Zifčák nábor přespolních voličů odmítá, ve Studánce ale v klid nevěří

  14:05aktualizováno  14:05
Karlovu Studánku čeká prodloužení pořádného horka až do října. V lázeňské obci na Bruntálsku se opakují komunální volby, výsledky minulých totiž byly zrušeny kvůli podivnému přihlašování nových obyvatel, a tedy i voličů, do místního hotelu Džbán. Jeho nájemcem je někdejší agent Státní bezpečnosti Ludvík Zifčák. Atmosféra v obci je proto pořádně žhavá už nyní.

Bývalý agent StB Ludvík Zifčák odmítá, že by organizoval nábor voličů z jiných oblastí do Karlovy Studánky. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Na den přesně dva měsíce před opakovanými volbami - se do obce opět "stěhují" další obyvatelé. "Zhruba tři lidé si zatím chtěli přihlásit trvalý pobyt v obci," říká starosta Roman Reichl.

Lázeňské městečko Karlova Studánka

Lázeňské městečko Karlova Studánka

Přestože obec registraci nových obyvatel bránit nesmí, pracovnice úřadu odmítla několik zájemců o trvalý pobyt v obci evidovat. "Byla to její vůle, zákon to neumožňuje," říká starosta a dodává, že jedinou možností, jak zajistit co největší objektivitu říjnových voleb, bude vyškrtání podezřelých jmen ze seznamu voličů.

"Když například uvidíme, že je v seznamu nebývale velké množství nově přihlášených lidí na jedné adrese, prověříme to a v případě podezření, že konkrétní voliči mohou přispět k zmanipulování voleb, některá jména vyškrtáme," uvádí Roman Reichl.

Zifčák: Lidé z hotelu si přeci mohou přihlásit příbuzné

Za hromadným přihlašováním voličů, kteří mohli zmanipulovat výsledky loňských říjnových voleb, měl stát nájemce hotelu Džbán a bývalý agent StB Ludvík Zifčák. Ten je znám hlavně jako bývalý agent StB, který 17. listopadu 1989 pod falešným jménem Růžička infiltroval do studentského průvodu zakončeném brutálním policejním zásahem na pražské Národní třídě.

Proč se volby opakují

Soud 15. června prohlásil loňské volby v Karlově Studánce za neplatné. V obci s 214 voliči se před volbami přihlásilo do jediného bytu v hotelu Džbán 34 lidí. Mohli ovlivnit volby.

Hotel má v nájmu bývalý agent StB Ludvík Zifčák. Kandidoval za sdružení Prosperita, jež získalo v zastupitelstvu dvě křesla.

Od počátku však popírá jakékoli snahy o zmanipulování voleb ve prospěch "svého" sdružení Prosperita Karlovy Studánky, které získalo dvě křesla v zastupitelstvu. Stejně hovoří i teď. "Žádnou manipulaci voleb jsem neinicioval a ani žádnou nechystám."

Na dotaz, co říká na obavy místních lidí, kteří poukazují na hrozbu opětovného hromadného "přílivu" nových obyvatel do Studánky, odpovídá: "Nic na to neříkám. Řeknu vám akorát jedno. Každý z lidí, kteří mají trvalý pobyt v hotelu Džbán, má manželky a příbuzné. Proč by si je taky nemohl přihlásit k trvalému bydlišti do obce?"

Podle některých lidí je pravděpodobné, že v případě opětovného zmanipulování voleb, které se v obci konají 22. října, budou jejich výsledky znovu napadeny u soudu.

Lidé jsou sice znechucení, ale hlasovat chtějí

"Pokud to neudělá sdružení Pro rozvoj Karlovy Studánky jako naposledy, tak někdo jiný,"myslí si jedna z obyvatelek lázeňské obce. Dodává, že k volbám určitě půjde.

Estébák Ludvík Zifčák (vlevo v černé bundě s bílým pruhem a kudrnatými vlasy)...

Estébák Ludvík Zifčák (vlevo v černé bundě s bílým pruhem) se infiltroval do průvodu studentů 17. listopadu.

Radka Chudová, která díky výsledkům loňských voleb donedávna dělala v obci starostku, se také domnívá, že lidé v obci k volbám půjdou.

Mnozí místní jsou však podle ní znechuceni. Zatímco dřív byl v obci klid, teď se tu objevují například pomlouvačné letáky.

Zatímco loni v říjnu šlo do voleb devět stran a sdružení, teď to budou pouhé čtyři. "Myslím, že dost kandidátů zneklidnil průběh posledních voleb a odradil je od účasti v těch opakovaných," domnívá se Radka Chudová.

Sama ve volbách kandidovat bude, stejně jako nynější starosta. Ludvík Zifčák, který loni kandidoval na druhém místě sdružení Prosperita, teď podle svých slov půjde do voleb na nevolitelné pozici.

V Karlově Studánce bude pravděpodobně velmi horký volební podzim.

V Karlově Studánce bude pravděpodobně velmi horký volební podzim.

Nejčtenější

Hořké drama. Češky míří ve Fed Cupu do baráže, Rumunky postupují

Kapitán českého fedcupového týmu Petr Pála utěšuje Kateřinu Siniakovou po...

České tenistky si po ostravské porážce zahrají baráž Fed Cupu. Výběr kouče Pály neobhájí titul, do baráže padá po...

Usmlouvaná pokuta bez dokladu. Polský řidič natočil podivné praktiky na D1

policie velikonoce řidič alkohol kontrola

Polský řidič, který byl na konci ledna pokutován na dálnici D1 v Ostravě, si stěžuje na podivné praktiky policisty. Ten...

Šlágr kola v televizi neuvidíte. Kvůli výběru ČT i postoji klubů

Tyler Redenbach z Liberce se snaží překonat brankáře Třince Šimona Hrubce.

Kdo by čekal, že na televizní obrazovce uvidí šlágr středečního kola extraligy, bude zklamán. Hokejový duel prvního...

Plíšková zdolala rumunskou dvojku, Siniaková nestačila na Halepovou

Karolína Plíšková hraje forhend v utkání Fed Cupu proti Rumunsku.

České tenistky hrají v 1. kole Fed Cupu s Rumunkami 1:1. Karolína Plíšková v Ostravě porazila Buzarnescuovou 6:1 a 6:4,...

Dům pro čtyřčlennou rodinu u řeky Lučiny je vzdušný a příjemně lidský

Dům pro čtyřčlennou rodinu navrhlo studio ODDO architects.

Rodina koupila pozemek za Havířovem u řeky Lučiny a lužního lesa, aby na něm postavila dům. Manželé oslovili studio...

Další z rubriky

Záněty i omrzliny. První ordinaci pro chudé využilo za rok skoro tisíc lidí

Specializovaná ordinace pro chudé funguje v Ostravě už více než rok. Navštívilo...

Zpočátku je k návštěvě motivovaly balíčky s vitaminy, očkováním či stravenkou, teď už přicházejí sami. Nejčastěji se...

Přejezd ve Studénce začne v den výročí tragédie střežit nové zařízení

Rizikový železniční přejezd v současnosti.

Nově vyvinuté světelné bezpečnostní zařízení se v létě objeví u železničního přejezdu ve Studénce na Novojičínsku, kde...

Kontroly komínů mají podle úřadů chabý dopad, do domů se dostanou zřídka

Ilustrační snímek

Úřady v Moravskoslezském kraji mohou už dva roky kontrolovat domácí topeniště. Za účinný nástroj v boji proti...

Najdete na iDNES.cz