Sobota 28. ledna 2023, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 28. ledna 2023 Otýlie

Ovlivnili jste stranické volby, vyčítá jedna část ČSSD na Frýdecku druhé

  14:25
Hromadné upravování hlasovacích lístků i dodatečné „kroužkování“ vybraných kandidátů při volbách do okresního výkonného výboru ČSSD na Frýdecko-Místecku vyčítá část straníků svým kolegům. Strana se zde rozdělila na dvě poloviny.

Co se vlastně dělo na okresní konferenci ČSSD v Brušperku? Straníci se vzájemně viní z nekalých praktik. (Ilustrační foto) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

„Hájek, Pobucký a spol. chtějí ovládnout okres a nezastaví se před ničím,“ zní z jedné strany. „Nesmysl, nic jsme neovlivňovali“, říká druhá.

Sociální demokraty na Frýdecko-Místecku rozděluje spor o průběhu voleb členů okresního výkonného výboru. Vyplývá to z korespondence mezi jednotlivými členy ČSSD, kterou má redakce MF DNES k dispozici.

Spor se rozhořel po okresní konferenci v Brušperku, kdy část členů strany napadla hlasování o zástupcích v okresním výkonném výboru.

Problém nastal už v prvním kole, kdy se jedna z delegátek ozvala, že nedostala hlasovací lístek. Celkový počet lístků v urně ale souhlasil. Hlasování se opakovalo.

Michal Pobucký je v rozdělené ČSSD na Frýdecko-Místecku na jedné straně...

... a Radim Turek na straně druhé.

Ve druhém kole se ještě přitvrdilo. „V momentě, kdy v podstatě všichni jednali venku, včetně členů volební komise, přiřítil se mezi nás delegát M. Pobucký (náměstek primátora ve Frýdku-Místku, pozn. red.) a začal hystericky křičet, že výsledky nesedí,“ napsal v dopise spolustraníkům člen volební komise Radim Turek. „Toto mu měl sdělit předseda komise Deutscher (další náměstek primátora ve Frýdku-Místku, pozn. red.). To znamená, že se ve volební místnosti pohyboval delegát, který nebyl členem volební komise,“ vyvozuje Turek ve svém dopisu.

Při telefonátu jeho pravost nepopřel. „Ten dopis existuje, ale jde o vnitřní materiál ČSSD, já jsem vám jej neposkytl, proto to nebudu komentovat,“ řekl Turek s tím, že si za obsahem dopisu stojí.

Na novém hlasování vydělal Pobucký

Po zjištění předsedy volební komise následovalo nové sčítání hlasů, ani to ale podle Turka neproběhlo standardně. Nejvíce na něm vydělal právě bývalý primátor Frýdku-Místku Michal Pobucký.

„Původně obdržel 36 hlasů, po novém přepočtu bylo na 50 lístcích 50 stejných kroužků, včetně 50 hlasů pro Pobuckého... Neviděl jsem, jak Deutscher lístky kontroloval. Ve volební místnosti nebyla v podstatě 20 minut většina členů komise,“ pokračuje popis událostí v dopise sociálního demokrata.

A „divných“ věcí mělo být při hlasování víc. Část volebních lístků například měla jinou barvu. Ze stížnosti Jaroslava Marka, bývalého předsedy ČSSD na Frýdecko-Místecku, ústřední kontrolní komisi strany například vyplývá, že o části zvolených kandidátů bylo rozhodnuto až v době, kdy konference skončila.

S výhradami proti konferenci nemohu souhlasit, říká Deutscher

Ani Jaroslav Marek nechce situaci v ČSSD komentovat. Zaslání stížnosti krajské i celostátní kontrolní komisi ale potvrdil.

Všechny výhrady stěžovatelů odmítají jak Michal Pobucký, tak Karel Deutscher, který byl na konferenci předsedou volební komise.

„S výhradami proti průběhu konference nemohu souhlasit. Podle mého názoru jde jen o reakci těch, kteří ve volbě neuspěli,“ vysvětluje Deutscher. „U každého sčítání hlasů byla přítomna nadpoloviční většina členů komise, tady si každý musí sáhnout do svědomí sám, jestli u sčítání nebyl a měl tam být. Co se týče stížnosti pana Turka, je divné, že se neozval hned při, nebo po sečtení hlasů. To neudělal, zápis podepsal bez výhrad.“

S tím ale Radim Turek nesouhlasí. „Jako člen volební komise jsem od začátku upozorňoval na možnou nevěrohodnost hlasovacích lístků,“ napsal ve svém listu spolustraníkům. Podle dalšího z účastníků konference ale bylo vše přesně naopak, než stěžovatelé tvrdí. Volby měli ovlivnit právě oni.

„Nešlo o nic jiného, než o současného náměstka hejtmana Martina Sikoru. Když se přepočetly jeho hlasy, tak se zjistilo, že jich měl zapsáno podstatně více, než kolik jich ve skutečnosti dostal,“ řekl jeden z členů ČSSD po slibu zachování anonymity.

