Odlehlé Osoblažsko sužuje chudoba a dluhy lidí. Pomoci má agentura

  7:55aktualizováno  7:55
Nemají práci, ale dluhy, a často velké. Sociálně slabých lidí v obcích na Osoblažsku přibývá. Jejich život by měla pomoci zlepšit vládní Agentura pro sociální začleňování, jejíž zástupci v oblasti začnou pracovat v lednu.

Zachytit život lidí v Osoblaze se pokusili i studenti, kteří v obci natočili film Svatokrádež. Takto vypadala jedna ze scén. | foto: Vojtěch Vančura

"Byl to náš nápad, oslovit zástupce agentury. Sociální problémy se zvláště v některých místech našeho regionu čím dál prohlubují," říká Dagmar Machaňová, starostka Osoblahy, která po tříleté formě pomoci sáhla spolu se zástupci dalších dvou místních obcí, Dívčího Hradu a Slezských Pavlovic.

Kde zatím agentura působí

Slezská Ostrava
Agentura v obvodu působila od roku 2008, loni práci ukončila. "Podpořili jsme třeba revitalizaci bytů v Kunčičkách a Liščině, do nichž se za pomoci vlastníka domů a dalších organizací zapojili sami obyvatelé," zmínila lokální konzultantka agentury Marcela Bužgová.

Havířov
Spolupráce začala v roce 2010, zaměřila se na vznik sociální firmy zaměstnávající dlouhodobě nezaměstnané, na opravy domů, do nichž se zapojují i obyvatelé, či třeba na zřízení pozic romského asistenta přímo na školách.

Bruntál
Spolupráce s agenturou běží od roku 2010. Mezi cíli, které si zástupci agentury spolu s představiteli města a dalších institucí vytyčili, byly konkrétní aktivity jako nové hřiště či třeba otevření K-centra v lokalitě Západní, ale i systémová opatření jako třeba vznik programu primární prevence pro školy.

Od spolupráce s agenturou, která už nyní v kraji působí i v Bruntále a Havířově, si starostové obcí na Osoblažsku slibují pomoc při vytváření nových pracovních míst, zkvalitnění školství a sociálních služeb, ale třeba i při zmírnění migrace mladých a vzdělaných lidí z Osoblažska jinam - za lepším.

A tyhle oblasti coby cíle snažení zmiňuje i šéf agentury Martin Šimáček. "Pro Osoblažsko je velmi důležitá hlavně pomoc při vzniku nových pracovních příležitostí. Práce dnes v regionu chybí a mnozí lidé tak vlastně nemají důvod na Osoblažsku zůstávat," zmiňuje Martin Šimáček.

Nová pracovní místa mohou podle něj v regionu vznikat třeba i v sociálních firmách, které dokážou zaměstnat desítky lidí. A pro rozvoj oblasti bude nutná například i podpora malých místních firem.

"Chtěli bychom se pokusit udržet obyvatele v regionu, a to třeba i tím, že se sami zapojí do plánování rozvoje míst, kde žijí," míní Martin Šimáček.

Agentura bude od ledna následující tři roky působit i na dalším novém místě v kraji: v Odrách. A od července pak i ve Frýdku-Místku a Krnově.

"Ke spolupráci s agenturou jsme přistoupili ze dvou důvodů, jednak se chceme podělit o své úspěchy v této oblasti a jednak chceme vědět, jak to dělají jinde v zemi," říká starostka Krnova Alena Krušinová.

Zástupci organizací v jejím městě se prý mohou chlubit třeba dobře zvládnutým základním školstvím a předškolní výchovou, ale mají i některé problémy, v jejichž řešení by jim agentura mohla pomoci radou či dobrým příkladem odjinud.

"Jedná se třeba o otázku bytového fondu nebo pracovních návyků," zmiňuje starostka Krnova, jehož zástupci o spolupráci s agenturou usilovali již loni. Tehdy ale nebyli vybráni a skončili na místě prvního náhradníka.

Ve městech a obcích, s nimiž nyní nově začnou spolupracovat, zástupci agentury postupně sestaví takzvané Lokální partnerství se zástupci radnice, policie, škol a řady dalších organizací. Společně se pak pokusí vytvořit postupy zaměřené na zlepšení různých aspektů života v oblasti.

Nejčtenější

Po zavedení QR kódů na popelnicích nosí lidé své odpadky k sousedům

Ilustrační snímek

S plánem snížit náklady na likvidaci odpadů přišla novojičínská radnice. Proto se v uplynulých měsících na všech...

Auto drželo pohromadě jen díky páskám a provazu, řidič měl zákaz

Auto drželo pohromadě jen díky plastovým páskám a lanu.

Zoufalý stav auta, které drželo pohromadě jen díky plastovým stahovacím páskám a lanu, zaujal hlídkující ostravské...

Při nehodě čtyř aut v Orlové jedna žena zemřela, pět lidí je zraněných

Tragická nehoda si vyžádala jednu oběť a pět zraněných.

Jedna žena zemřela a dalších pět lidí se zranilo při ranní nehodě čtyř automobilů v Orlové na Karvinsku. Na...

Festival Colours of Ostrava zahájila kapela Buty, diskutovat přijel indián

V Ostravě začal 17. července 2019 mezinárodní hudební festival Colours of...

V Ostravě odpoledne odstartoval další ročník multižánrového hudebního festivalu Colours of Ostrava. Prvním koncertem na...

Noví vlastníci ostravské hutě zavádějí změny, sníží výrobu o 20 procent

Nová huť společnosti Mittal Steel Ostrava

Ani požadovaných sto dnů, které si vyžádali na seznámení se s nově získaným podnikem, nepotřebovali manažeři...

Další z rubriky

Po cyklostezce do lyžařské haly. I to je plán na oživení Karvinska po těžbě

Karvinské moře.

Síť cyklostezek, místa k rekreaci i zábavě, ale i možnosti pro nové ekonomické využití prostoru postiženého těžbou uhlí...

Bombový útočník na radnici v Rýmařově stíhání unikne, je nepříčetný

V přízemí budovy byla po výbuchu vytlučená okna.

Strůjce dubnového výbuchu na rýmařovské radnici nebude souzen pro trestný čin. Podle znaleckého posudku je totiž...

Muž po sexu usnul. Komplic ženy mezitím odnesl televizi, stravenky i kýtu

Ilustrační snímek

Seznámení s cizí ženou v jedné z ostravských restaurací vyšlo šestapadesátiletého muže draho. Poté, co spolu u něj doma...

Najdete na iDNES.cz