V Moravskoslezském kraji už skončila v nemocnici desítka podchlazených lidí

  7:30aktualizováno  7:30
Ačkoli tuhý mráz trápí Moravskoslezský kraj až nyní, teploty v listopadu už několikrát klesly pod nulu a záchranáři vyjížděli k podchlazeným lidem. Ostrava oznámila, jak lidem bez přístřeší hodlá v zimních měsících pomoci.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Reuters

„Kvůli chladu jsme ošetřili a převezli do nemocnic více než desítku pacientů. Zatím jsme neřešili omrzliny, ale pro lidi bez přístřeší bývají problémem i chladné večery, noci a rána. Když teploty klesnou pod nulu, vyjíždíme i ke dvěma či třem případům podchlazení za čtyřiadvacet hodin,“ říká mluvčí záchranky Lukáš Humpl.

Tělesná teplota zdravého člověka se pohybuje kolem 36,5 stupně Celsia. Podchlazení začíná při teplotě pod 36 stupňů, ale záchranku nejčastěji potřebují až lidé, kterým teplota klesne pod 34 stupně.

„Zpomalují se jim životní funkce, přestávají se hýbat, často mají obluzené vědomí. Pokud tělesná teplota klesá dál, už kolem 30 stupňů hrozí selhání základních životních funkcí. Stav může končit bezvědomím, zástavou srdce a smrtí,“ dodal Humpl.

K podchlazeným lidem vyjíždějí lékaři nejčastěji v Ostravě, kde žije asi 900 lidí bez domova. Krajské město přitom investuje téměř 18 milionů do podpory azylových domů, nocleháren, domovů se zvláštním režimem i nízkoprahových denních center. A přidává na speciální Zimní program.

„Loni město vynaložilo na Zimní program 250 tisíc korun, letos částku zvýšilo na 300 tisíc. Polovina lidí bez domova se zdržuje v sociálních zařízeních, ale polovina pobývá celoročně na ulici,“ říká mluvčí města Andrea Vojkovská.

Jakmile teploty trvale klesnou pod nulu a naplní se kapacity nocleháren, město nabídne lidem z ulice možnost přenocovat v teple na přistýlce nebo alespoň na židli.

Město nabídne nocleh i na židli

„Společně s organizacemi, které poskytují sociální služby lidem bez domova, navyšujeme v zimním období ubytovací kapacity tak, aby pokryly potřeby klientů. Zvyšuje se také počet sociálních pracovníků, kteří lidi bez domova navštěvují,“ říká náměstek primátora pro sociální oblast Zbyněk Pražák.

V Ostravě je 413 míst v azylových domech, většinou obsazených, 120 lůžek v noclehárnách a 114 ve dvou domovech se zvláštním režimem. Denní centrum pojme 125 lidí.

„Kapacity jsou zatím dostačující, protože mnozí bezdomovci nemají o nabízené služby zájem. V zimě přesto navyšujeme kapacitu o 54 lůžek a 120 židlí,“ dodal Pražák.

Autor:

Nejčtenější

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Na třídicí lince byla mrtvola třicátníka, policie už ho identifikovala

Policie pátrá po totožnosti muže, jehož mrtvola se objevila na třídicí lince na...

Policie identifikovala mrtvého muže, který se objevil na třídicí lince papíru na Ostravsku. Je to dvaatřicetiletý muž,...

Jágr se vrátil na led. Nebodoval, ale jeho Kladno vyhrálo v Havířově

Jaromír Jágr po sezonní premiéře za Kladno v Havířově

Sedmačtyřicetiletý Jaromír Jágr odehrál svůj úvodní zápas v této sezoně první hokejové ligy. Nebodoval, ale jeho Kladno...

Lehčí los pro Slavii, jak mít pohárovou jistotu a kdo do elitní skupiny

Hráči Plzně a Slavie si po zápase podávají ruce. Uprostřed je zklamaný slávista...

Od chvíle, kdy fotbalisty Slovácka převzal trenér Martin Svědík, jsou nejlepší v lize. Utekli z boje o záchranu a patří...

Jágr je zpátky ve hře. Do Havířova si na to vzal novou helmu

Jaromír Jágr (v tmavém) nastoupil za své Kladno v Havířově.

Hokejová legenda Jaromír Jágr má zřejmě rád symboliku. Po roční pauze v pondělí naplno naskočil do ostrého zápasu. A...

Další z rubriky

Silničáři v Novém Jičíně opraví vytížený průtah včetně pěti rondelů

Po silnici první třídy I/38 projede denně v obou směrech zhruba 7,5 tisíce...

Měsíční dopravní kalvárie čeká od poloviny března motoristy, kteří pojedou přes Nový Jičín. Ředitelství silnic a dálnic...

Růst cen zastavil v Hradci obnovu Národního domu. Lidé sepsali petici

V nevyužívaném podkroví Národního domu měly podle projektu vzniknout nové...

Devět podpisových míst s peticemi, letáky do všech domácností, speciální web. Lidé z Hradce nad Moravicí bojují za...

Moravskoslezští politici ANO v kraji dominují, ve vedení hnutí paběrkují

V nominacích se objevili také ostravský primátor Tomáš Macura (17. únor 2019)

Hejtmanství, ale také ostravský, havířovský i opavský magistrát a několik dalších radnic. Hnutí ANO obsadilo v...

Najdete na iDNES.cz