„Nešlo totiž o nic jiného než o krajské volby. Pokud by pan Sikora neměl pozici v okrese, těžko by mohl obhajovat své místo náměstka hejtmana. Navíc sám byl členem volební komise, tedy sčítal hlasy pro sebe. Stanovy to nezakazují, zda je to dobře, si musí každý rozhodnout sám. Takže jestli ta volba byla nějak zmanipulována, udělal to on,“ zní tvrdé obvinění z tábora, který byl ve stížnostech označen za původce volebních zmatků.

„Nesmysl,“ odmítá obvinění Martin Sikora. „Byl jsem členem volební komise, ale konference s mou přítomností v komisi souhlasila.“

Podle Sikory ale k manipulaci při sčítání hlasů skutečně mohlo dojít. Ale ne ve volební místnosti. „Lístky totiž někdo odnesl z místnosti, kde komise zasedala. Pan Deutscher na mé upozornění, že může dojít k manipulaci s hlasy, nereagoval. Pak je někdo donesl zpátky. Co se s nimi dělo, nikdo neví.“

Volebním patem na okresní konferenci se zabývala i krajská kontrolní komise ČSSD. A ta na chaotickém hlasování nenašla žádný problém. „Přijatá usnesení a volby provedené na této konferenci, jsou platné,“ stojí v jejím verdiktu.

„Všichni mají strach, co z toho bude, že by vznikl nějaký precedens, který by se nemusel hodit,“ komentuje vývoj událostí další z členů ČSSD, který si přeje zůstat v anonymitě. Rozhodující slovo bude mít předsednictvo strany, které se případem bude zabývat v pátek. Podle informací Sikory mu ústřední kontrolní komise doporučila výsledky konference zrušit.

Druhé kolo prezidenstkých voleb bude 27. a 28. 1. 2023. Volební místnosti jsou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Sledujte volby online.

  • Nejčtenější

Kometa je předposlední, Sparta jásá. Třinec i počtvrté zaváhal s Budějovicemi

Základní část hokejové extraligy zamířila do poslední čtvrtiny. Nedělní program přinesl kompletní 40. kolo. Kometa...

V Ostravě se na přejezdu srazil vlak s autem, zemřely dvě děti

Na železničním přejezdu v Ostravě-Třebovicích se v sobotu srazil vlak s autem. Zemřely dvě děti, které cestovaly v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vondrák připustil možný vznik frakce v ANO kvůli odklonu od původního záměru

Hejtman Moravskoslezského kraje a poslanec ANO Ivo Vondrák připustil možný vznik frakce uvnitř hnutí. „ANO se hodně...

Jágrův rekordní gól nestačil. Lídr vyhrál i derby, Sparta zdolala Kometu

Hokejová extraliga ve 39. kole lákala hned na dva velké šlágry. Vedoucí Pardubice přemohly na vlastním ledě hradeckého...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ostravská huť Liberty má problém, vlastník žádá vrátit přes 3 miliardy

Vážný problém řeší už několik měsíců vedení hutě Liberty Ostrava. Firma totiž zjistila, že bude muset svému majiteli...

Několik lidí se dostalo na dotyk ke klenotům. Hrad je označil za odborníky

Premium Zatímco jiní mrzli v několikahodinových frontách venku před katedrálou svatého Víta, aby z několika metrů spatřili na...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Fotbal se mění, Slavia také. Trpišovský exkluzivně o trendech i návratu Stancia

Premium Když se ve chvilce volna vyrazil projít po pískovcových útesech a díval se, jak do skal narážejí mořské vlny, hlavou mu...

Pracujících důchodců přibývá, v krajích tvoří i přes desetinu zaměstnanců

Pracujících důchodců je na severu Moravy a ve Slezsku dvaapůlkrát víc než před deseti lety. Tvoří asi desetinu všech...

V kraji přibudou další silnice, Hlučínsko se nejspíš dočká obchvatu

Kolony aut, dlouhodobý problém obcí na Hlučínsku ležících na silnici I/56 vedoucí mimo jiné Kravařemi, Dolním...

Někdo se k nám dobývá. Muž zavoláním policie pomohl dopadnout sériového zloděje

Policie v Ostravě zadržela zloděje, který se vloupával do domů a obchodů po celém městě. K dopadení výrazně pomohl muž,...

Návštěvnický rekord i více zvířat. Zoo v Ostravě však řeší zvýšení nákladů

Přes 2 240 mláďat napříč všemi skupinami chovaných druhů se loni podařilo odchovat zaměstnancům ostravské zoologické...

Evropu čeká nemovitostní zvrat, varují experti. Hrozí potíže s financemi

Problémy s financováním exkluzivních staveb v evropských metropolích naznačují, že by Evropu mohl na realitním trhu...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Z šestnáctileté dívky se vlivem vzácného onemocnění stala stařenka

Raizel Grace Calago z Filipín se ještě před dvěma lety účastnila soutěže krásy. Dnes ale vypadá jako padesátiletá žena...

Největší zlo jsou cukry, tuky tělo potřebuje, říká výživový specialista

Premium Výživová doporučení se mění. Dokonce i tuky, které bývaly na černé listině, už jsou brány na milost a staly se součástí...

„Nadzvukový strategický bombardér“ Mjasiščev M-50 byl falešným strašákem

V roce 1959 vzlétl prototyp vizuálně zajímavého stroje Mjasiščev M-50. Sověti chtěli nadzvukový letoun pro dopravu...