Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Soud podmínečně propustil dva žháře z Vítkova, matka Natálky je v šoku

  9:06aktualizováno  17:13
Šumperský okresní soud propustil na podmínku Václava Cojocaru a Iva Müllera odsouzené na 20 let za žhářský útok na rodinný dům Romů ve Vítkově na Opavsku z roku 2009. Včetně vazby si odpykali necelých čtrnáct let. Při útoku byli zraněni tři lidé, malá Natálie měla popáleniny na 80 procentech těla a nese si doživotní následky.
Okresní soud v Šumperku pomocí videopřenosu z mírovské věznice rozhodoval o...

Okresní soud v Šumperku pomocí videopřenosu z mírovské věznice rozhodoval o podmínečném propuštění dvou vítkovských žhářů Václava Cojocaru (vpravo) a Iva Müllera (vlevo). | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Soudce Lubomír Kozák u obou žádostí uvedl, že splnily formální podmínky, odsouzení mají za sebou dvě třetiny trestu, v jejich prospěch svědčilo i dobré chování za mřížemi a snaha splácet škodu, kterou soudy vyčíslily na 17 milionů korun.

„Je dána pozitivní prognóza, že povedou řádný život,“ konstatoval soudce.

Oběma mužům uložil sedmiletou zkušební dobu a dohled probačního úředníka. Žalobce v obou případech souhlasil, z formálních důvodů si však ponechal lhůtu pro případné odvolání, rozhodnutí soudu tak zatím není pravomocné.

Dva ze žhářů, kteří útočili ve Vítkově, žádají o propuštění z vězení

Na verdikt už reagovala matka Natálky Anna Siváková. „Proboha, jsem v šoku, to snad není pravda. Je mi z toho zle. Vůbec nevím, jak to řeknu Natálce,“ povzdychla si.

Uvedla, že dívka stále trpí velkými psychickými problémy a musí docházet na bolestivé úpravy kůže. „Měli si odsedět celý trest, protože my to utrpení máme do konce života. Nelíbí se mi to, že se dostávají tak brzy na svobodu, a zkusím protestovat, i když to asi k ničemu nebude,“ konstatovala smutně.

Cojocaru: Byl jsem mladý a naivní hlupák

Müller se znovu omluvil a uvedl, že chce žít řádným životem. „Ublížil jsem spoustě lidí na těle i na duši. Měl jsem spoustu let na to, abych si vše uvědomil. Jsem teď lepší člověk a věci vidím jinak,“ řekl.

Oba propuštění také odmítli, že by je ještě podobně jako před lety oslovoval extremismus. „Kdybych se potkal před čtrnácti lety, tak bych si nafackoval. Byl jsem mladý a blbý kluk,“ vyznal se Müller. „Byl jsem mladý a naivní hlupák, nedokázal jsem říct ne. Moje přemýšlení je teď někde jinde. Mám to teď úplně jinak postavené,“ přidal se nyní 35letý Cojocaru.

Obhájce Ladislav Myšák po jednání soudu uvedl, že o propuštění bylo podle něj rozhodnuto na základě prokázaného stavu. „Soud rozhodl podle důkazů, které hovořily ve prospěch mých klientů. Ve věznici se chovali řádně, proběhla jejich úspěšná resocializace. V rámci svých možností platili poškozeným odškodné. Věřím, že na svobodě budou společnosti prospěšnější než ve vězení,“ řekl Myšák.

Podmínečné propuštění navrhoval i státní zástupce Tomáš Horák. Poukázal na skutečnost, že oba odsouzení mají desítky pochval z věznice, podle znalce je také u obou předpoklad, že povedou řádný život a další výkon trestu by nepřispěl k jejich resocializaci. „Jako státní zástupce musím říct, že splnili všechny podmínky, aby mohli být propuštěni,“ řekl Horák.

Státní zástupce má tři dny na odvolání. V pondělí nabude rozsudek právní moci. V úterý tak podle Myšáka už mohou být oba pachatelé propuštěni na svobodu.

