Podniky na Ostravsku a Třinecku už emise nesníží, řada je na domácnostech

  18:28aktualizováno  18:28
Miliardy korun, nejlepší technologie. Masivní ekologizace moravskoslezských průmyslových podniků snížila množství jimi vypouštěných emisí do ovzduší několikanásobně. Cesta k ještě výraznějšímu zlepšení už nevede, hlásí teď shodně. Podle krajského úřadu je účelnější zaměřit se teď na domácí kotle.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Martin Adamec, MAFRA

„Nejvýznamnější investice, které obrovskou měrou snížily množství emisí v ovzduší, se týkaly velkých zařízení – aglomerací, vysokých pecí a ocelárny. Tyto se uskutečnily v letech 2013 až 2015 a snížily množství prachu ve srovnání s předchozím obdobím o 75 procent,“ uvedla mluvčí Třineckých železáren Petra Macková Jurásková.

Huť za posledních pět let investovala tři miliardy a využívá tkaninové filtry, které zachytí i jemné částice prachu. Ty eliminují prach také v provozech ArcelorMittalu Ostrava, kde za posledních pět let opatření spolkla pět miliard a údržba filtrů ročně vyjde na 200 milionů.

„Nacházíme se na hranici toho, co jsme pomocí současných nejlepších technik schopni dosáhnout. Technologie, které by nám umožnily vyrábět ocel zcela bez emisí, neexistují, byť tkaninové filtry zachycují prach s více než 99procentní účinností,“ řekla mluvčí ArcelorMittalu Barbora Černá Dvořáková.

Opatření snížila množství emisí velmi výrazně. Zatímco v roce 2007 třinecká huť vypouštěla okolo tisíce tun tuhých znečišťujících látek, při přibližně stejném objemu výroby v roce 2017 vykázala 146 tun emisí těchto částic. Ostravská huť za rok 2017 hlásí 309 tun emisí prachu, o pět let dříve to bylo 519 tun, na přelomu tisíciletí se její emise prachu pohybovaly „u dvou tisíc“.

Podniky se teď zaměřují na takzvané fugitivní, tedy nekomínové emise. Do opatření, která sníží prach například ve skladovacích prostorech, míří další stamiliony, objem snížení produkce prachu už však výrazný nebude.

A netýká se to jen hutí, kompletní modernizaci již má za sebou většina podniků, třeba dětmarovická elektrárna.

„V roce 2017 vypustila Elektrárna Dětmarovice devadesát tun tuhých znečišťujících látek. Pro srovnání, v roce 1983 to bylo 6 525 tun,“ uvedl mluvčí skupiny ČEZ Vladislav Sobol s tím, že podíl vlivu velkých zdrojů se zásadně snížil.

„Zvýrazňuje se podíl lokálních topenišť na znečištění“

Ukazují to i čísla krajského úřadu. Podle těch z roku 2003 vypustily velké a střední zdroje 4 887 tun prachu, což tvořilo 55procentní podíl na znečištění ovzduší v kraji. V roce 2016 to bylo 1 290 tun a 31 procent.

„Význam průmyslu jako znečišťovatele klesá, naopak se zvýrazňuje podíl lokálních topenišť. Provozy budou v současné době investovat vysoké částky na malé snížení emisí. Za dané situace vidíme nejvyšší prioritu v kotlíkových dotacích. Každá vložená koruna zde má podstatně vyšší efekt,“ sdělila mluvčí krajského úřadu Nikola Birklenová.

S průmyslovými podniky se nyní vyjednávají dobrovolné dohody. Naposledy ji kraj uzavřel s bohumínským Rockwoolem, jenž do dvou let výrazně sníží kamionovou dopravu, zvýší péči o úklid vnitropodnikových ploch a cest i o zeleň.

„Hlavním cílem je najít další opatření, která povedou k lepší kvalitě ovzduší nad rámec legislativních požadavků. V současné době jednáme s Veolií nebo ArcelorMittalem Ostrava,“ dodala Birklenová.

Nejčtenější

Hořké drama. Češky míří ve Fed Cupu do baráže, Rumunky postupují

Kapitán českého fedcupového týmu Petr Pála utěšuje Kateřinu Siniakovou po...

České tenistky si po ostravské porážce zahrají baráž Fed Cupu. Výběr kouče Pály neobhájí titul, do baráže padá po...

Usmlouvaná pokuta bez dokladu. Polský řidič natočil podivné praktiky na D1

policie velikonoce řidič alkohol kontrola

Polský řidič, který byl na konci ledna pokutován na dálnici D1 v Ostravě, si stěžuje na podivné praktiky policisty. Ten...

Šlágr kola v televizi neuvidíte. Kvůli výběru ČT i postoji klubů

Tyler Redenbach z Liberce se snaží překonat brankáře Třince Šimona Hrubce.

Kdo by čekal, že na televizní obrazovce uvidí šlágr středečního kola extraligy, bude zklamán. Hokejový duel prvního...

Plíšková zdolala rumunskou dvojku, Siniaková nestačila na Halepovou

Karolína Plíšková hraje forhend v utkání Fed Cupu proti Rumunsku.

České tenistky hrají v 1. kole Fed Cupu s Rumunkami 1:1. Karolína Plíšková v Ostravě porazila Buzarnescuovou 6:1 a 6:4,...

Dům pro čtyřčlennou rodinu u řeky Lučiny je vzdušný a příjemně lidský

Dům pro čtyřčlennou rodinu navrhlo studio ODDO architects.

Rodina koupila pozemek za Havířovem u řeky Lučiny a lužního lesa, aby na něm postavila dům. Manželé oslovili studio...

Další z rubriky

Agresivní vir chřipky dostává lidi do nemocnic

Chřipka je letos zákeřná.

O tři pacienty s takzvanou prasečí chřipkou pečují nyní v třinecké nemocnici Podlesí. Jejich stav je vážný.

Kontroly komínů mají podle úřadů chabý dopad, do domů se dostanou zřídka

Ilustrační snímek

Úřady v Moravskoslezském kraji mohou už dva roky kontrolovat domácí topeniště. Za účinný nástroj v boji proti...

Přejezd ve Studénce začne v den výročí tragédie střežit nové zařízení

Rizikový železniční přejezd v současnosti.

Nově vyvinuté světelné bezpečnostní zařízení se v létě objeví u železničního přejezdu ve Studénce na Novojičínsku, kde...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz