Do Ostravy míří výjimečný výzkum. Má se zabývat eliminací škodlivin

  17:21aktualizováno  17:21
Nové způsoby, jak dál snižovat množství škodlivin vypuštěných do ovzduší, ale také do vody či prostřednictvím odpadů, začínají hledat ostravští vědci. Do krajské metropole míří výzkum, jenž dá návod, jak lépe čelit energetickému a průmyslovému zatížení oblasti.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Institut environmentálních technologií Vysoké školy báňské – Technické univerzity na něj získal přes sto milionů. Jde o vrcholový výzkum, který slibuje nové metody i jejich přenesení do praxe.

„Dlouhodobým problémem nejen na Ostravsku je špatný vzduch. Díky tomuto projektu budou vědci dále zkoumat možnosti snižování znečištění ovzduší speciálními metodami. Výzkumníci se budou zabývat také snižováním zátěže životního prostředí plynoucí z produkce velkoobjemových odpadů původem z metalurgického a energetického průmyslu, kterého je v Moravskoslezském kraji stále dost, nebo také zvýšením úrovně a bezpečnosti anaerobní přeměny odpadů na plyn,“ nastínila mluvčí univerzity Petra Halíková.

Hledat budou například možnosti, jak snížit škodliviny v odpadních plynech z průmyslu. Chtějí například novými přístupy či z nekonvenčních materiálů získávat látky, které pomohou snižovat či odstranit plynné škodliviny. Cílem je zvýšit účinnost stávajících technologií i najít zcela nové.

„Jako příklad lze uvést fotokatalytickou degradaci oxidů dusíku a těkavých organických látek pomocí speciálních nátěrů aplikovaných na stěnách a za přítomnosti světla, ideálně slunečního,“ uvedla Lucie Obalová, ředitelka Institutu environmentálních technologií. Výzvou pro vědce je také přeměna oxidu uhličitého na jiné, užitečné produkty, například metan. Kromě ovzduší se budou zabývat také vodou a snižováním množství škodlivin do ní vypouštěných.

„Povolené limity koncentrací znečišťujících látek se zpřísňují a řada látek není stávajícími technologiemi dostatečně, nebo dokonce vůbec eliminována, jako je tomu například v případě hormonů nebo léčiv v odpadních vodách,“ uvádí příklady Obalová.

U plynů se vědci zaměří na oxidy dusíku a skleníkový plyn oxid dusný, věnovat se budou i těkavým organickým látkám a oxidu uhličitému. Ve vodách je budou zajímat léčiva, hormonálně aktivní látky, přípravky osobní hygieny a pesticidy.

Z odpadů elektřina a teplo

V části výzkumu týkající se velkoobjemových odpadů půjde například o recyklaci materiálů z polyethylenu nebo PVC. „Další aktivitou je výzkum v oblasti zvyšování úrovně a bezpečnosti anaerobní přeměny odpadů na plyn s vysokou kalorickou hodnotou, což jsou procesy typické pro bioplynové stanice s cílem výroby elektřiny a tepla,“ doplnila ředitelka institutu.

Předmětem zájmu bude i struska a popílek, které bude možné zrecyklovat buď ve vlastních výrobních závodech, tedy železárnách a ocelárnách, nebo materiálové využití ve stavebním průmyslu a při rekultivacích.

Institut enviromentálních technologií

  • Výzkumně-vzdělávací pracoviště se zaměřuje na životní prostředí.
  • Zabývá se mimo jiné šířením škodlivin v životním prostředí, čištěním odpadních plynů a vod či energetickým využitím a metodami zpracování odpadů.
  • Excelentní výzkum za 107,3 milionu korun je rozplánovaný v mezidobí od listopadu 2018 do konce října 2022.
  • Řešit bude eliminaci škodlivin do ovzduší a vod a snižování zátěže z průmyslových odpadů.

Na řešení excelentního projektu se bude podílet na padesát výzkumníků. „Součástí týmu budou také významní zahraniční odborníci a samozřejmě studenti,“ upřesnila Obalová. Peníze z projektu pomohou posílit výzkumný tým, zefektivnit mezinárodní spolupráci a přenést výstupy do praxe.

Projekt je čtyřletý, začíná letos v listopadu a potrvá do konce října 2022. „Samozřejmě nebudeme začínat řešit veškerou problematiku od nuly, v řadě témat navážeme na stávající výzkum našeho institutu,“ uvedla Obalová s tím, že i zveřejňování výsledků bude průběžné, prostřednictvím odborných vědeckých časopisů i samostatných odborných publikací.

„V posledním roce řešení předpokládáme rovněž podání patentových přihlášek k vybraným tématům výzkumu,“ uzavřela ředitelka institutu.

Nejčtenější

Iglú se šíří Českem, pro řadu bezdomovců jsou lepší než noclehárna

Někteří bezdomovci upřednostňují iglú před pobytem v noclehárně.

Bezdomovecká iglú, která před časem do Česka přivezla dvojice mladých lidí, už překročila hranice Ostravska. Zájem je o...

Autoklíče z Frenštátu dobývají celý svět, při vývoji je házejí z okna

Továrna dodavatele pro autoprůmysl Continental ve Frenštátu pod Radhoštěm

Asi ho máte v kapse kalhot, nebo pohozený někde v tašce či kabelce - klíč od auta. Najděte ho a držte při čtení v ruce,...

Sparta dala razítko na Šuralův přestup a přiblížila se k angažmá Panáka

Karvinský Filip Panák (vlevo) hlavičkuje před Ondřejem Zahustelem ze Sparty.

Do fotbalové Sparty má blízko Filip Panák z Karviné, o kterého má zájem i Baník Ostrava. Přestup mladého univerzála do...

Ostravské Přednádraží mizí, drážní kolonii a romské ghetto bourají bagry

Ostravské Přednádraží rychle planýrují bourací stroje. (14. ledna 2019)

Tak vypadá definitivní zánik části města. Bagry a další bourací stroje se zakously do vybydlených domů v lokalitě...

VIDEO: Seniorka v Opavě bourala. Byla podnapilá a sotva stála na nohou

Opilá seniorka v Opavě bourala v protisměru

Silně podnapilá seniorka bourala v sobotu večer v Opavě - Kylešovicích. Přejela do protisměru, vjela na chodník a...

Další z rubriky

Spolu s ostravskou Černou loukou se promění i nábřeží Ostravice

Podle architektonicko-urbanistické studie by mělo takto vypadat nábřeží řeky...

Plánovaná výstavba dvou nových budov Ostravské univerzity pro sportovní a umělecké obory s sebou přinese už v roce 2021...

Moravskoslezský kraj chce letos opravit nejméně osmdesát kilometrů silnic

Na ostravské části dálnice D1 začaly provizorní opravy zvlněné vozovky. (12....

Zhruba 800 milionů korun má pro letošní rok připraveno na opravy silnic druhé a třetí třídy Moravskoslezský kraj. To by...

Pro šestnáctiletou lyžařku s poraněnou páteří letěl do Jeseníků vrtulník

Záchranáři jeli a letěli na Ovčárnu k vážně zraněné lyžařce.

K mladé lyžařce letěl ve čtvrtek dopoledne vrtulník záchranářů. Šestnáctiletá dívka upadla při lyžování v areálu...

Advantage Consulting, s.r.o.
CNC OBRÁBĚČ

Advantage Consulting, s.r.o.
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 27 000 - 37 000 Kč

Najdete na iDNES.cz