Na zmrzlinu s občankou. V Havířově nabízejí i becherovkovou příchuť

  11:49aktualizováno  11:49
Manželé Böhmovi provozují čtrnáct let oblíbené zmrzlinářství v blízkosti havířovského náměstí. Aby šli s dobou, jezdí čerpat inspiraci do Itálie. Místní lákají i na netradiční příchutě.

Manželé se snaží jít s dobou. Nabízejí netradiční příchutě i veganské varianty zmrzlin. | foto: Petr Wojnar, 5plus2.cz

Když se lidí z Karvinska v jedné z anket na sociální síti ptali, kam nejraději chodí na zmrzlinu, většina z nich odpověděla „jednoznačně k Böhmům“. Manželé Norbert a Jarmila Böhmovi, kteří už čtrnáct let studenou pochutinu Havířovským i přespolním v centru města nabízejí, hledají inspiraci pravidelně v Itálii. 

V Bologni před pár lety absolvovali týdenní kurz Carpigiani Gelato University, pravidelně také jezdí na Mezinárodní veletrh zmrzliny Sigep v dalším italském městě Rimini. „Účast na těchto akcích a školeních nám dala cenné nápady a inspiraci. Také jsme díky konzultaci s odborníky mohli vylepšovat technologické postupy,“ říká Norbert Böhm. 

Z Itálie si také začali dovážet některé suroviny. „Například mangové pyré, ze kterého pak děláme zmrzlinu,“ říká Jarmila Böhmová. Odměnou jim jsou kladná hodnocení lidí. 

Umí i olivovou nebo okurkovou

Ti na zmrzku u náměstí chodí tradičně na citronovou, pistáciovou, čokoládovou, jahodovou či vanilkovou. Ale k zmrzlinářské klasice v centru Havířova dostávají možnost vyzkoušet netradiční příchutě. Na pultech už měli například olivovou nebo okurkovou. „Říkali jsme si, že když se může dělat okurková limonáda, proč bychom nemohli připravit i takovou zmrzlinu,“ podotkli manželé. 

Na becherovkovou musí lidé mladšího vzezření mít u sebe občanský průkaz. „Prodáváme ji jen plnoletým,“ varuje Böhmová před marnými pokusy tamní školáky. 

Podle manželů bývá o exotické chutě zmrzlin mezi lidmi velký zájem. „Určitě zase do příští sezony vymyslíme něco nového. Už máme nějaké představy,“ slibují. Co to bude, zatím nechtějí prozradit. 

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Čtení o zajímavých lidech, historických událostech, nevšedních akcích z celého Kraje Vysočina.

Tamní zmrzlináři reagují i na další trendy doby. Nabízejí varianty zmrzlin a kornoutů zákazníkům s laktózní dietou a umí dělat i veganskou zmrzlinu. „Po té jsme v loňském roce zaznamenali obrovskou poptávku. A tak teď děláme například veganskou kokosovou zmrzlinu,“ vysvětlují majitelé.

Böhmovi plánují letos nabízet zmrzlinu Havířovanům a přespolním zhruba do konce září. Záležet bude především na počasí. Pak se těší na odpočinek, který ale nebude trvat dlouho. „Není to tak, že bychom zavřeli stánek a měli půl roku volno. Já v zimě provozuji skiservis a manželka má také své aktivity,“ dodal Böhm. 

Navíc, havířovský pár již přijímá objednávky na přípravu vánoční zmrzliny. „Lidé mají rádi zmrzlinu na Štědrý den. Sama jsem si ji vždy ráda dávala k pohádkám. Čtvrtým rokem zájemcům tuto možnost nabízíme. Už teď, na začátku září, si o zmrzlinu píší,“ dodává Böhmová

Autor:

Nejčtenější

Iglú se šíří Českem, pro řadu bezdomovců jsou lepší než noclehárna

Někteří bezdomovci upřednostňují iglú před pobytem v noclehárně.

Bezdomovecká iglú, která před časem do Česka přivezla dvojice mladých lidí, už překročila hranice Ostravska. Zájem je o...

Zubařka nedostala dotaci od města, přestala proto ošetřovat místní pacienty

zuby, zubař, ilustrace

Když se obyvatelé města Studénka chtěli registrovat k nové zubařce, zastavila je cedule s překvapivým až diskriminačním...

Autoklíče z Frenštátu dobývají celý svět, při vývoji je házejí z okna

Továrna dodavatele pro autoprůmysl Continental ve Frenštátu pod Radhoštěm

Asi ho máte v kapse kalhot, nebo pohozený někde v tašce či kabelce - klíč od auta. Najděte ho a držte při čtení v ruce,...

Sparta dala razítko na Šuralův přestup a přiblížila se k angažmá Panáka

Karvinský Filip Panák (vlevo) hlavičkuje před Ondřejem Zahustelem ze Sparty.

Do fotbalové Sparty má blízko Filip Panák z Karviné, o kterého má zájem i Baník Ostrava. Přestup mladého univerzála do...

Ostravské Přednádraží mizí, drážní kolonii a romské ghetto bourají bagry

Ostravské Přednádraží rychle planýrují bourací stroje. (14. ledna 2019)

Tak vypadá definitivní zánik části města. Bagry a další bourací stroje se zakously do vybydlených domů v lokalitě...

Další z rubriky

Kdy OKD skončí, ještě nevíme, tvrdí předseda představenstva Marian Klásek

Předseda představenstva společnosti Prisko Marian Klásek.

Před necelými devíti měsíci převzal stát společnost OKD, která v té době byla v insolvenčním řízení. Zájmy státu,...

Proměna centra Kopřivnice. Město se po půlstoletí dočká důstojného náměstí

Vizualizace nového centra Kopřivnice

Už v červnu by mohla začít dlouho očekávaná přestavba náměstí v Kopřivnici na Novojičínsku. Radnice totiž nyní získala...

Ostravské stopy: Pod kůží je Ostrava fakt sexy, chválí výtvarník Forman

Výtvarník a básník Pavel Forman současnou Ostravu chválí, připomíná mu někdejší...

Berlín a Ostrava. Tato dvě města jsou podle výtvarníka a básníka Pavla Formana spojité nádoby. Do bývalého města...

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?
3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na světě. Pád na hlavičku, opaření nebo vdechnutí předmětu patří mezi nejčastější úrazy dětí. Jak je správně ošetřit, aby následky byly co nejmírnější?

Najdete na iDNES.cz