Do Ostravy míří výjimečný výzkum. Má se zabývat eliminací škodlivin

  17:21aktualizováno  17:21
Nové způsoby, jak dál snižovat množství škodlivin vypuštěných do ovzduší, ale také do vody či prostřednictvím odpadů, začínají hledat ostravští vědci. Do krajské metropole míří výzkum, jenž dá návod, jak lépe čelit energetickému a průmyslovému zatížení oblasti.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Institut environmentálních technologií Vysoké školy báňské – Technické univerzity na něj získal přes sto milionů. Jde o vrcholový výzkum, který slibuje nové metody i jejich přenesení do praxe.

„Dlouhodobým problémem nejen na Ostravsku je špatný vzduch. Díky tomuto projektu budou vědci dále zkoumat možnosti snižování znečištění ovzduší speciálními metodami. Výzkumníci se budou zabývat také snižováním zátěže životního prostředí plynoucí z produkce velkoobjemových odpadů původem z metalurgického a energetického průmyslu, kterého je v Moravskoslezském kraji stále dost, nebo také zvýšením úrovně a bezpečnosti anaerobní přeměny odpadů na plyn,“ nastínila mluvčí univerzity Petra Halíková.

Hledat budou například možnosti, jak snížit škodliviny v odpadních plynech z průmyslu. Chtějí například novými přístupy či z nekonvenčních materiálů získávat látky, které pomohou snižovat či odstranit plynné škodliviny. Cílem je zvýšit účinnost stávajících technologií i najít zcela nové.

„Jako příklad lze uvést fotokatalytickou degradaci oxidů dusíku a těkavých organických látek pomocí speciálních nátěrů aplikovaných na stěnách a za přítomnosti světla, ideálně slunečního,“ uvedla Lucie Obalová, ředitelka Institutu environmentálních technologií. Výzvou pro vědce je také přeměna oxidu uhličitého na jiné, užitečné produkty, například metan. Kromě ovzduší se budou zabývat také vodou a snižováním množství škodlivin do ní vypouštěných.

„Povolené limity koncentrací znečišťujících látek se zpřísňují a řada látek není stávajícími technologiemi dostatečně, nebo dokonce vůbec eliminována, jako je tomu například v případě hormonů nebo léčiv v odpadních vodách,“ uvádí příklady Obalová.

U plynů se vědci zaměří na oxidy dusíku a skleníkový plyn oxid dusný, věnovat se budou i těkavým organickým látkám a oxidu uhličitému. Ve vodách je budou zajímat léčiva, hormonálně aktivní látky, přípravky osobní hygieny a pesticidy.

Z odpadů elektřina a teplo

V části výzkumu týkající se velkoobjemových odpadů půjde například o recyklaci materiálů z polyethylenu nebo PVC. „Další aktivitou je výzkum v oblasti zvyšování úrovně a bezpečnosti anaerobní přeměny odpadů na plyn s vysokou kalorickou hodnotou, což jsou procesy typické pro bioplynové stanice s cílem výroby elektřiny a tepla,“ doplnila ředitelka institutu.

Předmětem zájmu bude i struska a popílek, které bude možné zrecyklovat buď ve vlastních výrobních závodech, tedy železárnách a ocelárnách, nebo materiálové využití ve stavebním průmyslu a při rekultivacích.

Institut enviromentálních technologií

  • Výzkumně-vzdělávací pracoviště se zaměřuje na životní prostředí.
  • Zabývá se mimo jiné šířením škodlivin v životním prostředí, čištěním odpadních plynů a vod či energetickým využitím a metodami zpracování odpadů.
  • Excelentní výzkum za 107,3 milionu korun je rozplánovaný v mezidobí od listopadu 2018 do konce října 2022.
  • Řešit bude eliminaci škodlivin do ovzduší a vod a snižování zátěže z průmyslových odpadů.

Na řešení excelentního projektu se bude podílet na padesát výzkumníků. „Součástí týmu budou také významní zahraniční odborníci a samozřejmě studenti,“ upřesnila Obalová. Peníze z projektu pomohou posílit výzkumný tým, zefektivnit mezinárodní spolupráci a přenést výstupy do praxe.

Projekt je čtyřletý, začíná letos v listopadu a potrvá do konce října 2022. „Samozřejmě nebudeme začínat řešit veškerou problematiku od nuly, v řadě témat navážeme na stávající výzkum našeho institutu,“ uvedla Obalová s tím, že i zveřejňování výsledků bude průběžné, prostřednictvím odborných vědeckých časopisů i samostatných odborných publikací.

„V posledním roce řešení předpokládáme rovněž podání patentových přihlášek k vybraným tématům výzkumu,“ uzavřela ředitelka institutu.

  • Nejčtenější

Zmizelého traktoristu po dvou dnech pátrání našli v lese, byl v šoku

Policisté našli traktoristu, který se ztratil v úterý večer na Novojičínsku. Muže objevili ráno v lese, nedaleko od...

Poruba koupila klenot české sorely. Za 128 bytů v Oblouku dala 129 milionů

Dlouho chystaná transakce, na niž si Ostrava vzala úvěr 300 milionů, je hotová. Oblouk, asi nejznámější stavba...

Hradec prohrál se Zlínem, Třinec si poradil s Libercem. Slaví i Sparta

Nedělní 12. kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo minimálně jedno překvapení. Zlín v přestřelce porazil Hradec...

Šestnáctiletou dívku, která zmizela při vycházce se synem, našli v Ostravě

Šestnáctiletá matka, která se v neděli nevrátila do dětského domova z vycházky se svým ročním synem, se po třech dnech...

Lidé našli večer na svahu převrácený traktor, po traktoristovi se pátrá

Rojnice policistů prohledávají od úterního večera lesy mezi obcemi Mořkov a Hostašovice na Novojičínsku. Lidé tam totiž...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Koučem hokejistek v Americe. Klení povoleno, vztahy přísně zakázány

Kluka z Ostravy očaroval New York, kde natrefil na pozoruhodnou práci. Ivo Mocek koučuje tým Metropolitan Riveters v...

  • Další z rubriky

Ostrava váhala, nakonec ale finančně podpoří sdílená kola i v příštím roce

Přesto, či právě proto, že sdílená kola slaví v Ostravě úspěch – lidé na nich letos ujedou půl milionu kilometrů, radní...

První transport židů před 80 lety viděl i Eichmann, vlak vyjel z Ostravy

Byli bohatí a vzdělaní. Židé z Ostravska v prvních transportech neměli být, ale pak si nacisté uvědomili, kolik majetku...

Dva náctiletí na ulici bezdůvodně zbili chodce, zachytila je kamera

Dva sedmnáctiletí mladíci bezdůvodně napadli šestatřicetiletého chodce na ulici v Ostravě-Vítkovicích. Roztržky si...

Metanolovou aférou to neskončilo, soud řeší další podvod s lihem

Krajský soud v Ostravě začal projednávat počínání čtyř mužů z Karvinska a Těšínska, kteří podle obžaloby v letech 2015...

Advantage Consulting, s.r.o.
.NET VÝVOJÁŘ

Advantage Consulting, s.r.o.
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 30 000 - 60 000 Kč

Najdete na iDNES.cz