Pojišťovny nemocnicím dají smlouvy, ty však musí změnit strukturu

  16:55aktualizováno  16:55
Pojišťovny dají většině nemocnic v Moravskoslezském kraji dlouhodobé smlouvy, mají však podmínky. Hned dvanáct z nich čeká podle představ pojišťoven i ministerstva změna struktury. Zbylých šest zůstane v současné podobě. Omezí se například ortopedie v Orlové.
V některých nemocnicích se zmenší i počet lůžek. (Ilustrační snímek)

V některých nemocnicích se zmenší i počet lůžek. (Ilustrační snímek) | foto: Archiv MF DNES

Dlouhodobá smlouva je zárukou minimálních změn. Střednědobá počítá s úbytkem lůžek i proměnou celých oddělení. Krátkodobá úplný zánik akutní péče.

Zdravotní pojišťovny a ministerstvo zdravotnictví daly nemocnicím jasně najevo, s čím u nich počítají. Ty v Moravskoslezském kraji mají štěstí. Až na Městskou nemocnici v Odrách dostanou dlouhodobou smlouvu na pět let. I přesto však většina musí počítat s proměnou.

Jedenáct dlouhodobých smluv má totiž podmínku. Částečnou změnu struktury. "Zatím nevíme, co si pod tím představit. Jestli to znamená zrušení ortopedie, nebo jen omezení. Až budeme mít smlouvu v ruce, uvidíme," říká mluvčí Nemocnice s poliklinikou Karviná-Ráj Radmila Flaischerová.

Naráží tím na největší problém v kraji. Plánovaný zánik ortopedie v Orlové, která pod nemocnici spadá. Proti se postavilo vedení nemocnice i kraj. I kvůli ní se zástupci kraje odmítali s pojišťovnami dohodnout.

"U Orlové počítáme s uzavřením časově limitované smlouvy a určitou redukcí lůžkového fondu," ohlásil teď novou představu oborový ředitel ostravské pobočky VZP Michal Vojáček.

Například pro fakultní nemocnici pojišťovny počítají se snížením kapacit na oddělení čelistní a obličejové chirurgie a změny se očekávají také na psychiatrii, tam má být lůžek naopak víc. "Psychiatrické kapacity v kraji mají být opakovaně vyhodnocovány. Obecně se počítá s jejich omezováním," dodal Vojáček.

Nemocní s rakovinou krve budou jen v Ostravě a Novém Jičíně

Oderská nemocnice dostane smlouvu na tři roky. "Tam se předpokládá redukce akutního lůžkového fondu na interně. Až bude změna hotová, je k diskusi, jak bude smluvní vztah pokračovat dál," doplnil Vojáček. Lůžek v Odrách bude méně na podnět samotné nemocnice.

Nemocnice také počítá s úbytkem lůžek na svém druhém oddělení, v léčebně dlouhodobě nemocných. "Tam máme pětasedmdesát lůžek, tlak na LDN ale není takový, jak jsme předpokládali. Uvažujeme o snížení o deset lůžek. To je v naší režii, nesouvisí to s redukcí akutních lůžek pojišťovnami," uvedl ředitel nemocnice Zdeněk Skařupa.

Tématem posledních měsíců je i soustředění léčby rakoviny krve do velkých onkologických center v Ostravě a Novém Jičíně. Zatím se pacienti léčí i v Opavě a Havířově, tady se však mluví o rušení péče. "Ano, počítáme s centralizací," potvrdil Vojáček.

Zda na nabízené podmínky přistoupí kraj, který je zřizovatelem sedmi nemocnic a ještě nepodepsal jedinou smlouvu, není jasné.

"Zatím jen víme, že pojišťovny chtějí změny. Ale není jasné jaké a zda přistoupily na naše návrhy. Čekáme na detailnější informace," sdělila mluvčí kraje Šárka Vlčková. Změny by měly platit od ledna.

Dlouhodobou smlouvu beze změn pojišťovny nabízejí jen šestici nemocnic v kraji - Karvinské hornické nemocnici, Městské nemocnici v Ostravě, nemocnicím v Českém Těšíně, Novém Jičíně a Podlesí a Podhorské nemocnici.

Nejčtenější

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Jágr se vrátil na led. Nebodoval, ale jeho Kladno vyhrálo v Havířově

Jaromír Jágr po sezonní premiéře za Kladno v Havířově

Sedmačtyřicetiletý Jaromír Jágr odehrál svůj úvodní zápas v této sezoně první hokejové ligy. Nebodoval, ale jeho Kladno...

Šlágr kola v televizi neuvidíte. Kvůli výběru ČT i postoji klubů

Tyler Redenbach z Liberce se snaží překonat brankáře Třince Šimona Hrubce.

Kdo by čekal, že na televizní obrazovce uvidí šlágr středečního kola extraligy, bude zklamán. Hokejový duel prvního...

Dům pro čtyřčlennou rodinu u řeky Lučiny je vzdušný a příjemně lidský

Dům pro čtyřčlennou rodinu navrhlo studio ODDO architects.

Rodina koupila pozemek za Havířovem u řeky Lučiny a lužního lesa, aby na něm postavila dům. Manželé oslovili studio...

Ostrava - Liberec 2:1, hosté snížili až v závěru, k výhře pomohl i Baroš

Fotbalisté ostravského Baníku se radují z branky do sítě Liberce.

Ostravští fotbalisté udělali rozhodují krok k elitní šestce, která po skončení základní části bude hrát nadstavbu o...

Další z rubriky

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Hrčava řeší obecní miliony. Podává trestní oznámení

Obec Hrčava.

Trestní oznámení na neznámého pachatele se rozhodli podat současní zastupitelé Hrčavy na Frýdecko-Místecku. Podezřívají...

Psí útulek město nedostaví. Kvůli sousedící střelnici by jej nezkolaudovali

Pozemek, kde měl stát psí útulek, sousedí s areálem střelnice VOP.

Zhruba dva miliony bude stát novojičínskou radnici stavba zvířecího útulku, který však nebude nikdy dokončen. Město...

Najdete na iDNES.cz