkový ústav nedodržení termínů odmítá. "Uváděná datace událostí, rozhodných pro plnění smlouvy, nebyla zainteresovanými orgány státní správy dosud prověřena. Existuje řada dokladů, které lze využít, například deník výzkumu, zápisy a podobně," sdělila náměstkyně pro památkovou péči NPÚ Helga Kozelská Bencúrová.

Dodala, že pokud měl stavebník pocit, že jej archeologové poškodili, měl žádat nápravu u nadřízených orgánů nebo soudu. "Národní památkový ústav si není vědom pochybení, kterých by se při provádění záchranného archeologického výzkumu v domě U Mouřenína dopustil," doplnila. O případu proto rozhodne soud.

Nejčtenější

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Na třídicí lince byla mrtvola třicátníka, policie už ho identifikovala

Policie pátrá po totožnosti muže, jehož mrtvola se objevila na třídicí lince na...

Policie identifikovala mrtvého muže, který se objevil na třídicí lince papíru na Ostravsku. Je to dvaatřicetiletý muž,...

Jágr se vrátil na led. Nebodoval, ale jeho Kladno vyhrálo v Havířově

Jaromír Jágr po sezonní premiéře za Kladno v Havířově

Sedmačtyřicetiletý Jaromír Jágr odehrál svůj úvodní zápas v této sezoně první hokejové ligy. Nebodoval, ale jeho Kladno...

Lehčí los pro Slavii, jak mít pohárovou jistotu a kdo do elitní skupiny

Hráči Plzně a Slavie si po zápase podávají ruce. Uprostřed je zklamaný slávista...

Od chvíle, kdy fotbalisty Slovácka převzal trenér Martin Svědík, jsou nejlepší v lize. Utekli z boje o záchranu a patří...

Jágr je zpátky ve hře. Do Havířova si na to vzal novou helmu

Jaromír Jágr (v tmavém) nastoupil za své Kladno v Havířově.

Hokejová legenda Jaromír Jágr má zřejmě rád symboliku. Po roční pauze v pondělí naplno naskočil do ostrého zápasu. A...

Další z rubriky

Při úpravách potoků uhyne až šedesát procent ryb, zjistili ochránci

Úhyn desítek metráků ryb řeší rybáři v Ivanovicích na Hané. Příčinu určí až...

Až šedesát procent ryb uhyne podle výzkumu Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK) v Beskydech při úpravách koryt...

Povodí Odry kvůli opravě přivaděče přeplní přehradu na Frýdecko-Místecku

Přehrada Žermanice na Frýdecko-Místecku, v pozadí Beskydy.

Hladina přehrady Morávky se zvedne o dva metry, nádrže Žermanice o půl metru nad její maximum a Olešné o třicet...

Spalničky se v Moravskoslezském kraji šíří dál. Už i mimo Ostravu

Případů spalniček je stále více.

Hygienici se od ledna snaží bránit šíření vysoce nakažlivých spalniček v regionu. Karanténou, očkováním i podáváním...

Najdete na iDNES.cz