Natálka se na veřejnosti objevila až po sedmi letech od žhářského útoku:

3. října 2016

Podle vládní zmocněnkyně pro lidská práva Kláry Šimáčkové Laurenčíkové je rozhodnutí soudu o podmíněném propuštění nepřiměřené. Chce se také více informovat o tom, zda byly dostatečně zohledněny zájmy poškozené a zda se státní zástupce proti rozhodnutí o podmíněném propuštění plánuje odvolat.

Zároveň kritizovala, že se poškozená rodina o verdiktu dozvěděla až z médií. „Tento nešťastný případ ukazuje na potřebnost systémových změn na straně ochrany práv obětí trestných činů,“ napsala na Twitteru Laurenčíková.

Soudní jednání sledovali na dálku

Jednání soud naplánoval odděleně, první žádostí se zabýval od 9:30, o půl hodiny později přišel na řadu druhý odsouzený.

Ani jeden z odsouzených jednání nebyl přítomen. „Vazební zasedání se koná prostřednictvím videokonference s věznicí, tedy odsouzení nebudou fyzicky v jednací síni, ale budou se nacházet ve videokonferenční místnosti Věznice Mírov,“ přiblížil mluvčí soudu René Braun.

Žháři ve Vítkově útočili před deseti lety, Natálka musela na sto operací

Soud umístil jednání do nejmenší jednací síně a k dispozici bylo jen nemnoho vstupenek. Část novinářů a také rodinní příslušníci proto zůstali na chodbě.

Cojocaru a Müller byli ke dvacetiletým trestům za pokus o několikanásobnou rasově motivovanou vraždu pravomocně odsouzeni Vrchní soudem v Olomouci 18. března 2011, Müllerovi tehdy vrchní soud trest snížil z 22 na 20 let. Pomohlo mu, že projevil lítost a policii pomohl celý čin rozkrýt. Spolu s nimi byli odsouzeni David Vaculík a Jaromír Lukeš, kteří dostali 22 let.

Žádost Cojocaru a Müller podali na konci loňského roku, kdy jim uplynula doba dvou třetin trestu, po které si mohou o podmínečné propuštění zažádat. Ačkoliv první rozsudek v tomto případu padl v říjnu 2010 a pravomocný v březnu 2011, do lhůty se započítává i pobyt ve vazbě po dopadení pachatelů v srpnu 2009. Odseděli si tedy necelých čtrnáct let.

Soudce si před jednáním nechal vypracovat posudek z oboru klinické psychologie.

Nejhorší zranění měla malá holčička

Podle obžaloby čtyři mladíci na dům obývaný početnou romskou rodinou zaútočili v noci na 19. dubna 2009, soud při pozdějším rozsudku poukázal i na to, že celou akci zřejmě zorganizovali kvůli výročí narození nacistického vůdce Adolfa Hitlera.

Do oken hodili zápalné láhve, dům začal okamžitě hořet. Tři lidé byli zraněni, nejvážněji tehdy ani ne dvouletá Natálie. Dítě mělo popáleniny na osmdesáti procentech těla a přišlo o tři prsty na rukou. Podle znalců všichni čtyři odsouzení patřili k aktivním moravskoslezským neonacistům, kteří propadli této ideologii a hlásili se k rasismu.

Případ tehdy vzbudil mimořádnou pozornost, šlo o jednu z nejsledovanějších novodobých kauz.

  • Nejčtenější

Liberty mu dluží 40 milionů. Pokud huť padne, tak stát ztratí mou důvěru, říká

Premium

Téměř čtyřicet milionů korun dluží ostravská společnost Liberty firmě 1435mm, která se starala o údržbu kolejí v areálu hutě. Kvůli nevyplaceným penězům a přerušení provozu v Liberty musel majitel...

12. července 2024

Muž na slavnostech vdechl kus bramboráku. Je v kritickém stavu v nemocnici

Sedmačtyřicetiletý muž skončil ve vážném stavu poté, co v sobotu večer na venkovních slavnostech v obci na Frýdecko-Místecku vdechl kus bramboráku. Svědci události a poté záchranáři ho oživovali a...

14. července 2024  10:23,  aktualizováno  16:04

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Šestnáctiletý chlapec se utopil v jezeře. Hasiči se člunem měli cestou nehodu

Šestnáctiletý chlapec se utopil ve středu odpoledne při koupání ve vodách Stříbrného jezera v Opavě. Zemřel po převozu do nemocnice. Záchrannou akci zkomplikovala nehoda hasičů, kteří na místo...

11. července 2024  10:20,  aktualizováno  11:41

V Ostravě hořela věž vedle chemičky, budou ji rozebírat. Škoda je 15 milionů

U areálu chemického závodu BorsodChem MCHZ v Mariánských Horách V Ostravě se dopoledne objevil hustý černý dým. Podle informací hasičů ovšem nehořelo přímo v areálu chemičky, ale na pozemku, který...

11. července 2024  10:48,  aktualizováno  15:29

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Slyšel jsem hukot a nestačil utíkat, popsal muž, který dostal 20 vosích žihadel

Na ekologický zájezd do Krnova Tomáš Nykl z Prahy jen tak nezapomene. V lese ho při práci totiž pobodalo asi dvacet vos. „Když jsem se podíval do slunce, viděl jsem nažloutlé barevné fleky,“ popisuje...

11. července 2024  8:57,  aktualizováno  14:33

Zaměstnanci Liberty jsou už podruhé bez výplat. A huť stále bez investora

Už podruhé musí žádat zaměstnanci ostravské huti Liberty stát o proplacení mezd, které jim jejich zaměstnavatel neposlal. Zbývá jim tak už jen poslední termín, stát podle zákona více než třikrát...

17. července 2024  15:26

Novým majitelem Vítkovických sléváren se má stát ostravská firma Calves Group

Reorganizace ostravské společnosti Vítkovické slévárny, která je od listopadu v úpadku, pokročila do finální fáze, což je prodej výrobní divize investorovi. „Nejvyšší nabídku podala ostravská firma...

17. července 2024  12:11

Speciální vlaky, noční autobusy i sdílená kola. Kvůli Colours posiluje doprava

Speciální vlaky, více tramvají i delší zapůjčení sdílených kol zdarma přinášejí obyvatelům Ostravy a hlavně návštěvníkům po dobu trvání Colours of Ostrava dopravci v kraji. Hudební festival v areálu...

17. července 2024  11:17

Údržbář se v Třineckých železárnách zřítil z dvanácti metrů, nehodu nepřežil

Tragická nehoda se stala v úterý v areálu Třineckých železáren. Údržbář se při práci zřítil z dvanáctimetrové výšky a při pádu utrpěl mnohočetná zranění. Ani přes snahu zdravotníků o jeho záchranu...

17. července 2024  8:44

Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde
Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde

Na cestách může být péče o pleť a pokožku náročná. Abyste s sebou nemusela neustále nosit denní a noční krém, sérum, balzám či masku, přišla...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál...

Princezna Kate přišla s dcerou na Wimbledon, setkala se i s Krejčíkovou

Princezna Kate (42) přišla na mužské finále letošního Wimbledonu spolu se svou dcerou Charlotte (9). V zákulisí se...

Restauratéři chtějí zakázat vstup Biance Censori, vadí jim její odhalování

Přítelkyně rappera Kanyeho Westa (47) Bianca Censori (29) je známá svým stylem „oblečená neoblečená“ a snaží se šokovat...

Rytmusovi shořelo auto na dálnici, podařilo se mu vyváznout bez zranění

Slovenský raper Rytmus (47) zveřejnil na Instagramu video hořícího vozu. Je to auto jeho manželky Jasminy Alagič (35),...

Krach manželství fotbalového průšviháře Fenina. Rozvod trval 15 minut

Obvodní soud pro Prahu 5 v pondělí během čtvrt hodiny rozvedl manželství bývalého fotbalového reprezentanta Martina...